• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Kamil Giedrys

  Miłośnik komiksów, sztuki nowoczesnej i mieszanych sztuk walki, a w sekrecie prawnik. Uważa, że jeden obraz wart jest więcej niż 1000 słów, a gdy dodamy do niego dymek z tekstem to nawet 1005. Postawił sobie za punkt honoru promowanie sztuki komiksowej, więc bądźcie tak mili i sięgnijcie po jeden.

  Komiks nasz powszedni

  2018-03-12

  Zdradzę Państwu pewną tajemnicę: komiksy są fajne. To taka sama forma kulturalnego ubogacania się jak książki, filmy czy szydełkowanie. Niestety wokół historii zamkniętych w kadrach z balonikami obrosło wiele negatywnych stereotypów, których sam byłem ofiarą. Nieszczęście spadło na mnie, gdy kochani rodzice uznali, że wyrosłem z tych kolorowych zeszytów i wraz ze starymi gazetami wywieźli moją kolekcję do babci na wieś. Gdy kilka miesięcy później próbowałem się dowiedzieć co stało się z moimi ulubionymi przygodami, babcia złamała mi serce mówiąc, że paliła nimi w piecu.

  komiksy_1-min

  Tak więc w tym miejscu umieszczę przesłanie tego tekstu: komiksy nie są dla dzieci, są dla wszystkich.

  Wbrew utartym opiniom, komiksy to nie tylko opowieści o muskularnych miłośnikach rajtuz i peleryn, ale również dojrzałe i wymagające pozycje. Choć dla wielu będzie to niespodzianką, przeboje ostatnich miesięcy takie jak serial The End of the F***ing World, czy film The Death of Stalin, są adaptacjami komiksów. Rysunkowe historie bardzo często opowiadają o problemach naszej codzienności. Co więcej, nie uciekają od skomplikowanej prozy życia. Guy Delisle za pomocą niezwykle oszczędnej kreski stworzył album Phenian – słodko-gorzki reportaż z pobytu w Korei Północnej. Chester Brown w komiksie o znaczącym tytule Na własny koszt. Komiksowy pamiętnik bywalca burdeli dzieli się z czytelnikami historiami ze świata płatnej miłości. Didier Lefèvre i Emmanuel Guibert w Fotografie prezentują zaś karkołomny kolaż zdjęć i rysunków unaoczniających niezwykle wyczerpującą wyprawę do Afganistanu.

  W Polsce komiksy kojarzą się przede wszystkim z krótkimi, satyrycznymi paskami umilającymi nam czas podczas lektury prasy. Nie sposób jednak nie wspomnieć o okresie PRL-u, gdy - jak wielu twierdzi - nasz rynek rysunkowych opowieści rozwijał się najprężniej. Głównie za sprawą takich tytułów, jak Kapitan Żbik, Thorgal oraz Tytus, Romek i ATomek, dojrzałe pokolenia wciąż wspominają Polskę Ludową z nutą nostalgii.

  komiksy_2-min

  Obecnie rodzimy rynek wydawniczy jest przepełniony interesującymi nowościami, które z każdym rokiem coraz mocniej przebijają się do zbiorowej świadomości. Wanda Hagedorn i Jacek Frąś za album Totalnie nie nostalgia – Memuar nie tylko otrzymali wiele wyróżnień (w tym pierwsze miejsce w plebiscycie na Książkę roku 2017 Trójkowego Radiowego Domu Kultury), ale również rozpoczęli dyskusję na temat sytuacji kobiet w Polsce. To niepozorne dzieło stało się jedynym w swoim rodzaju symbolem feministycznego buntu dla wielu młodych Polek, a polski komiks pierwszy raz został modnym elementem instagramowych zdjęć, z impetem wdzierając się do kultury bardziej popularniej. Kolejnym komiksowym zachwytem okazało się Powstanie. Film narodowy Jacka Świdzińskiego w karykaturalny sposób opisujące produkcję wielkiej, patriotycznej superprodukcji.

  Co tu dużo mówić, w 2017 roku worek z niebanalnymi opowieściami się rozwiązał, a na regały sklepowe wysypały się takie pozycje jak niełatwe zapasy z damsko-męskim rozterkami Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna, brutalne spojrzenie na codzienność członka zespołu metalowego Będziesz smażyć się w piekle, czy chwytające za serce rozliczenie z życiem w małym ośrodku Morze po kolana.

  Memuar1-min

  Bez wątpienia nadchodzą najlepsze lata dla polskiego komiksu, bo i nie tylko księgarniane półki uginają się od albumów wypełnionych czystym, intelektualnym miodem, ale też nasi artyści coraz prężniej rozpościerają skrzydła. Szkoda byłoby nie być częścią tej rewolucji, tak więc zapraszam do bibliotek i księgarni. Sięgajmy po komiksy!

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere