• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Adam Cissowski

  To nie on wybrał media, ale one pochłonęły go bez reszty. I tak jest już od ponad 7 lat. Najpierw była telewizja i portal informacyjny, teraz radio i... ciągle nowe wyzwania. Zawsze blisko i na bieżąco z kulturą. Dzięki niej poznał niezwykłych ludzi i spełnił niejedno marzenie. W wolnym czasie interesuje się tenisem, genealogią rodzinną oraz podróżuje.

  "Po raz pierwszy pokazywany za granicą". Napoleon na wystawie w stolicy

  2018-04-27
  Bezcenne eksponaty: stroje, broń, odznaczenia, meble czy dokumenty, które były własnością Napoleona Bonaparte, znalazły się na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ta wyjątkowa ekspozycja, opowiadająca o życiu i karierze militarnej wybitnego taktyka i stratega, który odmienił dzieje ludzkości, pierwszy raz jest pokazywana w Polsce. Można zwiedzać do 30 czerwca.

  Bonaparte od ponad dwóch stuleci jest uznawany za jedną z najbardziej interesujących postaci w nowożytnej historii. Na wystawie został on ukazany jako żołnierz, generał, konsul, cesarz i finalnie zesłaniec. Zwiedzający odbędą wraz z nim swoistą podróż w czasie przez „Pięć Odsłon Triumfu”. Rozpoczyna się ona wraz z Rewolucją Francuską w 1789 roku, a kończy śmiercią Napoleona na Wyspie Świętej Heleny 32 lata później.

  Napoleon7-min

  Ponad 100 unikalnych przedmiotów

  Niezwykłą atrakcją wystawy są bezcenne eksponaty, które były własnością Napoleona, a zostały pożyczone z obszernych zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides w Paryżu. Wśród ponad 100 unikalnych przedmiotów z czasów dwóch cesarstw, można zobaczyć rzeczy osobiste, stroje, broń, odznaczenia, meble czy dokumenty.

  Wszystko dotyczy różnych aspektów życia Bonapartego, począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste. Kolekcja ma przybliżyć złożony obraz życia władcy, jego zwyczaje i wyjątkowy talent. – Jednym z eksponatów, który w sposób szczególny pokazuje Napoleona jako człowieka jest neseser, który zawiera przybory do higieny dentystycznej. Wiemy, że bardzo dbał o to, żeby mieć czyste i zdrowe zęby. Dzięki temu można zobaczyć, co ze sobą zabierał – mówi Elodie Lefort z Fondation Napoléon.

  Napoleon2-min

  Zwiedzający szczególną uwagę powinni zwrócić na jeden z legendarnych kapeluszy Napoleona, który był noszony przez wodza w trakcie bitwy pod Waterloo w 1815 roku. – Ten kapelusz zabrał on ze sobą na Wyspę św. Heleny. Jeszcze nigdy nie opuścił Francji, więc jest po raz pierwszy pokazywany za granicą – podkreśla Lefort.

  Napoleon-min

  Wątek polski na wystawie

  Na wystawie nie zabraknie również akcentów związanych z historią Polski i łączących Napoleona z Polakami, którzy tak mocno wierzyli w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem. – Warto zwrócić uwagę na rysunek Bergereta, który ukazuje wejście Francuzów do Warszawy – wskazuje ekspertka z Fondation Napoléon.

  Wątek polski związany jest również z osobą matki pierworodnego syna Bonapartego – hrabianki Marii Walewskiej, z którą Napoleona łączył trzyletni związek. – Przedmiotem wartym uwagi są listy, jakie pisał do Walewskiej, które ukazują go jako kochanka – dodaje Lefort.

  Napoleon8-min

  Całość wystawy wzbogacona jest o multimedia, co pozwoli zwiedzającym na dokładne poznanie historii kryjącej się za każdym eksponatem. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy współorganizować tę wystawę w Polsce, ponieważ wiemy, że przedmioty, jakie są tu pokazywane będą na pewno docenione – przyznaje Elodie Lefort, pytana o sympatię, jaką Polacy żywią do Napoleona.

   

  Wystawę na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki można zwiedzać do 30 czerwca.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere