• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Andrzej Saramonowicz

  Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). Jest jednym z najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach - jest dziś jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które z miejsca stały się rozchwytywanymi bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.


  Czytanie według Saramonowicza: Młynarski – znany, nieznany

  2018-04-08

  Wojciech Młynarski to geniusz polskiego słowa – co do tego nie ma sporu. Ale to także zupełnie niegenialny człowiek, na przykład jako ojciec. Potężnie mnie wzrusza wspaniała praca, którą wykonała jego trójka dzieci: Agata, Paulina i Jan Emil, by opowiedzieć o genialnym twórcy, pomijając wszystkie bóle, jakie im zadał, a skupiając się na dobru, które im – mniej lub bardziej świadomie – ofiarował. To wszystko wyczytać można z książki „Młynarski. Rozmowy”, która składa się z wywiadów, jakie przeprowadziła z ojcem Agata Młynarska (oraz wywiadów innych dziennikarzy), wspaniałej dokumentacji zdjęciowo-ilustracyjnej i – a może przede wszystkim! – ze wstępów napisanych przez każde z dzieci, będących tekstami tyleż skromnymi, co pełnymi dygoczącej wprost emocji. Wspaniała książka.

  A kolejna, „Młynarski. W Polskę idziemy” to po prostu pozycja obowiązkowa na półce każdego polskiego inteligenta: zawiera 175 tekstów Autora, z których 92 ukazują się w druku po raz pierwszy. Mamy tu arcyznane utwory jak „Niedziela na Głównym”, „Przyjdzie walec i wyrówna” czy tytułowe „W Polskę idziemy”, a także takie perełki jak „Wiersz na 50-lecie Gustawa Holoubka” czy słynną z Internetu „Winę Tuska”.

   

  „Młynarski. Rozmowy”, „Młynarski. W Polskę idziemy”, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2018.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere