• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Połączenie autobusowe Koszyce – Jasionka. Pierwszy krok zrobiony

  2018-03-07
  Marszałek Władysław Ortyl i predseda kraju preszowskiego Milan Majerský chcą uruchomić połączenia autobusowe ze Słowacji na Podkarpacie, a dokładniej na lotnisko w Jasionce. Powodem jest rosnąca systematycznie liczba Słowaków latających z rzeszowskiego portu. 16 lutego szefowie obu województw podpisali w tej sprawie porozumienie.

  W podpisanej deklaracji obie strony wyraziły wolę współpracy na rzecz uruchomienia połączenia autobusowego na linii Prešov – Rzeszów. Połączenia mają być tak skomunikowane, aby Słowacy mogli korzystać z połączeń realizowanych z rzeszowskiego lotniska. Chodzi zwłaszcza o uruchamiane już niebawem loty do Nowego Jorku oraz Tel Awiwu.

  – Nasza współpraca ze Słowacją, z krajem preszowskim, jest bardzo aktywna. Myślę, że tą dzisiejszą deklaracją, która będzie uruchamiała połączenia autobusowe między Rzeszowem a Preszowem, tę współpracę jeszcze bardziej aktywizujemy – mówił marszałek Władysław Ortyl, dodając, że planowane połączenie będzie służyć rozwojowi gospodarczemu obu regionów.

  rzeszow_jasionka_lotnisko

  Predseda kraju preszowskiego Milan Majerský podkreślał, że wspólne plany uruchomienia połączeń autobusowych bardzo mu się podobają i jest przekonany, że wielu Słowaków będzie z nich chętnie korzystało, gdyż jest na to zapotrzebowanie.

  – Dzięki tym kursom autobusowym będziemy mogli korzystać z połączeń transkontynentalnych, aby dostać się na drugą półkulę. To jest dla nas bardzo pozytywny sygnał. Dla kraju preszowskiego rzeszowskie lotnisko jest najbliższym portem lotniczym, z którego realizowane są takie połączenia – mówił predseda.

  Predsedzie towarzyszyli w podpisaniu deklaracji Jozef Cvoliga – Dyrektor Urzędu Kraju Preszowskiego oraz Ján Dzurjuv -– Dyrektor Departmentu Transportu, którzy również mówili, że nowe połączenia autobusowe są bardzo ważne dla ich regionu.

  Prezes rzeszowskiego lotniska Michał Tabisz zapewniał, że kierowany przez niego port lotniczy chce być oknem na świat dla obu regionów.

  – Połączenie do Nowego Jorku, które uruchamiamy 30 kwietnia, może służyć nie tylko pasażerom z Podkarpacia, ale także mieszkańcom kraju preszowskiego – mówił Michał Tabisz, dodając, że loty będą na pewno komfortowe, gdyż obsługiwane przez Dreamlinery.

  – Wierzę, że z każdym kolejnym lotem do Nowego Jorku pasażerów ze Słowacji będzie coraz więcej – podkreślał prezes rzeszowskiego lotniska, dodając że równie interesującą ofertą dla Słowaków mogą być połączenia z Tel Awiwem.

  rzeszow_jasionka_lotnisko_1

  Prezes Michał Tabisz poinformował, że lotnisko prowadzi zaawansowane rozmowy z jedną z firm przewozowych, która zadeklarowała chęć zorganizowania regularnych przewozów ze Słowacji skorelowanych czasowo z połączeniem lotniczym Rzeszów – Nowy Jork.

  – Orientacyjnie mogę podać, że takie połączenie startowałoby o 6 rano z Koszyc, przez Preszów, do Rzeszowa, na lotnisko w Jasionce. Póki nie podpiszemy umowy, nie chcę zdradzać nazwy przewoźnika, ale jest to lokalna firma – mówił Michał Tabisz.

  Połączenia autobusowe mają być realizowane w formule przewozów komercyjnych, ale jak dodał marszałek, samorząd województwa będzie się przyglądał, jak sytuacja będzie się rozwijała, i ewentualnie podejmował nowe decyzje.

   

  fot.: materiały prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere