• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Filharmonia świętuje 35. jubileusz!

  2017-12-08
  Kończący się rok jest dla Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot rokiem jubileuszowym – instytucja obchodzi 35-lecie istnienia. Już w grudniu odbędzie się Koncert Jubileuszowy, na którym zaprezentowany zostanie rocznicowy program obejmujący dzieła szczególnie bliskie sopockiej Filharmonii.

  Wszystko zaczęło się w lutym 1982 roku, kiedy z inicjatywy maestro Wojciecha Rajskiego powstał zespół smyczkowy złożony z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Jego debiutancki występ, już jako Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, miał miejsce w czerwcu w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a kilka dni później kameraliści inaugurowali festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium oraz 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Orkiestra od samego początku zachwycała publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia do najważniejszych europejskich sal koncertowych: Filharmonii Berlińskiej, sali Gasteig w Monachium, Gewandgaus w Lipsku, hamburskiej Musikhalle, paryskiej Salle Pleyel, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie, a także na wszystkie znaczące niemieckie festiwale muzyczne. Z uwagi na coraz szerszy repertuar koncertowy w 1984 roku Orkiestra zmieniła nazwę na Polska Filharmonia Kameralna Sopot. 

  pfk_sopot

  Pod koniec lat 80. kameraliści dawali niemal 100 koncertów rocznie, głównie w Niemczech, ale także w innych krajach europejskich: we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu czy Anglii. W 1987 roku Orkiestra wyjechała na 33 koncerty do Stanów Zjednoczonych, najważniejsze z nich odbyły się w John F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Zespół gościł również w Azji – Orkiestra dwukrotnie odbyła tournée koncertowe po Chinach, zaś w 1997 roku wraz ze znakomitym pianistą Kevinem Kennerem koncertowała w Japonii. Spośród licznych wyjazdów koncertowych wyróżniało się tournée po Meksyku oraz koncerty na Wyspach Kanaryjskich.

  Filharmonia miała zaszczyt koncertować z wieloma wybitnymi solistami. Wśród nich znajduje się Krystian Zimerman, z którym w 2014 roku zagrała tournée koncertowe po Niemczech, a także Mścisław Roztropowicz, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Irene Grafenauer, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gary Karr, Ivo Pogorelić czy Aleksandra Kurzak. Sopocka Orkiestra z powodzeniem łączy działalność kameralną z koncertami muzyki rozrywkowej i jazzowej. Na swoim koncie ma występy m.in. z Grzegorzem Turnauem, Marcinem Wyrostkiem, Wojciechem Staroniewiczem, Maciejem Miecznikowskim czy Jose Torresem y Havana Dreams.

  pfk_sopot_1

  Zespół systematycznie gości na renomowanych europejskich festiwalach, takich jak Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Festival, Praska Wiosna, Festival van Vlaanderen czy La Chaise-Dieu. PFK Sopot od początku istnienia obecna jest w salach koncertowych na terenie całego kraju. Orkiestra wielokrotnie gościła m.in. na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W listopadzie 2010 roku zagrała cztery koncerty podczas Festiwalu Chopinowskiego w Genewie.

  Od początku swojego istnienia sopocka Filharmonia regularnie dokonuje nagrań płytowych. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały zarejestrowane już w 1983 roku dla Wifonu i Thorofonu. Nagrania PFK Sopot można także odnaleźć w katalogach prestiżowych europejskich wytwórni muzycznych. W roku 2015 we współpracy z wytwórnią TACET zakończyły się prace nad unikalnym cyklem wydawniczym wszystkich symfonii Ludwiga van Beethovena. Orkiestra ma w swoim dorobku ponad 70 płyt z nagraniami muzyki klasycznej, a także wydawnictwa z aranżacjami muzyki jazzowej i rozrywkowej. 

  pfk_sopot_2

  Na grudzień Polska Filharmonia Kameralna Sopot przygotowała dwa zróżnicowane programowo wydarzenia specjalne. Gościem Koncertu Jubileuszowego będzie wybitny niemiecki wiolonczelista, prof. Wolfgang Boettcher, który wystąpi z Orkiestrą pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego już 15 grudnia w Sali Koncertowej PFK. Program koncertu nawiązywać będzie do repertuaru prezentowanego podczas pamiętnego pierwszego koncertu sopockich filharmoników w gdyńskim Teatrze Muzycznym 6 czerwca 1982 roku. Wykonane zostanie m. in. „Divertimento na orkiestrę smyczkową” Feliksa Janiewicza, utwór który już wtedy „przekonał słuchaczy o walorach zespołu” – jak pisała Wanda Obniska w „Głosie Wybrzeża” o koncercie inauguracyjnym Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego. Poza tym w programie znajdzie się „Serenada” Piotra Czajkowskiego oraz „Koncert wiolonczelowy” Camille Saint-Saënsa.

  16 grudnia PFK Sopot zaprasza na wyjątkowy Koncert Świąteczny, który odbędzie się w Kościele św. Jerzego w Sopocie. Orkiestra przygotowała dla swoich słuchaczy bogaty program, na który składają się aranżacje najpiękniejszych świątecznych melodii. Przed publicznością wystąpią artyści znani melomanom z płyty „The Sound of Christmas” – Joanna Knitter, Wojciech Staroniewicz oraz Artur Jurek Trio.

   

  Sponsorem Koncertu Świątecznego jest Bank Millennium S.A.

   

  tekst: Ewelina Gołuńska

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere