• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Paweł Durkiewicz

  Kochający mąż, ojciec i redaktor. Nocami ogląda ligę NBA, a w dzień zwalcza wszelkie problemy siłą spokoju. Z wykształcenia badacz dusz, z zamiłowania amerykanista, z pasji dziennikarz. Powtarza często za Leninem, że film jest najważniejszą ze sztuk. Entuzjasta humoru Davida Lyncha, perfekcji Stanleya Kubricka i szaleństwa w oczach Jacka Nicholsona.

  Czas melomanów

  2018-04-11
  Wraz z coraz lepszą aurą wzrasta na Pomorzu częstotliwość ciekawych wydarzeń muzycznych. Od wielu lat wysoki sezon turystyczny pokrywa się z czasem nieprzemijającej ekstazy melomanów, którzy nad Bałtykiem i w okolicach Wybrzeża mają dostęp do wykonywanej na żywo muzyki wszystkich gatunków – zarówno w przestronnych salach widowiskowych, jak i w plenerze, pod wiosennym lub letnim słońcem.

  Myli się ten, kto sądzi, że zestawienie kultowych imprez muzycznych na Pomorzu kończy się na gdyńskim Open’erze, odbywającym się co roku na początku lipca na lotnisku w Babich Dołach. Owszem, liczący sobie już 15 lat tradycji festiwal to bez wątpienia event numer 1 w Polsce (a przy okazji jeden z ważniejszych w Europie), jednak poza nim w kalendarzu znajdziemy jeszcze całe mnóstwo godnych uwagi występów.

  Już 19 kwietnia rozpocznie się trzydniowe święto egzotycznych rytmów, znanych z radiowych audycji Marcina Kydryńskiego. Siesta Festival ściągnie do Gdańska światowe gwiazdy muzyki world, fado i jazzu z akcentami latynoamerykańskimi. Koncerty, których będzie łącznie aż dziesięć, odbywać się będą w Filharmonii Bałtyckiej i Starym Maneżu, co gwarantuje magiczną, kameralną atmosferę.

  LadiesJazz3

  U progu lata (15-16 czerwca) czeka nas już 15. edycja plenerowego, niebiletowanego festiwalu muzyki alternatywnej Fląder Festiwal. Rokrocznie wielkim atutem imprezy jest jej umiejscowienie – okolice gdańskiego mola w Brzeźnie, tętniące już życiem i gorącą, swobodną atmosferą. Lineup, czyli skład występujących artystów i kapel, nie jest jeszcze znany, można jednak spodziewać się jak zwykle ciekawego doboru oryginalnych, niezależnych wykonawców. W poprzednich latach gdańską plażę odwiedzali m.in. Hańba!, Ørganek i Lao Che.

  Obowiązkowym punktem w letnim programie miłośników klasycznego rocka jest od kilku lat Festiwal Legend Rocka, odbywający się w malowniczo położonym kompleksie wypoczynkowym Dolina Charlotty pod Słupskiem. Nazwa imprezy nie jest przesadzona – w poprzednich edycjach organizatorom udało się sprowadzić tak kultowe zespoły i postacie jak Deep Purple, ZZ Top, Bob Dylan czy Carlos Santana. W tym roku (20-21 lipca, 4 sierpnia) wystąpią Bryan Ferry, Billy Idol, Alan Parsons Live Project oraz The Waterboys.

  Opener-Fot.-Karol-Stanczak-Urząd-Miasta-Gdyni

  W muzyczne podróże po całym świecie od wielu lat zabiera swoją publiczność festiwal Globaltica. Impreza, która w tym roku zaplanowana jest na 25-29 lipca, stworzona została w celu przybliżania różnych kultur, tradycji czy religii. Przez kilka dni gdyński Park Kolibki niewątpliwie stanie się najbardziej kolorowym miejscem w Polsce. Poza występami muzyków, na gości czekać będą pokazy innych sztuk, warsztaty czy panele dyskusyjne z artystami z różnych zakątków globu.

  Jazz-Jantar-festiwal-2

  Na 27 lipca zaplanowana jest z kolei inauguracja kolejnej edycji Ladies’ Jazz Festival. Impreza, która od 2005 roku każdego lata gości w Gdyni, to jedyny na świecie muzyczny hołd dla wielkich dam jazzu, swingu, soulu i bossa novy. Pierwszą ogłoszoną oficjalnie gwiazdą tegorocznego festiwalu jest Melody Gardot, fenomenalna wokalistka rodem z Filadelfii. Znając rozmach organizatorów, można jednak spodziewać się, że na tym nie skończy się lista wybitnych artystek, które zobaczymy na gdyńskiej scenie. Dodajmy, że dla sympatyków jazzu ciekawą alternatywą na końcówkę lipca jest festiwal Jazz w Lesie, który już po raz 23. odbędzie się 27-28 lipca w Sulęczynie. Jak sama nazwa wskazuje, widzów czeka muzyka improwizowana na najwyższym poziomie, serwowana w przepięknej naturalnej scenerii. Idealna to okazja, by wypoczynek na Kaszubach połączyć z artystycznymi przeżyciami.

  Oczywiście na powyższym zestawieniu nie kończy się lista wydarzeń muzycznych, których nie wypada przegapić. Praktycznie w każdym momencie lata gdzieś na Pomorzu grać będzie dobra muzyka. Nie pozostaje więc nic innego jak… zamienić się w słuch!

   

  fot: materiały prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere