• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Paweł Durkiewicz

  Kochający mąż, ojciec i redaktor. Nocami ogląda ligę NBA, a w dzień zwalcza wszelkie problemy siłą spokoju. Z wykształcenia badacz dusz, z zamiłowania amerykanista, z pasji dziennikarz. Powtarza często za Leninem, że film jest najważniejszą ze sztuk. Entuzjasta humoru Davida Lyncha, perfekcji Stanleya Kubricka i szaleństwa w oczach Jacka Nicholsona.

  Historia na wyciągnięcie ręki

  2018-07-11
  Podwale Grodzkie 4. To tu mieści się Central Hotel oraz browar restauracyjny PG4. Już sam widok pieczołowicie odrestaurowanego gmachu rozpala wyobraźnię. Nic dziwnego – miejsce to ma długą i ciekawą historię, która dziś stwarza niepowtarzalny klimat do wypoczynku i piwnych biesiad.

  Dzieje budynku powstałego w ramach kompleksu Dworca Głównego w Gdańsku sięgają przełomu XIX i XX wieku, gdy miasto nad Motławą należało do Prus. Projekt architektoniczy powstał w 1898 roku, by nabrać realnych kształtów dwa lata później. Jego autorami byli Alexander Rundel, Paul Thomer i Georg Cuny.

  pg_4-min

  Początkowo w gmachu miała miejsce siedziba naczelnika kolei pruskich. Kilka lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej wprowadziła się tu na stałe powołana na mocy konwencji paryskiej (Gdańsk posiadał wówczas status wolnego miasta) Rada Portu i Dróg Wodnych Gdańska. Taki stan rzeczy trwał do 1939 roku, gdy wystrzał z pancernika Schleswig-Holstein dał przy Westerplatte początek drugiej wojnie światowej. Co ciekawe, budynek przetrwał największy w dziejach ludzkości koflikt zbrojny bez większych uszkodzeń. Po roku 1945 mieściła się tu przychodnia kolejowa, która zakończyła swoją działalność na początku obecnego wieku.

  Przed kilkoma laty powstała koncepcja nadania zasłużonemu miejscu nowego oblicza, przy zachowaniu jego historycznego charakteru. Prace pod okiem pomorskiego konserwatora zabytków zakończyły się w zeszłym roku, dając początek działalności czterogwiazdkowego hotelu i browaru restauracyjnego PG4, który produkując i serwując doskonałe rzemieślnicze piwo nawiązuje do bogatych gdańskich tradycji piwowarskich, sięgających aż XIII wieku.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere