• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Paweł Durkiewicz

  Kochający mąż, ojciec i redaktor. Nocami ogląda ligę NBA, a w dzień zwalcza wszelkie problemy siłą spokoju. Z wykształcenia badacz dusz, z zamiłowania amerykanista, z pasji dziennikarz. Powtarza często za Leninem, że film jest najważniejszą ze sztuk. Entuzjasta humoru Davida Lyncha, perfekcji Stanleya Kubricka i szaleństwa w oczach Jacka Nicholsona.

  Skywayrun 2018 Gdańsk Airport za nami!

  2018-07-12
  Trójmiejski kalendarz biegowy od lat bywa dość bogaty w ciekawe imprezy, jednak tak spektakularnych zawodów jeszcze nad polskim morzem nie było. W czerwcu biegacze po raz pierwszy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności, przemierzając… pas startowy Portu Lotniczego Gdańsk! W rywalizacji Skywayrun Gdańsk Airport 2018 wzięło udział niemal 2 tys. osób.

  W nocy z 9 na 10 czerwca po zatrzymaniu ruchu lotniczego na gdańskim lotnisku nie zapanowała bynajmniej cisza nocna. Ok. 1.30 po północy płyta, po której za dnia przemieszczają się kołujące samoloty, niemal momentalnie zamieniła się w arenę nietypowej imprezy sportowej. Skywayrun to ogólnopolski cykl nocnych biegów, które odbywają się na lotniskach, czyli w miejscach na co dzień zupełnie dla sportowców niedostępnych. Wcześniej impreza gościła na lotniskach w Poznaniu-Krzesinach, Rzeszowie oraz Mińsku Mazowieckim. W końcu przyszła pora i na Gdańsk, ku uciesze niezwykle licznej rzeszy pomorskich amatorów biegania.

  skywayrun

  Sceneria biegu mogła przyprawić uczestników wydarzenia o ciarki na plecach. Nocne niebo, połączone z podświetlonymi elementami portu, stwarzało niepowtarzalną oprawę, którą dopełniał imponujący tłum śmiałków. Sygnał do rozpoczęcia zawodów wystrzałem czerwonej racy dał Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk. Uczestnicy mieli do pokonania 5-kilometrową trasę - najpierw przemierzali drogę kołowania, by następnie przebiec na drugą prostą, czyli drogę startową. Podczas biegu mijali wszystkie ustawione na lotnisku samoloty, które zostały efektownie podświetlone. Trasę biegu wyznaczały światła krawędziowe i osiowe dróg kołowania oraz światła drogi startowej (linii centralnej, krawędziowe i strefy przyziemienia). Co ważne, dopisała pogoda, a rześka (temperatura ok. 10 stopni Celsjusza) czerwcowa noc sprzyjała sportowym zmaganiom.

  W biegu wzięli udział zawodnicy z różnych pokoleń, o różnych umiejętnościach i bardzo różnych aspiracjach, wszyscy jednak bawili się doskonale. Najszybsi uczestnicy dotarli do mety już po nieco ponad 16 minutach. Dla wielu największą satysfakcją był po prostu sam udział w tak wyjątkowym wydarzeniu. Bardziej niż osiągnięty czas, liczyła się świetna zabawa, uśmiech i niezapomniane widoki.

  skywayrun_2

  Nie trzeba dodawać, że impreza Skywayrun Gdańsk Airport okazała się wielkim sukcesem – pakiety startowe rozeszły się w błyskawicznym tempie, a po przekroczeniu mety uczestnicy od razu pytali, kiedy nadarzy się kolejna okazja do biegu po lotniskowym pasie. Nic więc dziwnego, że władze Portu Lotniczego Gdańsk myślą już o kolejnej edycji w przyszłym roku. – Tego typu impreza była dla nas jako lotniska nowością, a jej skala również była czymś nowym dla organizatora biegu – powiedział prezes Tomasz Kloskowski. - Będąc bogatsi o doświadczenia z tej nocy, jednego jesteśmy pewni. W przyszłym roku możemy zorganizować taki bieg nawet na 5 tysięcy osób. Oczywiście pewne kwestie organizacyjne będziemy mogli usprawnić, a pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Pamiętajmy, że działamy na żywym organizmie – jako funkcjonujące lotnisko, musimy dostosować się do lądujących i startujących samolotów, które mają czasem również swoje opóźnienia.

  W przyszłym roku możemy się więc spodziewać jeszcze większej imprezy, choć znając zapał pomorskich biegaczy, miejsca startowe i tak rozejdą się na pniu. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i… szlifować formę już teraz.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere