• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Top 5 inspiracji w powiecie wejherowskim

  2018-06-27
  Gdyby zapytać się statystycznego turysty o najlepiej znane mu atrakcje Pomorza, zapewne skupiłby się na Trójmieście, półwyspie helskim czy też Kaszubach. Tymczasem region pomorski to znacznie więcej propozycji. Wystarczy zejść z utartej ścieżki, aby odkryć urokliwe miejsca i czerpać garściami z wypoczynku nad morzem. Powiat wejherowski to jedno z niewielu miejsc, gdzie można jeszcze znaleźć dzikie plaże i spędzić urlop w spokojniejszej atmosferze, zatem spiesz się, zanim inni przyjadą tu przed Tobą!

  Dla plażowiczów: Nadmorski spokój

  Jeśli nie jesteś entuzjastą zawodów w parawaningu, na pewno ucieszy cię fakt, że są takie miejsca, gdzie nie trzeba wstać o 5 rano, aby znaleźć kawałek miejsca do plażowania. Lubiatowo to wyjątkowo spokojne miejsce, do którego łatwo dojechać zarówno samochodem, jak i rowerem, i gdzie białego piasku jest pod dostatkiem. Uroku temu miejscu dodaje uchodząca do morza rzeka Lubiatówka, która w tym roku stała się także jednym z punktów biegu na orientację Harpagan. Z Lubiatowa warto przejechać również do Osetnika i wejść na osadzoną na 45-metrowej wydmie latarnię Stilo, z której widoki na długo zostaną w pamięci.

  Dla dzieci: Stolemy i rekiny

  Jak głosi legenda, dawno temu ziemię kaszubską zamieszkiwały stolemy. Były to ogromne stworzenia wyglądem przypominające człowieka, jednak znacznie przewyższające go wzrostem oraz siłą. Dziś zobaczyć je można w Gniewinie. Nie stanowią już żadnego zagrożenia, a są wręcz uwielbiane przez dzieci. 15 olbrzymich figur usytuowanych zostało w pięciu lokalizacjach gminy. Rodzina stolemów mieszka na terenie kompleksu turystycznego „Kaszubskie Oko”, sąsiadując z "zielarzami" i "stolemową jadalnią". Stolem "Kaszub" wraz ze Stolemem "piłkarzem" upatrzyli sobie miejsca przy drodze wjazdowej do Gniewina. W Nadolu możemy spotkać stolemów "rybaków", a w Perlinie "rolników". Mierzyno natomiast zamieszkują stolemy "drwale". A jeśli Waszym pociechom mało będzie po zabawie ze stolemami, warto zajrzeć do Redy, gdzie znajduje się jeden z największych w Polsce aquaparków. Wyjątkową atrakcją jest tu możliwość pływania w sąsiedztwie akwarium z prawdziwymi rekinami! Na miłośników nieco łagodniejszych zwierząt czeka zaś znajdująca się tuż obok papugarnia.

  prot_3

  Dla odkrywców: Pałace na trasie

  Ozdobą północnej części Kaszub są liczne dwory i pałace, z których znaczna część została odrestaurowana. Te zabytkowe obiekty zyskały drugie życie i pełnią różne funkcje -hotelarskie, restauracyjne, konferencyjne, a nawet muzealne czy edukacyjne. Malowniczo zlokalizowane, w otoczeniu zespołów parkowo–pałacowych dają poczucie przeniesienia się do innej epoki. Można je odkrywać po kolei, układając ciekawą trasę rowerową lub samochodową. Do najciekawszych zaliczyć należy pałace w Ciekocinku, Godętowie, Salinie, Lisewie i Bychowie, a także Pałac Przebendowskich w Wejherowie.

  Dla spacerowiczów i artystycznych dusz: Wejherowo

  Najbardziej znaną atrakcją miasta jest Kalwaria Wejherowska, czyli zespół 26 kaplic symbolizujących stacje Drogi Krzyżowej, jednak Wejherowo to aktualnie jedno z ciekawszych miast powiatowych. Zaskakuje ciekawą ofertą i tętni życiem przez cały rok. W mieście funkcjonuje „Szlak Alfabetu Kaszubskiego”, który ma umożliwić poznanie najciekawszych miejsc w Wejherowie, a także poznanie języka kaszubskiego. Dodatkowo atrakcyjne kamienne kolumny-rzeźby z literkami alfabetu wzbogacają przestrzeń publiczną miasta, a dziedzictwo historii i kultury kaszubskiej szerzej poznać można w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej znajdującym się w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków.

  prot_2

  Dodajmy jeszcze, że od 5 lat nowoczesną dumą Wejherowa jest Filharmonia Kaszubska, łącząca w sobie różnorodne funkcje kulturalne. Oprócz koncertów i spektakli, możemy tu odbyć seans filmowy, obejrzeć ciekawe wystawy artystyczne lub samemu wziąć udział w warsztatach plastycznych, teatralnych czy fotograficznych.

  Dla miłośników historii: Machiny wojenne

  Muzeum Techniki Wojskowej GRYF położone jest w oddalonej o ok. 10 km od Wejherowa wsi Dąbrówka na terenie stacjonującej tu w latach 1963-2001 jednostki wojskowej 1068 (25 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej). W bogatych zbiorach tego młodego, bo liczącego sobie zaledwie 5 lat, obiektu są autentyczne czołgi, pojazdy, działa i samochody wojskowe. Duża część z nich jest nadal sprawna technicznie, co umożliwia ich dynamiczną prezentację, a także użycie w rekonstrukcjach historycznych.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere