• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Szkocka krata

  2018-04-11
  Wielka Brytania jest rajem dla tych, którzy lubią intensywne zwiedzanie. Większość obiektów takich jak muzea czy zabytki jest darmowa. Zapierające dech w piersiach wiejskie krajobrazy, bogata kultura i malownicze widoki to dodatkowe plusy. Edynburg to najpiękniejsze miasto Szkocji. Jego Nowe Miasto znajduje się nawet na liście UNESCO. A które z atrakcji Edynburga są najciekawsze?

  Szkockie Muzeum Narodowe – darmowa podróż po historii

  W zestawieniu „Co warto zobaczyć w Edynburgu?” nie może zabraknąć odnowionego w 2011 roku Narodowego Muzeum Szkocji. To miejsce z 24 tysiącami artefaktów, które chronologicznie zostały ułożone w 36 tematycznych galeriach. Wśród bogatych zbiorów wyróżnia się przedmioty prehistoryczne, jak i dzieła powstałe za sprawą nowoczesnej technologii.

  Starannie zaprojektowany budynek składa się z czterech pięter i pięknego szklanego atrium. Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło w 1861 roku i od początku jego misją było „pokazanie światu Szkocji, a Szkocji świata”. Z tego względu to miejsce pełne miejscowej historii, ale również wystaw z najdalszych zakątków globu.

  szkocja_2

  Zamek w Edynburgu. Czekając na 13:00

  Edynburg to miasto innowacyjne, pełne studenckiej energii i zaskakujące swoją scenerią. Krajobrazem może nieco przypominać Rzym, a to za sprawą siedmiu wzgórz, wokół których zostało wybudowane. Właśnie na jednej z tych wulkanicznych skał wznosi się zabytkowy zamek, będący w przeszłości rezydencją szkockich władców. To prawdziwy symbol miasta, który stał się również częścią życia mieszkańców. Codziennie, z wyłączeniem niedziel, o godzinie 13:00, następuje bowiem wystrzał z armaty. Co ciekawe, charakterystyczny huk słyszany jest w tym mieście już od 1861 roku. Warto zadbać o to, aby właśnie w tym czasie znaleźć się na zamku.

  W zamku, otoczonym z trzech stron stromymi zboczami, miały miejsce najważniejsze wydarzenia ze szkockiej historii. Można w nim zobaczyć udekorowane sale z monarszymi klejnotami czy Kamień Koronacyjny ze Scone – używany podczas koronacji szkockich królów, a następnie władców Anglii i Wielkiej Brytanii. Zamek w Edynburgu to zdecydowanie najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w stolicy Szkocji, za którą trzeba jednak słono zapłacić. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje bowiem 16 funtów.

  Zamek liczy sobie ponad 1000 lat i wciąż może zachwycić wspaniałym stanem. Dodatkowo na jego placu odbywa się najsłynniejszy miejscowy festiwal – Royal Edinburgh Military Tattoo. W trakcie trzech sierpniowych tygodni czołowe wojskowe grupy z bębniarzami, trębaczami oraz tancerzami prezentują swoje artystyczne defilady. To największe tego typu wydarzenie na świecie.

  Camera Obscura and World of Illusions. Świat iluzji

  To ponad 150-letnie muzeum jest wręcz idealne na wizytę z najmłodszymi. Na sześciu poziomach zabytkowej wieży przez 2-3 godziny doświadczysz świata magii i iluzji. Camera Obscura to prototyp aparatu fotograficznego i na jednym z pięter można obejrzeć aktualną panoramę Edynburga właśnie z tego typu urządzenia. Ponadto w muzeum znajduje się wiele pomieszczeń z unikatowymi wystawami, które zadziwią nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Miejsce oferuje chociażby pokoje luster, niekończące się schody, tunele 3D, hologramy, spacery po wodzie, kalejdoskopy czy krzywe zwierciadła. W tym muzeum naprawdę trudno stwierdzić, co jest rzeczywistością, a co wyłącznie iluzją. Dodatkowo, na samym szczycie wieży można obserwować miasto ze sporych teleskopów.

  szkocja_3

  Szkocka Narodowa Galeria Portretów

  Gmach galerii wybudowany został w latach 1885-1890 według projektu Roberta Rowanda Andersona. Wzorowany był na weneckim Pałacu Dożów. Z zewnątrz budynek pokryty jest czerwonym piaskowcem i ozdobiony licznymi posągami dostojnych Szkotów. Na parterze budynku obejrzeć można wystawę portretów dynastii Stuartów, w tym sporą kolekcję poświęconą królowej Marii Stuart. Na pierwszym piętrze galerii znajdują się portrety wybitnych Szkotów. Każdemu portretowi towarzyszy nota biograficzna. Na szczególną uwagę zasługuje obraz van Dycka przedstawiający Charlesa Setona, hrabiego Dunfermline, a także wizerunek Mungo Murraya, który zginął podczas próby założenia kolonii szkockiej w Panamie. Najwybitniejszym portretem jest XIX-wieczne dzieło ukazujące lekarza Alexandra Morisona, namalowane przez chorego psychicznie pacjenta, Richarda Dadda. 

  Królewski Ogród Botaniczny (Royal Botanic Garden)

  Perełka tego miasta. Klimat tego miejsca wprowadza niezwykły nastrój. Historia ogrodu sięga 2 połowy XVII wieku, kiedy to obszar ten stanowił przestrzeń naukowa dla Holyrood. Ogród zajmuje 28 ha i słynie przede wszystkim z największej na świecie kolekcji rododendronów. W centrum ogrodu znajduje się kilka cieplarni, w których można podziwiać orchidee, amazońskie lilie wodne, a także drzewo palmowe z Indii Zachodnich, które liczy sobie 200 lat. Ciekawostką jest otwarty w 1997 roku ogród chiński. Dzięki wyprawom miedzy innymi George’a Forresta w pierwszej połowie XIX wieku i przywiezionym przez niego nasionom Royal Botanic Garden może poszczycić się największą (poza Chinami) kolekcją roślin z tego kraju. Ogród jest atrakcyjny cały rok, gdyż Szkocja charakteryzuje się klimatem przyjaznym dla wielu gatunków zimozielonych. Ciekawostką dla nas jest fakt, że w pobliżu tego ogrodu mieszkał przez kilka miesięcy Fryderyk Chopin, do dziś w tym miejscu znajduje się pamiątkowa tablica. 

  Royal Mile (Królewska Mila)

  To ulica prowadząca od Zamku położonego na szczycie góry wulkanicznej do Opactwa i Pałacu Holyrood. W zasadzie Królewska Mila składa się z 4 uliczek, są to: Castlehill, Lawnmarket, High Street i Canongate, a całkowita jej długość wynosi około 1,5 km. Jest to najstarsza, historyczna ulica miasta i tworzy główny trakt edynburskiej starówki. Wzdłuż ulicy ciągną się wysokie nawet na 10 pięter kamienice. Pomiędzy budynkami przejść można wąskimi korytarzami, tak zwanymi closes. Daniel Defoe, XVIII-wieczny pisarz tak pisał o Królewskiej Mili: „ulica największa, najdłuższa i najładniejsza, zważywszy zarówno budynki, jak liczbę mieszkańców, nie tylko w Brytanii, ale i na całym świecie”. Do tej pory ulica oblegana jest przez turystów niemal cały rok, a w szczególności podczas festiwalu teatralnego. Wtedy spotkać tu można liczne grupy aktorskie, cyrkowców i mimów, którzy prezentują swoje umiejętności nawet na ulicy. Ciekawą atrakcją turystyczną tego miejsca jest wieża widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na miasto, a także leżące nieopodal Edynburskie Centrum Tkactwa Starego Miasta, gdzie zwiedzający mogą prześledzić proces tkania, a także zaprojektować swój własny wzór tkaniny. Wzdłuż Royal Mile znajdziemy wiele sklepików z pamiątkami, a także liczne muzea, urzędy i kościoły.

  szkocja_4_1

  Holyrood

  Dawna rezydencja królewska, leżąca u stóp Canongate. Z założeniem Holyrood łączy się legenda, według której zamek wybudowany został w miejscu, gdzie król Dawid I (syn Malcolma Canmore i św. Małgorzaty) walczył z jeleniem. Podczas walki zrzucił swoje poroże, które zmieniło się w krucyfiks. Tej nocy król miał sen, a w nim usłyszał głos nakazujący wybudowanie w tamtym miejscu domu dla kanoników, którzy poświęcili swoje życie dla krzyża. Dawid posłuchał rozkazu i nadał nowemu opactwu nazwę Holyrood (Święty Krzyż). W roku 1128 znajdowało się tu już Opactwo Holyrood. Dziedziniec budynku budowany był stopniowo. W 1532 roku powstała wieża strażnicza w północno-zachodniej części zamku. Pałac Holyrood znany w obecnej formie powstał w XVII wieku. Położenie zamku w zacisznej okolicy przyczyniło się do tego, że kolejni królowie lubili tu przebywać. Rezydencję tą upodobała sobie szczególnie królowa Wiktoria, gościła tu także królowa Maria Stuart. Legenda głosi, że Maria Stuart kąpała się w słodkim białym winie w pobliskim ozdobionym wieżyczkami budynku, nazywanym Łazienkami Królowej Marii. Na szczególną uwagę zasługuje Park Królowej, zwany też Holyrood Park. Jest to oaza dzikiej przyrody w samym centrum nowoczesnego miasta. Park ma około 8 km średnicy, okrąża go droga Queens Drive, umożliwiająca obejrzenie wielu zakątków zza szyb samochodu.

  Na uwagę zasługuje także jeden z kościołów, czyli katedra św. Idziego. Pochodzi ona z XII wieku, natomiast wieże dobudowano 3 wieki później. W XIX wieku kościół został odrestaurowany, dzięki czemu nadal może cieszyć oczy swoim pięknem. Wówczas też katedrę ozdobiono licznymi pomnikami nagrobnymi, aby w ten sposób nadać jej charakter narodowego panteonu, wzorując się na londyńskim Opactwie Westminsterskim. Wewnątrz zachwycają szczególnie znakomite witraże oraz kaplice.

  Bogaty kulturowo oraz nasycony zabytkami Edynburg zaprasza również do:

  - People’s Story Museum – historie mieszkańców dawnego Edynburga w niestandardowej formie – bardzo fajna atrakcja dla dorosłych, ale też dla dzieci.

  - Writer’s Museum – niewielkie, ale interesujące. W budynku mieszkało trzech wielkich szkockich pisarzy: Robert Burns, Walter Scott i Robert Louis Stevenson.

  - Muzeum Dzieciństwa – zbiór zabawek i dziecięcych gadżetów z różnych lat.

  -Cmentarze: Greyfriars, Old Calton oraz Canongate.

  Miasto ma do zaoferowania również atrakcje dla turystów, którzy nie przygotowali wcześniej planu zwiedzania. W stolicy Szkocji można skorzystać z Free Walking Tour – trzygodzinna wycieczka z przewodnikiem po Starym Mieście za napiwki, oraz Free Scottish Highlands Tour, całodzienna wycieczka mini busem oparta na systemie „płacisz, ile według Ciebie było to warte”.

  Wyloty z naszego lotniska w każdy wtorek oraz sobotę z linią Ryanair. Zapraszamy na stronę www.airport.com.pl oraz stronę przewoźnika www.ryanair.pl.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere