• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Paweł Durkiewicz

  Kochający mąż, ojciec i redaktor. Nocami ogląda ligę NBA, a w dzień zwalcza wszelkie problemy siłą spokoju. Z wykształcenia badacz dusz, z zamiłowania amerykanista, z pasji dziennikarz. Powtarza często za Leninem, że film jest najważniejszą ze sztuk. Entuzjasta humoru Davida Lyncha, perfekcji Stanleya Kubricka i szaleństwa w oczach Jacka Nicholsona.

  Święty Dominik znów rządzi w Gdańsku

  2018-08-08
  Gdańsk jak co roku hołduje jednej ze swoich najstarszych tradycji. Jarmark św. Dominika to dziś nie tylko wielkie wydarzenie handlowe, lecz także kolorowe święto kultury, sztuki, lokalnej kuchni czy po prostu dobrej zabawy. Tegoroczna, 758. edycja potrwa do 19 sierpnia.

  Kwintesencja tej imprezy to oczywiście rozmieszczone na całym Głównym Mieście kramy z pamiątkami, antykami, rękodziełem czy kulinarnymi specjałami z regionu. Jak co roku przygotowano jednak cały szereg ciekawych dodatkowych atrakcji, które ubarwiają ten czas.

  Na Targu Rybnym, na przykład, pojawiła się konstrukcja, której jeszcze nad Motławą nie było. Niesamowita Karuzela Gdańska została wykonana w rodzinnej włoskiej manufakturze specjalnie na tę okazję, na wzór karuzeli weneckiej. Ma ona dwa poziomy, 11,5 metra wysokości i 12 metrów średnicy. Jednocześnie może bawić się na niej 78 pasażerów. Zwieńczenie karuzeli udekorowane jest ręcznie rzeźbionymi ornamentami i malowidłami przedstawiającymi najważniejsze elementy gdańskiej architektury i krajobrazu: Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Żuraw i morski brzeg. Obrazy wykonane zostały według projektów Przemysława Garczyńskiego z wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

  jarmark_dominikanski

  Jarmark to także święto muzyki. Wstęp na wszystkie zaplanowane koncerty jest wolny, a zestawienie artystów, którzy pojawią się w Gdańsku – imponujące i różnorodne. W pierwszych dniach Jarmarku na scenie przy Targu Węglowym zaśpiewały m.in. Mera Spolsky, Natalia Nykiel, Pola Rise, zespół The Dumplings i Bovska, a to dopiero preludium do dalszych wrażeń. W piątek, 10 sierpnia w tym samym miejscu gwiazdą wieczoru będzie Barbara Wrońska, dzień później zagra święcący ostatnio wielkie triumfy Jazz Band Młynarski – Masecki, z kolei w niedzielę 12 sierpnia zaprezentuje się niXes, czyli sceniczne alter ego Ani Rusowicz. W ostatni weekend jarmarku (17–19 sierpnia) zaplanowane są koncerty Łony, Webbera i The Pimps, Królewskiej Orkiestry Salonowej oraz Mesajah. Miłośników klasyki zainteresują z pewnością koncerty organowe w bazylice pw. św. Mikołaja. Ciekawie jest również na placu Kobzdeja, gdzie wieczorami odbywają się będą nieco bardziej kameralne występy.

  Za dnia plac Kobzdeja jest natomiast areną Bajkowiska, czyli krainy baśni, wyobraźni, dobrej zabawy i jeszcze lepszego humoru. Do 12 sierpnia, codziennie w godzinach 14–17 odbywają się tutaj gry, animacje i spektakle teatralne w wykonaniu grup z całej Polski. Tu również odnajdziemy karuzelę – efektowną, bo ozdobioną barwnymi postaciami i motywami z legend gdańskich, zaczerpniętych z tekstów zebranych i opisanych przez prof. Andrzeja Januszajtisa i prof. Jerzego Sampa. Na chętnych czeka też jedyne w swoim rodzaju auto – Game Truck (wzorowany na food truckach), w którym zamiast jedzenia podawane są gry planszowe.

  jarmark_dominikanski_2_1

  Interesujące wydarzenie zaplanowano na sobotę, 18 sierpnia. Tego dnia w południe rozpocznie się Fishmarkt – wydarzenie kulturalne na wyspie Ołowianka inspirowane wielowiekową tradycją targów rybnych w Gdańsku, sięgającej XIV wieku. W ramach imprezy zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do ratusza.Odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne. Będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. Nie zabraknie również dużej dawki muzyki regionalnej i szantowej, wydawnictw i produktów o tematyce kaszubsko-pomorskiej.

  To oczywiście nie komplet atrakcji, które czekają na nas w Gdańsku podczas Jarmarku św. Dominika. Dodajmy, że całą, efektowną panoramę imprezy możemy podziwiać z koła widokowego Amber Sky, ustawionego na Wyspie Spichrzów. Szczegółowy spis wydarzeń i propozycji dostępny jest na stronie jarmarkdominika.pl.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere