• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Andrzej Saramonowicz

  Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). Jest jednym z najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach - jest dziś jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które z miejsca stały się rozchwytywanymi bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.


  Czytanie według Saramonowicza: Co było, ciągle jest

  2018-05-14

  Dwuwątkowa powieść, dziejąca się w różnych planach czasowych. W teraźniejszości (a dokładnie późnej jesieni 2017 roku) i w przeszłości wojennej oraz w latach PRL-u. Prosta, bez szczególnie skomplikowanej intrygi, ale uczciwie trzymająca czytelnika w niepewności do samego końca. A to przecież całkiem wystarczy, by uznać kryminał za udany.

  W wątku współczesnym warszawska policjantka Olga Suszczyńska pracuje nad dwiema sprawami: a) z Wisły zostają wyłowione zwłoki młodej dziewczyny, mocno okaleczone, której tożsamość jest nieznana, a uroda wskazuje na niepolskie pochodzenie; b) szef Olgi, nadinspektor Doliński, zwany Siwym, zleca jej przebadanie sprawy sprzed lat, w której w wypadku samochodowym zginął wiceminister Benedykt Barcikowski.

  W wątku z przeszłości poznajemy losy żydowskiego chłopca Benka, który zostaje przemycony wraz z matką z warszawskiego getta i ukrywa się u Polaka nazwiskiem Bratkowski.

  Nie trzeba nadmiernej przenikliwości, by się domyślić, że wątki z przeszłości i teraźniejszości się ze sobą łączą. W jaki sposób jednak – to już muszą Państwo doczytać sami. Polecam.

   

  Grzegorz Kapla, „Bezdech”, Wyd. Burda Książki, Warszawa 2018.

  bezdech-1

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere