• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Z wizytą w Turcji

  2018-03-19
  Według legendy na jednej z plaż, nazwanej jej imieniem, kąpała się sama Kleopatra przez 300 dni słonecznych. Zatem słonce tam jest gwarancją na piękną opaleniznę oraz wypoczynek. Turcja to nie tylko piękne plaże i pełne atrakcji kurorty. Turcja to także antyczne ruiny, jedyne w swoim rodzaju miasta oraz cuda natury. Turcję po prostu trzeba zobaczyć!

  Antalya

  Do kierunków wakacyjnych na sezon 2018 z naszego lotniska dołącza Antalya. Jest to miasto, którego trudno nie polubić. Zachwycali się nim autorzy antyczni, nowożytni podróżnicy zwiedzający Imperium Osmańskie, w superlatywach wyrażał się o nim także sam Ojciec Turków, czyli pierwszy prezydent Republiki Tureckiej, Mustafa Kemal Atatürk. Z jednej strony jest to obecnie licząca sobie przeszło milion mieszkańców metropolia, a z drugiej – coraz popularniejszy kurort turystyczny z pięknymi plażami i luksusowymi hotelami. Czym dla Was będzie Antalya? Z pewnością warto ją odwiedzić i samemu się przekonać, czy faktycznie jest „najpiękniejszym miejscem na ziemi”. Co więcej, w samym sercu miasta skrywa się urokliwa zabytkowa dzielnica, w której znajdują się między innymi znany z licznych turystycznych folderów, pochodzący z XIII wieku Żłobiony Minaret (Yivli Minare), ciekawy, bo zbudowany prawdopodobnie z pozostałości antycznych świątyń biały meczet Ulu Camii, czy dawny Dom Derwiszy. Na uwagę zasługują niewątpliwie pięknie odrestaurowane domy osmańskie i ładny port oraz znajdująca się tuż nad morzem wspaniała budowla – pochodząca z II w. wieża Hidirlik Kulesi (pierwotnie była najprawdopodobniej latarnią morską), czy pozostałości starej, pochodzącej z V w. bazyliki, która później zamieniona została na meczet – Kesik Minare (Ucięty Meczet). Koniecznie trzeba też zobaczyć Bramę Hadriana, która postawiona została jako łuk triumfalny za czasów tego właśnie cesarza rzymskiego. Natomiast kolekcje zgromadzone w Muzeum Archeologicznym należą do najciekawszych w całej Turcji.

  alanya

  Alanya

  To do Alanyi przybywa co roku najwięcej turystów z Polski, a wszystko za sprawą jej bogatej infrastruktury turystycznej: licznym hotelom, restauracjom oraz miejscom rozrywki. Oczywiście to nie wszystko, co oferuje nam miasto. Warto jest się tutaj zatrzymać chociażby po to, by zobaczyć górującą nad miastem twierdzę i ciekawe jaskinie (Jaskinia Kapiącego Kamienia przy plaży Kleopatry, Jaskinie Piratów, Kochanków oraz Fosforyzująca, które ulokowane są po obu stronach cypla – można do nich dotrzeć jedynie od strony morza, korzystając z zorganizowanej wycieczki lokalnej lub wynajętej łodzi). Na uwagę zasługuje również kilka ciekawych meczetów i jedyny tego typu zabytek całej Turcji – seldżucka stocznia.

  alanya_1

  Side

  Side to małe, ale bardzo stare miasteczko, znane przede wszystkim z pozostałości starego miasta (grecko-rzymskiego) znajdującego się na malowniczym półwyspie. W Side zobaczyć można jeden z niewielu wolnostojących teatrów, który pochodzi z II wieku p.n.e. Spacerując wśród ruin podziwiać można pozostałości po zabudowaniach agory, w której centrum znajdowała się okrągła świątynia poświęcona bogini fortuny i przypadku Tyche. Niemal przy samym morzu znajdowała się jeszcze jedna, mniejsza niż opisana wcześniej agora, gdzie znajdowała się biblioteka. Cały plac otoczony był bogatą, jońską kolumnadą. Na krańcu półwyspu, nad samym morzem zlokalizowany jest jeden z najważniejszych zabytków Side – Świątynia Apolla wybudowana w II w n.e., a obok niej mniejsza Świątynia Artemidy, po której pozostały już jedynie fundamenty, nieco dalej pozostałości wielkich łaźni rzymskich oraz ruiny nimfeum, które ozdobione było marmurem, posągami i reliefami. We wschodniej części miasta zobaczyć można pozostałości bazyliki powstałej w V w. n.e. Była ona katedrą dla mieszkającego w Side biskupa. Oprócz zabudowań zobaczyć można w mieście pozostałości muru obronnego a także bram, przez które wchodziło się do niego oraz główne arterie miejskie, główna to ulica kolumnowa. To niewątpliwie uczta dla miłośników antycznej historii!

  turecka_plaza

  Wyloty z Coral Travel Wezyr Holidays w każdą środę już od 20 czerwca 2018.

   

  fot.: materiały prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere