• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Czerwiec w Operze Bałtyckiej

  2018-06-14
  Sezon francuski zbliża się ku końcowi, przed nami ostatnie spektakle oraz koncert Francuska noc (23 czerwca), na który serdecznie zapraszam.

  Wieczór rozpoczniemy IV aktem opery Carmen Bizeta. Kiedy już ochłoniemy po zabójstwie Carmen przez Don Jose, zapraszamy Państwa na przesławny kwadrans muzyki baletowej i symfonicznej – Bolero Ravela. Choreografię do tego utworu przygotowuje Wojciech Warszawski i Izabela Sokołowska – Boulton, zamysł artystyczny jest mojego autorstwa. Po przerwie - III i IV akt wybitnej francuskiej operetki mistrza gatunku Jakuba Offenbacha Orfeusz w piekle. W tym fragmencie usłyszymy m.in. słynny duet Jowisza i Eurydyki Mucha, kuplety Styxa, a całość zwieńczy gorący kankan.

  Ostatnie dwa sezony Opera Bałtycka w Gdańsku działała według mojej koncepcji nowoczesnej instytucji kultury, opartej na czterech filarach: Opera, Taniec, Edukacja i Wszyscy (projekcje kinowe, wystawy, degustacje). Każdy z sezonów podporządkowany był kulturze innego kraju europejskiego.

  Za nami wspaniałe premiery operowe: Cyganeria Pucciniego i Nabucco Verdiego. Ważnym wydarzeniem była także prapremiera opery Sąd Ostateczny Krzysztofa Knittla. Za nami też premiery oper w wersji semi – stage: Madama Butterfly Pucciniego, Rigoletto Verdiego oraz Poławiaczy pereł Bizeta. Czas pokazał że tego typu prezentacja oper spotyka się z akceptacją publiczności. Po blisko dekadzie na scenę gdańską wróciła operetka, czyli wspomniany Orfeusz w piekle.

  Za nami też odnowa baletu klasycznego pod kierownictwem Wojciecha Warszawskiego oraz Izabeli Sokołowskiej – Boulton. Zespół ambitnych tancerzy z całego świata wytańczył swój sukces w świetnie przyjętych premierach baletowych: komedii Pinokio oraz w pełnym magii i uroku Dziadku do orzechów. Cieszy nas też odnowienie współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Gdańsku, której efektem była m.in. wspólna Gala baletowa.

  Przez dwa sezony stworzyliśmy działania edukacyjne dla każdej grupy wiekowej: od niemowlaków (Opera na start), poprzez przedszkolaki (Opera Tu! Tu!) i licealistów (Ściąga z opery), na osobach dorosłych kończąc (Opera? Si!). Niemalże codziennie nasz teatr zwiedzają dzieci podczas operowych wycieczek (Opera od kulis).

  Pożegnania to też podziękowania. Nasza praca nie byłaby możliwa bez wysiłku i współpracy wielu osób: moich zastępczyń, zespołów artystycznych, administracji i zespołu technicznego. Nie sposób nawet wymienić Was wszystkich, wiedzcie jednak, że każdemu z osobna dziękuję za wspólną pracę, którą zakończę wraz z końcem czerwca. Wiem, że zrobiliśmy ważny krok do przodu w historii tego teatru. Życzę wszystkim powodzenia!

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere