• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Kamil Giedrys

  Miłośnik komiksów, sztuki nowoczesnej i mieszanych sztuk walki, a w sekrecie prawnik. Uważa, że jeden obraz wart jest więcej niż 1000 słów, a gdy dodamy do niego dymek z tekstem to nawet 1005. Postawił sobie za punkt honoru promowanie sztuki komiksowej, więc bądźcie tak mili i sięgnijcie po jeden.

  Głos pokolenia, któremu się nie chce...

  2018-06-08
  ...iść w poniedziałek do pracy. Mówienie, a co dopiero śpiewanie o Polakach wychowanych w latach 90. nie jest proste. Niespodziewanie, duet Wczasy podołał zadaniu. Na swoim debiutanckim albumie Zawody w szczery sposób zmierzył się z rozterkami i pragnieniami rówieśników dorastających przy konsolach Pegasus i dźwiękach ballad Ryszarda Rynkowskiego.

  Poznaniacy - Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło - sprawnie mieszają gitarowe granie z syntezatorami i automatami perkusyjnymi, całość łącząc w proste, miłe dla ucha piosenki, które swobodnie można nucić w drodze do pracy lub szkoły. Utwory korespondują ze stylistyką lat 80. i 90., poruszając się na granicy pastiszu. Nie jest to jednak muzyka kabaretowa czy rozciągnięty na całe wydawnictwo żart, a świadome żonglowanie motywami, na których twórcy zapewne się wychowali. 

  Muzycy za swój cel obrali opowiadanie o życiu młodych ludzi. Pod pozorem zabawnych, czasem prześmiewczych autobiograficznych wersów pochylają się nad problemami niełatwej polskiej codzienności. Dzielą się przykrymi doświadczeniami z dyskotek, rozmyślaniami nad przyszłością ludzkości, czy fantazjami o miłosnych uniesieniach w korytarzach piwnic budynków komunalnych. Utwór Dzisiaj Jeszcze Tańczę wydający się największym przebojem na płycie. Chwytliwa piosenka opowiadająca o strachu przed poniedziałkiem jest przewrotnym manifestem ludzi pracy. Sporym atutem Wczasów jest talent do konstruowania zabawnych tekstów skłaniających do refleksji. Słychać to między innymi w zamykającym płytę utworze Nowy Świat, przekazującym sporą dawkę obaw o sytuację człowieka osaczonego przez wszechobecny postęp. Czy będzie lepiej w tym nowym świecie? Czy nowoczesność zupełnie nas przygniecie?

  Choć moda na nostalgię nas otacza i niczym piłkarscy kadrowicze wyskakuje nawet z lodówki, wykorzystywanie jej w sposób przemyślany nie jest już takie powszechne. Gdzieś w tym całym zgiełku reklam i seriali, magia przeszłości i powrotów do dzieciństwa przemieniła się w komercyjną gadżetomanię. Wczasy na płycie Zawody przypominają nam, że siłą wspomnień i tęsknot jest powrót do czasów, gdy mieliśmy mniej pracy, więcej zabawy i nie trzeba było wstawać w poniedziałek do pracy. Nie stawiają się jednak w roli wiecznie rozbawionych trefnisiów, zamiast tego wolą wyśpiewywać słodko-gorzkie historie, nie popadając w marazm i pesymizm. Album Zawody przewrotnie oswaja nas z brakiem rywalizacji i ambitnych oczekiwań, będąc zarazem wielką pochwałą prostych przyjemności. Nie pozostaje nam nic innego jak posłuchać Wczasów przy partyjce naszej ulubionej gry na Pegasusie.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere