• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Wojciech Szczurek: "Gdynia jest na fali"

  2018-06-14
  Morze to żywioł, który z jednej strony pociąga, z drugiej przeraża – od wieków jednak niezmiennie fascynuje. Morze zbliża ludzi i poszerza horyzonty. O mieście z żeglarskim DNA, które żyje sportem przez cały rok, opowiada prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

  Gdynia jest miastem przyjaznym, nowoczesnym i wysportowanym…

  W nowoczesnych miastach żyją aktywni ludzie, którzy potrafią pogodzić pracę z dbaniem o zdrowie i wykorzystywaniem wolnego czasu. Gdy rozglądam się po gdyńskich ulicach, bez względu na porę dnia, widzę mnóstwo mieszkańców, którzy biegają czy jeżdżą na rowerach. Rodzice chętnie posyłają dzieci na treningi. W Gdyni aktywne są całe rodziny. Aktywni są również seniorzy.

  W jaki sposób Gdynia, jako miasto, zbudowała swoją sportową siłę?

  Formę buduje się poprzez regularność i konsekwencję. Gdyński kalendarz jest szczelnie wypełniony wydarzeniami sportowymi. Dbamy, by w naszej ofercie każdy znalazł coś dla siebie. Dzięki dobrze przemyślanym, prowadzonym od lat działaniom, zapracowaliśmy na markę miasta, w którym imprezy sportowe organizowane są na najwyższym poziomie. Doskonała jakość, wyznaczanie trendów i bezpieczeństwo - oto nasze priorytety.

  gdynia_1

  Sport staje się marka miasta?

  Kilka lat temu postawiliśmy na sport jako element promocji miasta. Szukamy nowych jej form. Sport kojarzy się z sukcesem, dynamizmem, a to świetne skojarzenia, na których warto budować wizerunek miasta. Dobra infrastruktura, obiekty sportowe. To taki fundament nowoczesności Gdyni.

  Przed nami sporo prestiżowych wydarzeń, których gospodarzem jest miasto. Jakie czynniki decydują o fakcie, że Gdyni powierzana jest organizacja wielu imprez rangi mistrzowskiej?

  Pozytywna energia mieszkańców, uzbierane już doświadczenie oraz atrakcyjne położenie naszego miasta. Rzeczywiście, gościmy sporo prestiżowych wydarzeń: w ubiegłym roku współorganizowaliśmy piłkarskie mistrzostwa UEFA EURO U21, w przyszłym będziemy jednym z miast-gospodarzy mistrzostw świata U20. Ale nie samym futbolem żyjemy! 2020 rok to mistrzostwa świata w półmaratonie, podczas których spodziewamy się kilkunastu tysięcy biegaczy. Jednak Gdynia to oczywiście również żeglarstwo, a co za tym idzie - wielkie żeglarskie wydarzenia. Już w lipcu tego roku czekają nas mistrzostwa świata w klasie 505, z kolei za rok gościć będziemy mistrzostwa świata juniorów ISAF.

  gdynia_2

  O Gdyni mówi się „Żeglarska Stolica Polski”. Co można rozumieć poprzez to określenie?

  Historia i kultura Gdyni nierozerwalnie związane są z morzem. To miasto z żeglarskim DNA. Oczywistym argumentem potwierdzającym naszą „stołeczność”, poza nagromadzeniem imprez żeglarskich, jest lokalizacja. W gdyńskiej marinie cumuje kilkaset jednostek – od tych najbardziej okazałych i luksusowych po zupełnie małe, aczkolwiek urokliwe i dostojne.

  Miasto dba także o żeglarską edukację najmłodszych?

  Dbamy o to, by mieszkańcy nasiąkali żeglarstwem już od najmłodszych lat. Dzieje się tak między innymi za sprawą programu „Gdynia na fali”, w ramach którego ponad dwa tysiące uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków łapie więź z morzem i tym, co z nim związane. W przyszłym roku szkolnym ruszy klasa żeglarska z prawdziwego zdarzenia. Od lat prężnie funkcjonują kluby żeglarskie.

  Morze i wiatr zdecydowanie są handicapem

  …Co wykorzystujemy w stu procentach. Najlepszym przykładem regaty Volvo Gdynia Sailing Days, których 19. edycja czeka nas w tym roku. To projekt godny gdyńskich tradycji i ambicji. Wielu żeglarzy przyznaje, że Volvo Gdynia Sailing Days śmiało mogą konkurować ze słynnymi regatami Kieler Woche. Gdyńskie mają tę przewagę, że nie trzeba nigdzie wypływać, by obserwować wodne zmagania. Wystarczy zająć miejsce na plaży czy bulwarze.

  Co świadczy o wysokiej skali zawodów Volvo Gdynia Saling Days?

  Te zawody to nie pojedyncze regaty, tylko festiwal sportowy, który ma na celu pokazać całe spektrum możliwości, jakie daje żeglarstwo, oraz przybliżyć wartości. O skali regat świadczy przede wszystkim fakt, ze gromadzą na starcie ponad 1500 żeglarzy. Regaty są również przykładem naszej świadomej działalności. Jesteśmy miastem morskim, a te zawody kreują i budują piękny wizerunek Gdyni, która dzięki temu kojarzona jest z żaglami. Odpowiada to naszej strategii i wizji działania.

  gdynia_3

  Jakie korzyści wiążą się z organizowaniem w mieście regat?

  Sportowe, edukacyjne, promocyjne… Długo można wymieniać. Gdynia to miasto sportu - wiedzą o tym już nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jednak nie zatrzymujemy się. Chcemy się stale rozwijać - przyciągać jeszcze większe wydarzenia, rozbudowywać ofertę i infrastrukturę, stwarzać mieszkańcom jeszcze lepsze warunki do uprawiania sportu.

  Gdynia cały czas nabiera wiatru w żagle?

  Zdecydowanie. Śmiało i odważnie patrzy na przód, nie zapominając jednocześnie

  o teraźniejszości. Jest miastem, w którym dobrze się mieszka. Otwarta na świat i Europę. Naszymi atutami są czyste powietrze, doskonała infrastruktura, oferta kulturalna, sportowa i rekreacyjna. Cały czas płyniemy na fali.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere