• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Maciej Bąk

  Z wykształcenia prawnik, z zawodu (i zamiłowania) dziennikarz radiowy. W eterze obecny od 2007 roku. Najpierw w studenckim Radiu SAR na Politechnice Gdańskiej, potem przez pięć lat w Radiu Gdańsk, gdzie między innymi zabierał słuchaczy w świat kulinariów. Dziś jedzenie to już bardziej jego hobby, uprawiane obok pracy w Radiu ZET, w którym relacjonuje słuchaczom wszystkie najważniejsze wydarzenia na Pomorzu. Prywatnie miłośnik muzyki, zwłaszcza elektronicznej, za którą - gdyby mógł - zjeździłby pół świata.

  Jedzcie wspólnie, bo tak jest... zdrowiej! Wywiad z autorką aplikacji "Plate with mate"

  2018-11-25
  Zuzanna Grudniak stworzyła aplikację, która ma pozwolić ludziom na całym świecie wspólnie… jeść. Okazuje się bowiem, że spożywanie posiłków w samotności może wywołać poważne problemy, również zdrowotne. „Plate with mate” ma kojarzyć ze sobą obce osoby, którym potrzebne jest towarzystwo do talerza.

  apps_restaurant

  Spotykamy się w restauracji i dzięki temu możemy się rozejrzeć po stolikach i sprawdzić jak zachowują się goście.

  Zgadza się. Jeszcze chwilę temu jeden z panów siedział sam i czekał na kogoś, a w tym czasie nerwowo się kręcił, cały czas zaglądał w telefon, coś sprawdzał. Wielokrotnie widzę, że to wywołuje u nas takie negatywne emocje, jakiś stres, może trochę strach przed oceną, że jesteśmy sami. Ja lubię porównywać to z sytuacją u małych dzieci. Dzieci w przedszkolu, kiedy jedzą, robią to razem, przy dużym stole. Czasami zdarza się jednak, że któreś je osobno, gdzieś w kącie. I, co ciekawe, nie odbieramy takiej osoby jako kogoś silnego, lubiącego wszystko robić samemu. Odbieramy taką osobę jako nieumiejącą nawiązywać więzi społecznych, niepotrafiącą funkcjonować w grupie, spychaną gdzieś na margines. I to nam zostaje później w głowach: po prostu nie chcemy być tak odbierani jako dorośli.

  Też zdarza mi się jadać samemu. A właściwie to nie samemu, bo moim partnerem bywa smartfon.

  Bo telefon używamy jako tarczę. Jako osłonę w momencie, gdy ktoś na nas spojrzy i nas oceni. Jeśli mamy przed sobą telefon, to inni mogą pomyśleć: „Może na kogoś czeka? Może jest bardzo zajęty? Może z kimś rozmawia o czymś ważnym?” Z taką tarczą ochronną po prostu czujemy się bezpieczniej. Wiele razy widzę takie osoby, siedzące parę metrów od siebie, bez szans na żaden kontakt, bo każdy ma nos w telefonie. I któregoś razu pomyślałam sobie: fajnie by było, gdyby ci ludzie mogli usiąść razem i przy okazji ze sobą porozmawiać.

  apps_restaurant_2

  Już tak kiedyś było. W PRL-u, w barach mlecznych, gdzie bliskość była koniecznością…

  I wtedy więzi międzyludzkie były silniejsze! Dlatego moja aplikacja ułatwia przełamywanie lodów. Ona nie wymaga od nas aktu odwagi, jakim bez wątpienia jest podejście do kogoś obcego i zagadanie. A kiedy już z kimś się umówiliśmy, to ta osoba przestaje być dla nas kimś obcym. Już nie jest nam trudno powiedzieć zwykłe: „Cześć!”.

  I tu przechodzimy do Twojego pomysłu. Aplikacja „Plate with mate”, która – co zawsze podkreślasz – nie jest aplikacją randkową. 

  Tak, to absolutnie nie jest aplikacja randkowa, nazwałabym ją bardziej aplikacją towarzyską. Skorzystać z niej może każdy, bez ograniczeń. Założony przez nas profil jest krótki i konkretny: zdjęcie, imię i nazwisko oraz krótki opis swojej osoby. Taki, który można zmieniać, bo inaczej opiszę siebie, jeśli w danym mieście jestem turystką i szukam kogoś, kto mi o nim opowie, a inaczej jeśli sama będę chciała stać się przy okazji posiłku przewodnikiem po ciekawych miejscach w moim Gdańsku. 

  Jesteś z wykształcenia psychologiem i przy okazji tej aplikacji zwracasz uwagę na problemy związane z regularnym jedzeniem w samotności. Czyli jest coś więcej niż poczucie zażenowania.

  Tak jest. Badania pokazują, że aż 46% z nas przynajmniej dwa posiłki w ciągu dnia je samotnie. Uważam, że to bardzo dużo. Tym bardziej, że osoby, które jedzą same, są bardziej narażone na podwyższenie ciśnienia krwi, cukrzycę, a nawet depresję! Poczucie wyobcowania społecznego generuje samotność, a od niej już blisko do depresji, która jest z roku na rok coraz większym problemem w skali globalnej. Tę chorobę, przypomnę, zdiagnozowano już u ponad 300 milionów ludzi na świecie!

  Ale jak samotne jedzenie może na przykład wywołać cukrzycę?

  Chodzi głównie o sposób jedzenia. Czując się niekomfortowo, jemy bardziej łapczywie i przyswajamy większą ilość kalorii. Chcemy jak najszybciej ten posiłek skończyć, żeby inni ludzie w restauracji przestali nas oceniać. Po prostu „zajadamy” niekorzystne uczucia pojawiające się w tej sytuacji. 

  apps_restaurant_3

  A co z osobami, które na przykład potrzebują wyciszenia i czasem po prostu mają ochotę coś zjeść i do nikogo nie otwierać ust?

  Mają do tego pełne prawo! Każdy z nas miewa takie momenty i takie przyzwyczajenia. Dlatego mój program adresowany jest do ludzi, którzy mają ochotę zjeść z kimś posiłek, ale normalnie nie miałyby takiej możliwości. 

  W jaki sposób działa Twoja aplikacja?

  Jest bardzo prosta. W maksymalnie pięć minut znajdujemy czyjeś wydarzenie albo tworzymy swoje, wybierając daną restaurację, porę i liczbę osób, i już ruszamy w miasto! Aplikacja ma nas nie zatrzymywać, nie zabierać mnóstwo czasu. W końcu moim celem jest to, żeby ludzie, z pomocą wirtualnej rzeczywistości, jak najwięcej korzystali ze świata realnego!

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere