• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Świat baletu w Operze Bałtyckiej

  2018-04-09
  29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Nestorka polskiego baletu Teresa Kujawa, pytana przez dziennikarzy: „Jaki zobaczymy taniec, choreografię?”, odpowiadała: „Hmm… proszę przyjść i zobaczyć, jak ja mam panu o tym opowiedzieć?”. Pasjonaci tańca uważają, że o tańcu się nie mówi i nie pisze, ponieważ taniec można tylko tańczyć. Mają rację, niemniej jednak spróbuję.

  Wraz z początkiem mojej kadencji, do Opery Bałtyckiej w Gdańsku powrócił balet klasyczny. Kierownictwo zespołu objęli Wojciech Warszawski – wieloletni solista Teatru Wielkiego w Warszawie - oraz Izabela Sokołowska–Boulton, solistka Royal Danish Ballet. Stanęli oni przed wyzwaniem stworzenia nowego zespołu.

  Pierwszą premierą baletową sezonu 2016/17 była komedia „Pinokio”, której realizacja została powierzona reżyserowi i choreografowi Giorgio Madii. Całość dopełniła wykorzystana wspaniale muzyka Nino Roty, włoskiego kompozytora muzyki filmowej. Spektakl zasłużenie zdobył i wciąż zdobywa uznanie krytyków i serca widzów w każdym wieku.

  Kolejnym artystycznym wyzwaniem był „Dziadek do orzechów” – premiera baletowa sezonu francuskiego z 30 listopada 2017 roku w choreografii Francois Mauduit. Ogromny sukces frekwencyjny (bilety wyprzedane już we wrześniu), świetne recenzje, ogromna radość i satysfakcja. Wiele teatrów operowych wystawia ten tytuł w okresie bożonarodzeniowym, ale nasza propozycja była zaprezentowana rekordowo, w aż 27 spektaklach w sezonie.

  Dzięki determinacji kierownictwa zespołu w lipcu 2017 roku wprowadziliśmy do repertuaru nowy projekt „B jak balet” - łączący otwartą próbę baletu z lekkim brunchem w przerwie. Ta znana na Zachodzie forma weekendowych spotkań z baletem to w Polsce ciągle nowość. Podczas cyklicznych spotkań widzowie mogą poznać tajniki pracy zespołu, a potem porozmawiać z tancerzami i napić się z nimi kawy. Cóż za niezwykła forma edukacji! To zresztą absolutnie ponadpokoleniowy projekt, którego odbiorcami są wszystkie grupy wiekowe.

  Jak wszyscy wiemy, tancerz, który nie ćwiczy wciąż nowych choreografii to tancerz niezadowolony. Dlatego zapraszamy w święto tańca - 28 i 29 kwietnia - na specjalnie przygotowaną „Galę Baletową”. Na scenie naszego teatru spotka się cały świat gdańskiego baletu - uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny–Sobczak oraz zespół baletu Opery Bałtyckiej. Zobaczymy układy specjalnie na tę okazję opracowane przez kierownictwo naszego zespołu - Wojciecha Warszawskiego, Izabelę Sokołowską–Boulton oraz Francois Mauduit. Usłyszymy kompozycje Louisa Moreau Gottschalka w aranżacjach Beniamina Baczewskiego, a także układy do muzyki Antoniego Dvoraka i Edith Piaf. Cieszę się niezmiernie, że po wielu latach udało się powrócić do współpracy pomiędzy obiema instytucjami i razem świętować, ku radości własnej i widzów.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere