• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Alfabet Kobiet Lnu

  2018-02-28

  Projekt fotograficzny „Alfabet Kobiet Lnu” jest autorskim, prywatnym projektem fotograf Sylwii Pietrygi. Ma on charakter społeczno-artystyczny, którego głównym celem jest ukazanie piękna kobiet Żyrardowa. Kobietami Lnu nazywane zostały kobiety aktualnie mieszkające i identyfikujące się z miastem. Inspiracją do powstania projektu jest historia żyrardowskich szpularek, które protestowały w obronie swoich praw i godności, a także które dzięki swojej pracy w fabryce, tworzyły piękną historię tego miejsca. Pomimo zmieniających się czasów, sercem Żyrardowa wciąż pozostają kobiety, które wzorem szpularek, bez względu na to czym zajmują się na co dzień, piszą aktualną historię miasta.

  kobiety_lnu_zyradow_3

  Projekt rozpoczął się na początku października 2017 r. i podzielony został na kilka etapów:

  Pierwszym z nich były profesjonalne darmowe sesje fotograficzne, przeprowadzane w studio Sylwii Pietrygi oraz w kilku innych lokalizacjach: Starej Przędzalni, Nowej Przędzalni (Lofty de Girarda) oraz przy Muzeum Lniarstwa. Były to sesje z profesjonalnym makijażem, podczas których stylizacja modelek wykonana została z naturalnego lnu. W projekcie uczestniczyło 140 osób (w tym dzieci). Sesje trwały przez trzy miesiące, od października do grudnia 2017 r.

  kobiety_lnu_zyradow_2

  Kolejnym etapem trwającym od stycznia 2018 r. do początku lutego była korekta graficzna. Stylistyka fotografii nawiązuje do XIX w., czyli epoki będącej jednocześnie początkiem fotografii, jaki i okresu prężnie rozwijającej się w Żyrardowie Osady Fabrycznej. W projekcie, przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi graficznych, autorka projektu dążyła do upodobnienia swoich prac do reprodukcji wykonywanych XIX-wieczną techniką cyjanotypii, charakteryzującą się niebieską kolorystyką, mającą przywołać skojarzenia z kwiatem lnu.

  Aktualnie trwają prace organizacyjne, związane z samą wystawą.

  Projekt przedstawiać będzie łącznie 150 prac, a w tym ponad 100 fotografii kobiet z Żyrardowa, drukowane na płótnie w rozmiarze 40x60 cm. Pozostałe prace drukowane w technice Dibond, prezentują miasto Żyrardów uchwycone okiem fotograf Sylwii Pietrygi.

  kobiety_lnu_zyradow

  Na wystawie, poza samymi fotografiami, znajdzie się również billboard z kolażem utworzonym ze słów, opisujących wartości, z którymi identyfikują się mieszkanki tego miasta. Do opowiedzenia o nich, autorka projektu zachęcała nie tylko kobiety, które brały udział w sesjach, ale także inne, które zgodziły się wyrazić siebie za pomocą jednego, bądź kilku słów.

  Wystawa odbędzie się 8 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Loftach de Girarda w Żyrardowie. Podczas wystawy oprawę muzyczną zapewni kompozytor i wokalista Robert Siniarski w towarzystwie Niny Wiśniewskiej – Jędrysiak.

  Wszystkie prace od 9 marca 2018 r. będzie można obejrzeć na stronie: www.2powersofphoto.com w zakładce „Projekty” oraz na funpage’u firmy: https://www.facebook.com/2powersofphoto/

   

  Sylwia Pietryga (ur. 1984 r.) – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Przez 10 lat pracownik BR TVP. Właścicielka firmy fotograficznej Two Powers of Photography.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere