• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Kwintesencja bałkanów

  2018-02-22

  Śródziemnomorskie słońce, osmańskie twierdze i bizantyjskie cerkwie, zabytkowe meczety i starożytne ruiny, dzikie i niedostępne góry, barwne bazary, wszechobecne bunkry. Albania jest kwintesencją Bałkanów i krajem który ma wyjatkowo atrakcyjne usytuowanie. Położony na Półwyspie Bałkańskim, na południu Europy, z dwóch stron oblewany jest przez morze: Adriatyckie na zachodzie i Jońskie na południu. Oprócz pięknego wybrzeża, złotych, piaszczystych plaż i zapierających dech w piersiach zatok, Albania to także górskie szczyty dla miłośników wspinaczki. Riwiera Albańska zachwyci amatorów wysokich temperatur. Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy o odmianie śródziemnomorskiej, co oznacza, że lata są bardzo upalne. Przyjeżdżając na Bałkany, możemy liczyć na dużą dawkę słońca, a także niezwykłą florę – zachwycą nas gaje oliwne, migdałowce i makia, zielona zarośla.

  Riwiera Albańska

  Morze jest tu kryształowo błękitne, a niebo prawie zawsze bezchmurne. Riwiera ciągnie się na południu kraju w obwodzie Vlora, od Parku Narodowego Llogara, wzdłuż wybrzeża przez miejscowości Borsh, Himara, Qeparo, Pigeras , kończąc się w Lukovej. Znajdują się tutaj dziesiątki malowniczych wiosek, schowanych wśród pasm górskich i mnóstwo dziewiczych jeszcze plaż, mogących konkurować swą uroda z tymi nad Lazurowym Wybrzeżem.

  balkany_1

  Saranda – balans pomiędzy plażowaniem a zwiedzaniem

  Saranda jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych nie tylko na Wybrzeżu Jońskim, ale i w całej Albanii. W przeciągu ostatnich lat miasto przechodzi niezwykły rozwój inwestycyjny. 3 km od centrum Sarandy znajduje się XVI – wieczna twierdza, z której można podziwiać panoramę miasta i wspaniałe zachody słońca. Doskonały widok na Sarandę rozciąga się z pobliskiego wzgórza, na którym ulokowała się twierdza Lëkurësi, wzniesiona w 1537 roku z polecenia sułtana osmańskiego Sulejmana Wspaniałego. Z tutejszej restauracji roztacza się wspaniały widok na okolicę - południową Albanię (wyspy wokół kurortu Ksamil) i grecką wyspę Korfu. Na obecną architekturę Sarandy składają się proste, jasne budynki, utrzymane w jednolitym stylu. Bardzo dużą atrakcją miasta jest możliwość odbycia rejsu na oddaloną zaledwie o 9 km grecką wyspę Korfu. Codzienne połączenia promowe między tymi dwoma krajami czynią z Sarandy niezwykle atrakcyjny kurort. Ale Saranda to nie tylko port, to przede wszystkim bardzo lubiane kąpielisko, z ładną plaża oblaną błękitnym morzem. Miejscowość otaczają zbocza górskie Mali i Gjerë co robi niesamowite wrażenie.

  Jeśli oddalimy się nieco w głąb lądu dotrzemy do Gjiokastry, urokliwego miasteczka wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej wąskie, czasem bardzo strome uliczki, szare kamienne domki i górująca nad mini średniowieczna twierdza, tworzą niesamowity, tajemniczy i lekko mroczny klimat.

  Nieco na północ od Sarandy znajduje się Vlora, jedno z największych albańskich miast portowych. Jest to miejsce, w którym stykają się dwa morza: Jońskie i Adriatyckie. Vlora jest dobrym miejscem dla wszystkich, którzy na wakacjach szukają dobrej zabawy. Intensywnie toczy się tutaj życie nocne, dzięki licznym dyskotekom i barom.

  Podczas wyprawy po Riwierze Albańskiej warto odwiedzić także Lezhe, niewielkie miasteczko będące doskonałą opcją dla tych turystów, którzy chcieliby zatrzymać się z dala od dużych ośrodków miejskich.

  W okolicach Sarandy znajduje się kolejne wyjątkowe miejsce, zwane Niebieskim Okiem. Jest to niewielki staw, w którym zbiera się woda wypływająca ze źródła – na samym środku ma ona kolor granatowy, jednak na zewnątrz tworzy lazurową, przezroczystą obręcz. Wypływająca spod skał, nieustannie bulgocze, co zdecydowanie dodaje temu miejscu niezwykłego charakteru.

  Butrint i stanowisko archeologiczne

  Turyści chętnie zmierzają też do Butrint (albańskie Pompeje) oddalone ok. 25km od Sarandy - starożytnej osady, gdzie znajdziemy ślady panowania Greków, Rzymian i Turków z Imperium Osmańskiego. Butrint wraz z pobliskim parkiem narodowym wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w roku 1992.

  balkany_2

  Ksamil czyli Albańskie Karaiby

  Miejscowość Ksamil leży na terenie Parku Narodowego Butrint i jest jednym z najbardziej egzotycznych kurortów w całym kraju. Często bywa nazywany Albańskimi Karaibami. Ksamil leży nad jońską częścią wybrzeża, na samym południu Albanii. Kurort to nie tylko cudowna piaszczysta plaża i bajkowo błękitne morze, ale także urzekający krajobraz, w którego skład wchodzą 3 przybrzeżne wysepki. 

  Riwiera albańska, oprócz pięknych plaż, przyrody, gór i doskonałej lokalnej kuchni, ma jeszcze jedną zaletę – wciąż jest stosunkowo tania. Ciekawi wakacyjnych ofert do Albanii z naszego lotniska? Zapraszamy do biur Podróży Itaka oraz Ranibow Tours (wyloty w każdy czwartek od 14/06/18)

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere