• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Jacek Walkiewicz

  Psycholog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich mówców. Członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Od 25 lat zaangażowany w edukację dorosłych. Prowadził szkolenia i wykłady dla ponad 500 firm, w których wzięło udział ponad 100 000 osób.

  Życie jest tajemnicze

  2018-03-13
  Jak się zmotywować? Jak odzyskać zaufanie do siebie? Jak sobie poradzić z porażką? Jak znaleźć odpowiedniego partnera? Jak być mistrzem w jakiejś dziedzinie? Dlaczego młodzi ludzie zadają takie pytania? Odkryłem, że to kwestia potrzeby posiadania niezbędnych, praktycznych i skutecznych narzędzi.

  Są one szczególnie istotne właśnie w młodym wieku, kiedy wydaje się, że na każde pytanie jest jakaś właściwa odpowiedź. Z czasem osobiste doświadczenie zdobywane przez wiele lat pozwala poradzić sobie z większością życiowych problemów. Po prostu wiemy, jak. Działamy intuicyjnie. Rzekłbym, że to jest właśnie kwintesencja życiowej mądrości, która przychodzi z wiekiem. Chociaż gwarancji na to, że przyjdzie, nie ma, bo do niektórych ludzi przychodzi sam wiek. O mądrość – aby przyszła – trzeba zadbać już za młodu. Posiać ziarna ciekawości siebie, ludzi, świata. Pytać, obserwować, wyciągać wnioski i pytać dalej. Otwierać się na zaskoczenie. Odkrywać tajemnice. Nic tak bardzo nie otwiera przed nami uroków życia jak ciekawość. Z czasem z tych ziaren ciekawości wyrastają drzewa doświadczeń. A potem na tychże drzewach doświadczeń pojawią się owoce mądrości. Wśród tych owoców jest coś, co nazwałbym duchowym spokojem. Płynącym bardziej z wnętrza człowieka, jego duszy niż umysłu. Mądry człowiek reaguje adekwatnie do sytuacji, do zagrożeń i niebezpieczeństw. Kiedy już pogodzimy się z tym, że nie na wszystko mamy wpływ i nie zawsze możemy przewidzieć wszystkie możliwe bliższe i dalsze konsekwencje, wtedy możemy wykorzystać swoją życiową mądrość do poradzenia sobie z każdą sytuacją. Mądry człowiek wie, że życie jest ze swej natury tajemnicze. Doświadczenie podpowiada nam, że niezależnie od tego, jak bardzo wydaje nam się, że już gorzej być nie może, to… jednak może. To samo doświadczenie podpowiada nam również, że rzadko kiedy jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność, ale każdy z nas ma wystarczające zasoby do uczenia się tego, co w tych nowych okolicznościach jest niezbędne i skuteczne. Pozostaje tajemniczość życia zaakceptować i się z nią zmierzyć na miarę swojej życiowej mądrości.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere