• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Sylwia Gutowska

  Rozmawia, pisze, potem redaguje. Interesuje się kulturą wysoką, średnią i niską, bo jest prawdziwą (post)humanistką. Od dobrej książki woli tylko teledysk MC Hammera. Czasem śmieje się z własnych żartów, ale poza tym woli słuchać historii ciekawych ludzi. W poszukiwaniu sensu życia jeździ po mieście i śpiewa w swoim samochodzie.


  Lato zachwytów w Filharmonii Bałtyckiej

  2018-07-10
  Przed nami jeszcze ponad dwa miesiące pysznej zabawy i pięknej pogody – przecież lato dopiero się zaczyna. Muzycy i pracownicy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej działają na najwyższych obrotach, by sprawić, by ten sezon był dla ich słuchaczy niezapomniany.

  Polska Filharmonia Bałtycka lato przywitała z przytupem. 23 czerwca odbył się specjalny,
  II Koncert Promenadowy. Specjalny, bo celebrował on tysięczny występ w karierze stałego dyrygenta PFB, Massimiliano Caldiego. Jednocześnie było to przypieczętowanie dziesięciu lat współpracy tego wyśmienitego włoskiego muzyka z Filharmonią.

  – Tysiąc koncertów.... Mniej więcej dziesięć procent z nich wykonałem z Polską Filharmonią Bałtycką, od lutego 2008 do czerwca 2018 – powiedział maestro Caldi. – 23 czerwca był dla mnie czymś dużo więcej niż „pięknym koncertem”. Od pierwszej do ostatniej nuty Prologu do „Mefistofelosa” Boitego czułem wielkie wzruszenie, przeszywające mnie od stóp do głów. To za sprawą piękna muzyki, powagi sytuacji, perfekcji wykonania muzyków Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, dwóch chórów (Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem Marcina Tomczaka i Chóru Dziecięcego „CANZONETTA” OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku pod kierownictwem Teresy Pabjańczyk i Agnieszki Długołęckiej – przyp. red.) i basowi Adama Pałki, którzy obecni byli wtedy ze mną – wspomina maestro.

  michał-jaremczuk-4005 2

  W drugiej części koncertu do Massimiliano Caldiego dołączył skrzypek Mariusz Patyra, prywatnie, jak przyznaje dyrygent, jego przyjaciel. – Na koniec miałem jeszcze zaszczyt wręczyć bukiet róż pani Brygidzie, naszej instrumentalistce, dla której był to ostatni koncert przed przejściem na emeryturę, po czterdziestu trzech latach z PFB! Dlatego to był niezapomniany wieczór – dodaje.

  Trwająca już dziesięć lat współpraca Massimiliano Caldiego z Polską Filharmonią Bałtycką przebiega nader gładko. – Granie z nimi jest jak granie na jednym wielkim, pięknym instrumencie. Znamy się doskonale i, co często powtarzam, właśnie dlatego osiągamy razem maksimum rezultatów przy minimum wysiłku. Jestem szczęściarzem! – wyznaje.

  Maestro Caldi tego lata zagra na kilku letnich festiwalach we Włoszech (w regionie Abruzzo i na Sycylii, z Sycylijską Orkiestrą Symfoniczną z Palermo). Oczywiście wystąpi też dla gdańszczan
  i letnich gości przyjeżdżających Trójmiasta – podczas tegorocznej Mozartiany, odbywającej się corocznie w Parku Oliwskim, wraz z Orkiestrą PFB. A już jesienią Orkiestra PFB pod jego batutą wystąpi ponownie na uroczystym koncercie, tym razem z okazji czterdziestoletniej rocznicy wybrania Karola Wojtyły papieżem Janem Pawłem II.

  Tymczasem lato w pełni, a Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na inne, niecodzienne wydarzenia. Już w sierpniu będziemy mogli wysłuchać koncertu Stanisława Zubrzyckiego i jego unikatowego na skalę światową instrumentu Viola Organista w ramach cyklu Muzyka w Zabytkach Starego Miasta (01-18 sierpnia). Viola Organista to hybryda organów i harfy, stworzona na podstawie projektu samego Leonarda da Vinci. Stanisław Zubrzycki i dzieło jego własnych rąk objeżdżają świat i wszędzie, gdzie się pojawią, robią prawdziwą furorę. Na czym polega fenomen tego instrumentu, będziemy mogli przekonać się już wkrótce. Warto wybrać się również na inne wydarzenia Muzyki w Zabytkach Starego Miasta – w sierpniu muzyka klasyczna zabrzmi m.in. w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej, Domu Uphagena i zabytkowych kościołach Głównego i Starego Miasta (m.in. w Kościele św. Brygidy). Nie zabraknie też bardziej alternatywnych miejsc, często nie do końca odkrytych przez rodowitych gdańszczan. Będą to między innymi Szkoła Podstawowa nr 50 na Grobli II, Centrum Hewelianum na Górze Gradowej i Kościół Zielonoświątkowy – Zbór Radość Życia. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

  michał-jaremczuk-4120 2

  Nie zabraknie też ciekawych wydarzeń w ramach innego cyklu. Ołowianka rozbrzmiewać będzie muzyką Chopina i innych wybitnych kompozytorów. Mowa tu o Chopinie nad Wodami Motławy, cyklu koncertów organizowanych między 9 a 31 lipca w Salonie Gdańskim Filharmonii. Strumień muzycznej energii porywać będzie niejednego słuchacza codziennie o 20:30.

  Te i inne letnie atrakcje czekają na melomanów tego lata w Gdańsku. Szczegółowy repertuar dostępny jest na stronie internetowej PFB.

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere