• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Światło, kolor i przestrzeń

  2018-06-22

  Obrazy – ikony jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, Wojciecha Fangora, można oglądać na 600-metrowej przestrzeni 42. piętra apartamentowca Cosmopolitan przy ul. Twardej w Warszawie. Wystawę zatytułowaną „FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną” zorganizowano w 60. rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty „Studium Przestrzeni”. Prezentacja obrazów pochodzących z prywatnego zbioru Jankilevitsch Collection to kolejna wystawa, z których słynie 42. piętro Cosmopolitan. Obrazy bedą dostępne dla zwiedzających do 1 lipca br.

  fangor_1

  Fale i okręgi

  Na wystawie są obecne przede wszystkim płótna z lat 60. i 70. XX wieku, czyli najważniejszego okresu twórczości Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiązują dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42 piętra Cosmopolitan.

  Znani mówią o obrazach

  -Wystawa prac Fangora, którą można oglądać w jednym z najpiękniejszych apartamentowców w Warszawie, robi ogromne wrażenie – powiedział podczas wernisażu Marek Kondrat, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. – Cieszy, że są ludzie, którym zależy na pokazywaniu wysokiej sztuki w tak wyjątkowym otoczeniu.

  Filip Bajon, reżyser i scenarzysta, również nie ukrywał zachwytu nad pracami prezentowanymi w Cosmopolitan. – Obrazy Fangora przypominają mi filmowe kadry. To tak, jakby w podczerwieni filmować prąd elektryczny!

  Hubert Urbański, dziennikarz i prezenter telewizyjny, podkreślił wysoki poziom prac, który doskonale współgra z... wysokim poziomem (42. piętro!), na którym obrazy Fangora są prezentowane.

  - Ideą Wojciecha Fangora, którą w pełni wyraził w Studium Przestrzeni, było stworzenie obszaru wzajemnie przenikających się energii płócien. Obrazy prezentowane bez ram, ustawione prostopadle do siebie, wchodziły w interakcję ze sobą nawzajem, ale i z widzem, który wkraczając w obręb dzieła sztuki, stawał się jego integralną częścią. Nasza ekspozycja nawiąże do tego przełomowego kroku artysty sprzed 60 lat – powiedziała nam kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.

  fangor_2

  W muzeach i w metrze

  Wojciech Fangor, to obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Jest uznawany za twórcę Polskiej Szkoły Plakatu, był także autorem pierwszej na świecie instalacji przestrzennej zatytułowanej „Studium Przestrzeni” przygotowanej wraz ze Stanisławem Zamecznikiem. Drogę do oszałamiającej kariery otworzyła mu słynna wystawa z 1965 roku – „Responsive Eye" w nowojorskiej MoMA. Pięć lat później artysta – jako jedyny dotychczas Polak – miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Zaprezentował na niej 37 prac będących rozwinięciem jego poszukiwań w obrębie sztuki minimal. W Polsce jego dzieła są obecnie niesłychanie popularne, cieszą się również wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. W ubiegłym roku ceny jego czterech dzieł przekroczyły poziom 1 miliona złotych. Ostatnim najważniejszym dziełem artysty był projekt wejść oraz identyfikacja 7 stacji dla II linii metra warszawskiego.

  fangor_3

  Galeria Cosmopolitan

  Niezwykła wystawa obrazów Wojciecha Fangora, to kolejny element konsekwentnie realizowanej strategii Tacit Investment, który w 3 lata przeobraził Cosmopolitan w przyjazne miejsce do życia, tętniące kulturą i sztuką. Liczne koncerty, spotkania i wyjątkowe wystawy, zgromadziły w sumie kilkunastotysięczną publiczność. To tutaj można było podziwiać wystawę niezwykle rzadko prezentowanych obrazów Meli Muter, twórczość Ryszarda Horowitza, czy Wisławy Szymborskiej, albo posłuchać koncertów Radzimira Dębskiego (JIMKA), Anny Marii Jopek, czy Tomasza Stańko.

  Kultura i sztuka na wysokim poziomie – podobnie jak dobra architektura – bronią się same. W Cosmopolitan połączyliśmy oba światy, stawiając na dialog wyjątkowego budynku z niebanalnym otoczeniem. Cosmopolitan dzięki swojej architekturze, doskonale wkomponował się w okolicę, a my potrafimy wykorzystać jego wyjątkową lokalizację. Wierzymy, że kultura i sztuka powinna być łatwo dostępna, stąd pomysł na serię spektakularnych wydarzeń, jak wystawa najsłynniejszych obrazów Wojciecha Fangora. Taka kolekcja nie jest dostępna w żadnej z prywatnych galerii, a u nas będzie można podziwiać dzieła artysty, w niepowtarzalnej przestrzeni 42 piętra Cosmopolitan, z niezapomnianą panoramą Warszawy w tle – mówi Karolina Kaim prezes Tacit Investment.

  Wystawie towarzyszy premiera albumu Wojciecha Fangora „Color and Space” przygotowanego przez wydawnictwo Skira. To pierwsza, międzynarodowa publikacja o artyście.

  fangor_4

  - Książka "Wojciech Fangor: Color and Space" ma na celu zaprezentowanie jego wyjątkowych osiągnięć anglojęzycznej publiczności na całym świecie. Podczas swojego długiego i twórczego życia, Fangor tworzył innowacyjne dzieła z użyciem wielu środków wyrazu: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i konstrukcji przestrzennych, przy wykorzystaniu otoczenia. Jego artystyczne rozwiązania i eksperymentowanie, zawsze prezentowały oryginalność, niezależność myśli, indywidualizm i pionierskiego ducha. Te elementy były wyraźnie widoczne w jego wystawach, niezależnie od wykorzystanego medium czy okresu twórczego – mówi Magdalena Dąbrowski, była kurator MoMA NY, obecnie konsultantka sztuki i autorka najnowszego albumu o Wojciechu Fangorze.

   

  Obrazy Wojciecha Fangora można podziwiać na 42. piętrze apartamentowca Cosmopolitan do 1 lipca w każdą sobotę i niedzielę między godz. 14.00 a 19.00. Wstęp wolny.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere