• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Sylwia Gutowska

  Rozmawia, pisze, potem redaguje. Interesuje się kulturą wysoką, średnią i niską, bo jest prawdziwą (post)humanistką. Od dobrej książki woli tylko teledysk MC Hammera. Czasem śmieje się z własnych żartów, ale poza tym woli słuchać historii ciekawych ludzi. W poszukiwaniu sensu życia jeździ po mieście i śpiewa w swoim samochodzie.


  Olga Tokarczuk nominowana do Man Booker International Prize

  2018-03-13
  Jedna z najbardziej prestiżowych nagród w świecie literatury może powędrować w ręce polskiej pisarki. Olga Tokarczuk znalazła się wśród dwunastu nominowanych do międzynarodowej edycji nagrody Bookera.

  Książką, która znalazła się na „długiej liście”, tak zwanej dwunastki nagrody Bookera, są „Bieguni”. To pozycja dobrze znana polskim czytelnikom, bo wydana u nas w 2007 roku. Powieść przyniosła Oldze Tokarczuk Nagrodę Literacką Nike (2008) i ugruntowała jej pozycję na rodzimym rynku. Przekładu na język angielski dokonała Jennifer Croft. Pod tytułem „Flights” ukazała się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 2017 roku, a od tego roku mogą się nią cieszyć także czytelnicy w Stanach Zjednoczonych.

  The International Man Booker Prize to międzynarodowa odsłona jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich, przyznawana w Wielkiej Brytanii. Przyznaje się ją najciekawszym przekładom światowej literatury na język angielski.

  Olga Tokarczuk zalicza się do najbardziej utytułowanych polskich pisarek. Dwukrotnie zdobyła nagrodę Nike (za wspomnianą powieść „Bieguni” oraz „Księgi Jakubowe”), jest też wymieniana jako jedna z niewielu polskich pretendentek do Literackiej Nagrody Nobla. Jej powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” stała się inspiracją do powstania filmu „Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, do którego scenariusz Holland napisała wspólnie z Tokarczuk. W kwietniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się ostatnia powieść pisarki, „Opowiadania bizarne”.

  Wśród dwunastu nominowanych do Man Booker International Prize znalazł się Javier Cercas z książką „Oszust” czy Laurent Binet za „Siódmą funkcję języka” (obie książki w Polsce wydało Wydawnictwo Literackie). Krótką listę pretendentów do międzynarodowej nagrody Bookera poznamy 12 kwietnia.

   

  Fot.: Martin Kraft under the free license CC-BY-SA 3.0. 

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere