• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Na karnawał... Bale Gdańskie!

  2017-12-15
  Zapewne większość z Was ma już pomysł na to, jak świętować nadejście nowego roku. Ale czy pomyśleliście o tym, co robić podczas karnawału? Polska Filharmonia Bałtycka z radością zaprasza do spędzenia tego czasu na Ołowiance!

  Organizowane przez PFB Bale Gdańskie na stałe wpisały się w kalendarz trójmiejskich wydarzeń. Rokrocznie w styczniu i lutym na Ołowiance odbywają się tematyczne koncerty, które znakomicie urozmaicają melomanom okres karnawału.

  W tym roku emocje po sylwestrze nie zdążą jeszcze porządnie ostygnąć, gdyż Bale Gdańskie ruszają już w sobotę, 6 stycznia o 19:00, a zainauguruje je koncert „W irlandzkim rytmie”. Na scenie będzie się działo! Będziemy mieli okazję podziwiać nowatorskie widowisko muzyczno-taneczne w wykonaniu prawdziwych gwiazd przybyłych prosto z Zielonej Wyspy. Zespół Carrantuohill, uznawany za jedną z najlepszych w Europie grup wykonujących muzykę celtycką, zaprezentuje brzmienie tradycyjnych irlandzkich instrumentów. Na scenie pojawi się także utytułowana grupa Salake, której tancerze zachwycają świat artystycznym bogactwem prezentowanych układów. 

  Kolejny z Balów Gdańskich odbędzie się tydzień później, 13 stycznia. PFB zaprasza wówczas na... randkę. Tego wieczoru odbędzie się bowiem koncert „Randka w cis-moll z Jackiem Kawalcem”, będący swoistym powrotem do przeszłości. Soliści: sopranistki Małgorzata Długosz i Dorota Szczepańska, tenorzy Piotr Rafałko i Ryszard Wróblewski oraz, oczywiście, wspomniany już Jacek Kawalec wystąpią w towarzystwie Kameralnej Orkiestry Romantica. Muzycy wspólnie zaprezentują piosenki o miłości z przedwojennych filmów, operetek czy kabaretów. 

  pfb_4

  20 stycznia na Ołowiance czeka nas spotkanie z muzyką filmową. III Bal Gdański uświetnią swoją obecnością znakomici soliści. Orkiestrze Kameralnej Progress pod batutą Szymona Morusa towarzyszyć będą skrzypaczka Natalia Walewska i akordeonista Paweł Nowak, a ich występ swoim głosem ozdobi sopranistka Magdalena Chmielecka. Usłyszymy najznamienitsze tytuły z filmów, które przebojem podbiły sale kinowe i serca publiczności: „Por una cabeza” Carlosa Gardela, znany wszystkim z „Zapachu kobiety”, „El Tango de Roxanne” z musicalu „Moulin Rouge!” czy znakomite melodie Yanna Tiersena z filmu „Amelia”. Koncert dopełni pokaz tanga w wykonaniu profesjonalnej pary tanecznej oraz przygotowane specjalnie na tę okazję wizualizacje.

  Podczas IV Balu Gdańskiego na scenie zagości kameralny zespół Kassak Brass Ensemble. Za przygotowanie i aranżację koncertu „Od Bacha do Big Bandu” odpowiada Tadeusz Kassak – założyciel grupy, od lat mocno związany z Filharmonią Bałtycką. W programie wieczoru znajdą się zarówno partie instrumentalne, jak i takie, którym towarzyszy śpiew, stąd też kameralnej orkiestrze towarzyszyć będą znakomici śpiewacy: Joanna Wesołowska, Kaja Kuśpiet, Zbigniew Kalinowski oraz Maksymilian Pabjańczyk. Jak można się domyśleć, IV Bal Gdański będzie muzycznym przeglądem historii – cofniemy się aż do XVII wieku. Usłyszymy dzieła Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Georga Gershwina, a także bardziej współczesne: znakomite tematy z filmów „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Zaplątani” czy „Król lew”. Wykonawcy sięgną również po utwory z repertuaru Deana Martina, Steviego Wondera, grupy The Animals i zmarłego niedawno Zbigniewa Wodeckiego.

  V Bal Gdański stanie pod znakiem tanga, a jako że jest zima – będzie to „Białe Tango”. 3 lutego Orkiestrze Symfonicznej PFB pod batutą Tomasza Tomaszewskiego (którego usłyszymy także grającego partie solowe na skrzypcach) towarzyszyć będą soliści: Wiesław Prządka zagra na bandoneonie, Ewa Tomaszewska na fortepianie, a Andrzej Mokry – na gitarze. Usłyszymy mniej i bardziej znane motywy tanga, utwory Astora Piazolli, słynne „Por una cabeza” Charlesa Gardela z filmu „Zapach kobiety” czy „El Choclo” Ángela Villoldo. Nie zabraknie oczywiście chyba najsłynniejszego tanga wszech czasów, klasycznego utworu „La Cumparsita” Gerardo Rodrígueza. Pojawią się także polskie akcenty: „Tango milonga” oraz „Ta ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego. 

  „Kochamy seriale” to motyw przewodni ostatniego, VI Balu Gdańskiego. Orkiestra Alla Vienna zaprezentuje niemal 30 utworów z najpopularniejszych przebojów telewizyjnych w autorskim opracowaniu wykonawców. Przypomnimy sobie „Domek na prerii”, „Przystanek Alaska”, „Dynastię” i „Miasteczko Twin Peaks”. Wybrzmią niezapomniane motywy ze „Star Treka”, „Bonanzy”, „Benny Hilla” czy „Różowej Pantery”. Organizatorzy nie zapomnieli oczywiście o polskich klasykach. „Polskie drogi”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Alternatywy 4” czy „Stawka większa niż życie” – to tylko ułamek tytułów, które usłyszymy tego niezapomnianego wieczoru.

  Szczegóły dotyczące koncertów znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na to i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere