• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Katarzyna Zdanowicz

  Od 2012 roku pracuje w TVN24. W CV ma też „Gazetę Wyborczą” Polskie Radio PiK, Radio Gra, Polsat i Polsat News. Lubi kawę i rozmowy. Nie kończy na jednym pytaniu, ale unika ludzi, którzy mówią bez końca. Jest też uzależniona od newsa i książek. Nie lubi marnować czasu i brzydzi się plotami.


  Żartować trzeba umieć

  2017-12-06
  „Jeśli chcesz kiedyś zostać rodzicem, weź przykład z królików. Wiem, co mówię - ojciec miał nas 63”.

  W taki sposób Ministerstwo Zdrowia zachęca Polaków do prokreacji. Kampania nie jest tania. Wydano na nią ponad 3 miliony złotych. Nie muszę dodawać, że wielu specjalistów miażdży ją, bo to trywializowanie sprawy i obrażanie Polaków, szczególnie rodzin wielodzietnych. Twórcy filmiku bronią się i podkreślają, że o ważnych sprawach nie trzeba mówić poważnie. Pewnie, że nie, ale jeśli nie umiesz żartować, to po prostu tego nie rób!

  Spot na pewno do śmiesznych nie należy. Patrząc na białego królika w czerwonych okularach przeciwsłonecznych, namawiającego nas do tego, by porzucić "niepotrzebne stresy" i zająć się prokreacją, trudno uciec od skojarzeń, że króliki akurat „w tych sprawach” są bezmyślne. Kierują się instynktem, a nie zdrowym rozsądkiem i odpowiedzialnością, której wymaga się od nas. Czy nie obraża Was, że za publiczne pieniądze Polki porównuje się do samic rozpłodowych, a Polaków do samców reproduktorów? A co ze słowami papieża Franciszka, który mówił, że katolik to nie królik, nie musi mieć dużo dzieci. Być może przywołał to porównanie, bo miał doświadczenie z wyśmiewaniem rodzin wielodzietnych.

  Pojawia się jeszcze jedno pytanie. Co z osobami niepłodnymi, mającymi problem z zajściem w ciążę? Strach pomyśleć, kogo ministerstwo postawiłoby za dobry przykład do naśladowania. Chyba, że to zawoalowana forma pokazania im środkowego palca. Jeśli taki miał być podprogowy przekaz, to też chybiony. Środkowy palec już dawno im pokazano, odcinając osoby walczące z niepłodnością od rządowego programu finansowania in vitro.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere