• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Andrzej Saramonowicz

  Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). Jest jednym z najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach - jest dziś jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które z miejsca stały się rozchwytywanymi bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.


  Czytanie według Saramonowicza: Nie umierajcie jako głupi

  2018-03-22

  „Wszystko, czego chcielibyście się dowiedzieć o islamie, ale boicie się zapytać” – tak brzmi najkrótsza rekomendacja tej znakomitej książki, w której dwaj znawcy tematu i intelektualiści o szerokich horyzontach (Piotr Ibrahim Kalwas – polski muzułmanin przez lata mieszkający w Egipcie oraz pisarz i dziennikarz Jakub Winiarski) wiodą nas przez meandry historii, teologii, filozofii i myśli społecznej islamu, rozumianego nie tylko jako system wiary, ale i cywilizacja.

  Wszelako nie jest to rozmowa, od której czytelnik-laik się odbije, wprost przeciwnie – czyta się „Archipelag islam” jak najlepszą powieść, która jednocześnie przystępnie uczy. Tak o islamie w Polsce nie mówi nikt: z szacunkiem, ale jednocześnie krytycznie.

  czytanie_wedlug_saramonowicza

  Dzięki tej książce można się zatem przyjrzeć religii, która nie przeszła swojej reformacji ani Oświecenia. Która wymaga od wiernych bezrefleksyjności i dosłownego rozumienia jej przekazu. I w której, niestety, w wyniku skomplikowanych okoliczności historycznych, mułła pokonał filozofa.

  Autorzy stawiają tezę, że dzisiejszy tradycjonalizm i konserwatyzm ideowy islamu jest przekleństwem i dla tej religii, i dla całej ludzkości. Twierdzą wręcz, że sam Mahomet (wielki reformator i innowator) potępiłby obecny archaizm myślowy wyznawców swojej religii i przywołują jego słowa, które również i my – widząc jak błyskawicznie rozprzestrzenia się w Polsce wulgarna i duchowo jałowa wersja katolicyzmu – powinniśmy przyjąć za swoje: „Uczcie się i nie umierajcie jako ludzie głupi, albowiem Bóg nikomu nie wybacza niewiedzy”.

   

  Jakub Winiarski, Piotr Ibrahim Kalwas, „Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany”, Wyd. Błękitna Kropka, , Nysa 2018.

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere