• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Sylwia Gutowska

  Rozmawia, pisze, potem redaguje. Interesuje się kulturą wysoką, średnią i niską, bo jest prawdziwą (post)humanistką. Od dobrej książki woli tylko teledysk MC Hammera. Czasem śmieje się z własnych żartów, ale poza tym woli słuchać historii ciekawych ludzi. W poszukiwaniu sensu życia jeździ po mieście i śpiewa w swoim samochodzie.


  Inny świat

  2018-04-11
  Nie tak dawno temu, w odległej krainie, za górami, za lasami, rozegrała się historia, która zmieni nasze postrzeganie rzeczywistości.

  Closeness

  Tym filmem 27-letni Bałagow wywołał poruszenie na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes i momentalnie został okrzyknięty następcą Zwiagincewa, nową nadzieją rosyjskiego kina. Debiutujący reżyser opowiada o Nalczyku, swoim rodzinnym mieście w północnym Kaukazie, przez pryzmat historii dziewczyny uwikłanej w sieć społecznych zależności, o których my, Europejczycy dawno zapomnieliśmy. Kabardo-Bałkaria, koniec lat 90. ubiegłego wieku. Ilana, młoda Żydówka, żyje z bratem i rodzicami. Pewnego dnia jej brat wraz z narzeczoną zostaje porwany. Aby zapłacić okup, rodzice muszą wydać ją za syna sąsiadów. W tym świecie przetrwanie nie tylko rodziny, ale całej społeczności, zależy od wierności wobec „plemienia”.

  Closeness_1

  „Bliskość” to wielopłaszczyznowe, krwiste przedstawienie dramatu ludzi, żyjących w konkretnym miejscu i czasie. Młodzi Kabadryjczycy oglądają rzeź w Czeczenii przez ekran telewizora, dyskutując o tym, czy sami mogli bronić swojego kraju w tak radykalny sposób. W samym miasteczku żyją obok siebie wrogie plemiona – żydzi i muzułmanie. W tak wyobcowanym świecie młoda kobieta próbuje ocalić brata, nie poświęcając osobistej suwerenności, ale znikąd nie znajduje wsparcia i miłości. Tytułowa „Bliskość” to w oryginale „Tesnota”, w dosłownym tłumaczeniu „ciasnota”. I rzeczywiście, ramiona ukochanych osób owijają się wokół Ilany tak, że dziewczyna traci oddech. Ten brak możliwości swobodnego oddychania – cielesna reakcja na brak normalności – pokazywany jest tu kilkakrotnie. Uwikłaną w matnię bohaterkę w hipnotyzujący sposób zagrała Darya Zhovnar, o której, tak jak o Bałagowie, świat nie jeden raz usłyszy. Ten film jest wiarygodny – z siłą offowego kina wysadza nas z foteli i przenosi do innego świata.

   

  „Bliskość”, reż. Kantemir Bałagow

  dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

  premiera 9 marca 2018

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere