• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Szanowni Państwo

  2018-02-10

  ideą, z którą objąłem kierownictwo nad Operą Bałtycką w Gdańsku, było podporządkowanie danego sezonu kulturze wybranego państwa europejskiego. I tak oto, w sezonie 2016/2017, pierwszym pod moją kadencją, inspirowała nas kultura Włoch. Na scenie zobaczyliśmy Cyganerię Giacomo Pucciniego, Pinokio – autorską komedię baletową Giorgio Madii z muzyką Nino Roty oraz Nabucco Giuseppe Verdiego. W lipcu celebrowaliśmy kulturę gorącej Italii na koncertach najsłynniejszej muzyki oper, operetek oraz musicali, a operowe patio zamieniło się w kino pod chmurką. Działo się! 

  Sezon 2017/2018 w Operze Bałtyckiej to sezon francuski. Od września do lipca jesteśmy w kręgu kultury i sztuki kraju nad Loarą. Sezon otworzyliśmy uroczystą galą operową, na której zaprezentowaliśmy to, co najlepsze z kultury Francji. W listopadzie doszło do prapremiery opery Sąd Ostateczny Krzysztofa Knittla w reżyserii Pawła Szkotaka, opowiadającej burzliwe historie ważnego dla całego Gdańska obrazu Hansa Memlinga. Również w listopadzie, gdańską scenę zauroczył baletowy Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego w choreografii Francoisa Mauduita. Inspirując się kulturą rodem z Paryża zapraszamy – wzorem Offenbacha – na cykliczne koncertowe spotkania z operetką Kocham Operetkę. Nowy Rok powitaliśmy w iście szampańskim nastroju podczas koncertów Francuska noc.

  Rok 2018 rozpoczynamy z muzycznym przytupem. Pierwszą operową premierą roku 2018 będą tajemniczy Poławiacze pereł – opowieść o dozgonnej przyjaźni i tragicznej miłości oraz refleksja na temat siły wiary oraz władzy religii. Dzieło niezwykle popularne na całym świecie, co ciekawe, po raz pierwszy pojawi się na gdańskiej scenie. Niezwykle emocjonalne dzieło Bizeta doskonale wpisuje się w tematykę francuskiego sezonu 2017/2018 Opery Bałtyckiej. 

  A dalej tylko ciekawiej. W kwietniu premiera operetki, od lat nie wystawianej w Gdańsku. Będzie to Orfeusz w piekle Jacquesa Offenbacha w reżyserii Marii Sartovej. O tej realizacji, która mam przyjemność dyrygować, opowiem w następnym wydaniu…

   

  Z operowymi wyrazami szacunku!

   

  Warcisław Kunc

  Dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku

   

  fot.: Materiały prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere