• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Ptaki nie mają już monopolu

  2018-04-21
  Przestrzeń powietrzna, niegdyś opanowana jedynie przez ptaki, dziś dzielona jest z maszynami lotniczymi. Aby nie dochodziło do kolizji oraz zagrożeń dla manewrów lotniczych, a co za tym idzie dla zwierząt, stosowanych jest wiele metod odstraszania intruzów.

  W ciągu roku najbardziej aktywnymi ptakami są myszołowy, średniej wielkości ptaki, dla których obszar lotniska jest ulubionym miejscem łowów. W okresie letnim uaktywniają się bociany i jaskółki, a z początkiem września szpaki. W przelotach obserwujemy również dzikie gęsi.

  Na naszym szczecińskim lotnisku używamy metod hukowych, tzw. pirotechnicznych – są to: huk, błysk, dym lub bardzo rzadko armaty gazowe. Następną metodą używaną na naszym lotnisku są metody dźwiękowe, do których należą sygnały samochodowe lub sygnały z tuby głosowej imitującej odgłosy rannego ptaka. Kolejną metodą jest metoda dźwiękowo-elektroniczna, tzw. elektroniczny odstraszacz emitujący sygnały zagrożenia używane uniwersalnie dla wszystkich ptaków lub pod konkretny gatunek.

  Gdy jedna z nich nie jest wystarczająco skuteczna, stosujemy mieszankę tych metod. Metody te stosowane są przed każdą operacją lotniczą, a o zjawisku migracji ptaków informowane są wszystkie załogi samolotów podawane z wieży kontroli ruchu lotniczego, jak również w notamach okresowych (wiosenne lub jesienne migracje ptaków).

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere