• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Adam Cissowski

  To nie on wybrał media, ale one pochłonęły go bez reszty. I tak jest już od ponad 7 lat. Najpierw była telewizja i portal informacyjny, teraz radio i... ciągle nowe wyzwania. Zawsze blisko i na bieżąco z kulturą. Dzięki niej poznał niezwykłych ludzi i spełnił niejedno marzenie. W wolnym czasie interesuje się tenisem, genealogią rodzinną oraz podróżuje.

  "Klucz to wyobraźnia i pasja". Polka, która ubiera bohaterów filmów z Hollywood

  2018-04-13
  Projektuje dla filmu, telewizji, do teledysków czy spektakli tanecznych i teatralnych. Małgosia Turzańska jest obecnie jedną z najbardziej wziętych polskich kostiumografek w Nowym Jorku. To ona odpowiada za kultowy wizerunek bohaterów uwielbianego przez widzów serialu Netflixa „Stranger Things”. 13 kwietnia na ekrany polskich kin wejdzie thriller „Nigdy cię tu nie było”, do którego Turzańska też została zaangażowana.

  Turzanska

  Urodziła się i wychowała w Krakowie, ale już jako nastolatka przeprowadziła się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Swoje pierwsze kroki na planie filmowym Turzańska stawiała jako asystentka, u boku Agnieszki Holland. Szybko jednak odkryła, że jej prawdziwą pasją są kostiumy.  W tym celu ukończyła studia na wydziale scenografii i kostiumu na praskim DAMU. – Kiedy wybierałam się na studia, żadna z polskich szkół filmowych nie oferowała scenografii i kostiumu. Tam w tym samym budynku studiują aktorzy, reżyserzy, lalkarze, a filmowcy są o kilka minut dalej. Mieliśmy wspólne zajęcia, wspólny akademik, wspólną szkolną knajpę i teatr, pełen fantastycznych, bardzo utalentowanych ludzi – wspomina studia w Czechach.

  Później była jeszcze Tisch School of the Arts w Nowym Jorku. Mieszkając za granicą uznała, że powinna przedstawiać się jako „Małgosia”, ponieważ „Małgorzata” jest prawie nie do wymówienia dla obcokrajowców.

  Turzanska1-

  Filmy, seriale, spektakle i teledyski

  Wtedy nie myślała pewnie jeszcze, że przyjdzie jej pracować z największymi gwiazdami Hollywood. Poznała ich projektując im kostiumy do takich produkcji jak nominowany do Oscara „Aż do piekła” z Jeffem Bridgesem i Chrisem Pine, „Plan Maggie” w reżyserii Rebecki Miller z Gretą Gerwig, Ethanem Hawke i Julianne Moore czy „Wydarzyło się w Teksasie” z Rooney Marą i Casey Affleckiem. Jej projekty można podziwiać także w westernie „In A valley of Violence”. To głównie film uczynił z Małgosi Turzańskiej  jedną z najbardziej wziętych kostiumografek za oceanem.

  Ona jednak nie ogranicza się tylko do kinematografii, równie udanie współpracując z telewizją, tworząc kostiumy dla spektakli tanecznych i teatralnych czy do teledysków, m.in. grup MGMT i Yeah Yeah Yeahs. Pytana, jakimi cechami powinien być obdarzony dobry kostiumograf odpowiada, że kluczem jest wyobraźnia i pasja.Zamiłowanie do nurkowania w zatęchłych, przecenionych tkaninach w poszukiwaniu skarbów. Gotowość do wykonania krawieckich poprawek na ostatnią chwilę i kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Ale najważniejsze jest zrozumienie, że początkowy szkic często nie ma nic wspólnego z efektem końcowym – mówi.

  Turzanska2

  Kultowy wizerunek Jedenastki

  Turzańska wniosła też ogromny wkład w sukces najgłośniejszego na świecie telewizyjnego serialu 2016 roku, wyprodukowanego przez Netflixa – „Stranger Things”. To właśnie ona wykreowała inspirowany latami 80. kultowy wizerunek uwielbianej przez widzów Jedenastki. – W telewizji jest inaczej niż w filmie, bo tu scenariusze pisane są „na żywo”, więc w trakcie kręcenia jest dużo więcej niewiadomych. To zarazem frustrujące i bardzo ekscytujące – przyznaje Małgosia Turzańska. Jak dodaje, w „Stranger Things” najprzyjemniejszą częścią byli nasi mali aktorzy. – Te dzieciaki są naprawdę niesamowite! Rosną jak na drożdżach, wiec wciąż musieliśmy wydłużać spodnie i zamawiać większe buty – podkreśla polska kostiumografka.

  turzanska

  Thriller z Joaquinem Phoenixem

  Najnowszą produkcją, przy której pracowała już 13 kwietnia zobaczymy na ekranach polskich kin. Jest to film „Nigdy cię tu nie było” w reżyserii Lynne Ramsay. Historia pełnego sprzeczności mężczyzny (w tej roli Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością, to pełen pasji i gniewu thriller z hipnotyzująca muzyką Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead. Małgosia Turzańska doskonale wyczuła klimat miejskich przestrzeni pokazanych w filmie i tajemniczą, nieoczywistą naturę bohaterów. – Kocham filmy twardo osadzone w rzeczywistości, w których nagle pojawia się pewien magiczny element otwierający nowe możliwości, wprowadzający widzów w inny wymiar – tłumaczy.

  Równolegle pracowała też nad filmem telewizyjnym, zatytułowanym „Monsters of God” w reżyserii Roda Lurie. – Lata sześćdziesiąte XIX wieku, żołnierze, Komancze, Nowy Meksyk – wylicza Turzańska, jednocześnie dodając, że jej największym filmowym marzeniem byłaby praca przy adaptacji „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Kto wie, może niebawem i to spełni.

   

  fot.: materiały prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere