• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Zakynthos first minute

  2018-01-16
  Wyspa, która jest zarówno wizytówką Grecji jak i wszystkich Wysp Jońskich. Jej śródziemnomorska uroda, klimat i barwność powodują, że jest jednym z najbardziej romantycznych zakątków Europy.

  Nie tak dawno, bo w 1953 roku, Zakhyntos i cały Archipelag Wysp Jońskich nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele znaczących zabytków. Dziś możemy oglądać zrekonstruowane i odbudowane miejskie zabudowy, jednak nie ma co narzekać, w końcu Zakynthos to przede wszystkim niezapomniane widoki i przepiękna przyroda. 

  zakynthos_1

  Po pierwsze: plaże

  Po całym Zakynthos rozsiane są fantastyczne plaże, a każda z nich oferuje inne atrakcje. Dla fanów wszelakich sportów wodnych – Banana Beach. Dla wszystkich, którzy z zimną kawą w ręku mają ochotę wysmarować się naturalną, zieloną glinką – Porto Azzuro. Porto Limnionas jest idealnym miejscem do bajkowych zdjęć i przystankiem na typowe greckie jedzenie w najlepszym wydaniu. Koniecznie trzeba wspomnieć również o plaży Gerakas, która stanowi obszar ochrony słynnych żółwi Caretta caretta – to właśnie tam znajduje się centrum edukacyjne i szpital dla tego ściśle chronionego gatunku. 

  zakynthos_2

  Po drugie: przyroda

  Jednym z najczęstszych motywów pocztówkowych z Grecji są białe klify Zatoki Wraku (Navagio), zwaną też Zatoką Przemytników. Niesamowite, wysokie białe skały kontrastują z nasyconym błękitem wody, tworząc jedyny w swoim rodzaju krajobraz, który można podziwiać z górnej platformy widokowej (to opcja dla odważniejszych) lub od strony morza. Znajdujący się tutaj wrak statku to rzekomo Panagiotis – statek przemytników. Można go zobaczyć nie tylko z morza, ale także z góry, gdyż na jednym z klifów umiejscowiono punkt widokowy.

  Obok Zatoki Wraku największą atrakcją Zakynthos są błękitne groty. Białe skały wapienne wydrążone przez morską wodę tworzą jaskinie, w których odbijają się promienie słoneczne i turkusowa woda, tworząc na skalnych sufitach błękitną poświatę. Widoki z pewnością na długo pozostają w pamięci każdego turysty! 

  Bogactwo naturalne wyspy Zakynthos to nie tylko plaże, zatoki, groty i okoliczne wysepki. Najcenniejszym skarbem na wyspie, któremu podporządkowany jest cała turystyka, są żółwie Caretta caretta. Te przepiękne morskie stworzenia pokochały wyspę ze względu na plaże, które na jej południu mają drobny i delikatny jak jedwab piasek oraz płytkie brzegi. To właśnie tam, na rozgrzanym w słońcu piasku, samice żółwi składają swoje delikatne jaja. Z tego powodu plaża w Kalamaki, która położona jest w strefie ochronnej miejsc lęgowych żółwi, po zmierzchu jest niedostępna dla turystów, a wstępu do niej pilnują wolontariusze.

  zakynthos_4

  Po trzecie: stolica

  Stolica i jednocześnie największe miasto wyspy także nosi nazwę Zakynthos. Położone jest na wschodnim wybrzeżu i stanowi centrum kultury i handlu. W dawnych czasach stolica mogła poszczycić się przepiękną zabudową. Niestety w skutek wspomnianego trzęsienia ziemi legły w gruzach rozległe place, malownicze zaułki, stylowe arystokratyczne rezydencje oraz wspaniałe kościoły. W latach 60. XX wieku próbowano odtworzyć styl dawnej stolicy, co częściowo się udało. Dziś w centrum miasta znajduje się Bazylika Agios Dionisos, czyli monumentalna, trójnawowa świątynia na planie prostokąta z wysmukłą wolnostojącą dzwonnicą. Wzniesiony w 1948 roku kościół przetrwał bez szwanku późniejszą katastrofę.

  Głównym punktem miasta jest plac Solomos, którego nazwa pochodzi od nazwiska Dionisosa Solomosa, autora słów hymnu narodowego Grecji, który urodził się na Zakynthos. Przy placu Solomos wznosi się imponujący gmach Muzeum Bizantyjskiego, w którym można obejrzeć kolekcję sztuki sakralnej. Przy wejściu do partu znajduje się kościół Agios Nikolaos tou Molou, w którym przechowywane są relikwie świętego Dionizego – patrona wyspy.

  Kolejnym wartym zobaczenia miejscem w stolicy jest plac Agiou Markou, przy którym stoi katolicka katedra św. Marka. Będąc w stolicy,oniecznie trzeba wejść na szczyt lesistego wzgórza ponad miastem, nie tylko ze względu na przepiękną panoramę okolicy, ale także po to, żeby zobaczyć wenecką fortecę wzniesioną w miejscu antycznej cytadeli.

  zakynthos_2

  Po czwarte: kuchnia

  Będąc na Zakynthos nie można odmówić sobie spróbowania lokalnych przysmaków. Większość z nich bazuje na kulinarnych tradycjach Grecji, wśród których dominują dania z oliwkami, serem feta, sosem tzatziki i świeżymi, grubo krojonymi warzywami. Wśród mięs dominują przede wszystkim jagnięcina i królik. Warto też skosztować ryb i owoców morza codziennie wyławianych z okolicznych wód. Miłośnicy słodkości powinni spróbować własnoręcznie wyrabianych przez Greków miodów, a także nugatowego mandolato, baklawy czy ciasta kataifi. Do picia poleca się lokalne aromatyczne wina, a także podawaną z jajecznym białkiem i lodem kawę freddo.

   

  źródło: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere