Piotr

Grupy metalowe nie mają w Polsce łatwego życia. Piotr „Peter” Wiwczarek, założyciel i lider legendarnej grupy Vader, od zawsze zdawał sobie z tego sprawę, ale nie poddał się. I bardzo dobrze, bo dziś zespół z Olsztyna jest jedną z najbardziej cenionych formacji blackmetalowych na świecie.

„Wybierając taki rodzaj ekspresji od razu uczyliśmy się działać niezależnie, licząc na wzajemną pomoc sceny metalowej w naszym kraju, a po sukcesach za granicą – na wsparcie i zaangażowanie scen innych krajów. Dziś zespoły z Polski nie są już traktowane na Zachodzie jak egzotyczny wybryk, a jako prężne i pożądane grupy”.

W gdańskim klubie Bunkier Piotr opowiedział nam o swoim „podwójnym życiu”, o tym, jak to jest być kulturalnym „ambasadorem” Polski za granicą oraz o trudnym losie muzyki, którą gra i tych, którzy jej słuchają.

„Przez lata nakreślono w społeczeństwie odpowiednio spreparowany obraz. Człowiek w skórze – niedobry! Człowiek w garniturze – dobry! Dlatego cieszę się, kiedy mam szansę łamania takich stereotypów. Koledzy, z którymi chodziłem na koncerty Iron Maiden, Metalliki czy Kata są dziś nauczycielami, dyrektorami, lekarzami czy też robią kariery prawnicze bądź polityczne. Kto wie czy to właśnie muzyka metalowa nie pomogła im tego osiągnąć?”.

 

Ekipa
Rozmawiał:
Jakub Milszewski
Produkcja:
Marcin Ranuszkiewicz
Fotografie:
Tomasz Sagan
Kamery:
Artur Żyrkowski
Make-up:
Noemi Ostrowska
Miejsce nagrania:
Klubogaleria Bunkier / Gdańsk
Zobacz więcej materiałów

Kliknij na materiał, aby zobaczyć jego zawartość.