• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Woody Allen na karuzeli życia

  2017-12-01
  Lata 50. ubiegłego wieku. Na nowojorskim półwyspie Coney Island tętni życiem wesołe miasteczko pełne turystów szukających adrenaliny i nowych znajomości. Ale ci, którzy tam pracują, czują, że życie dawno z nich uleciało.

  Kelnerka, której sceniczne stroje przechowywane w szafie przypominają o niespełnionej karierze aktorskiej i jej mąż walczący z nałogiem alkoholowym. Albo ratownik z aspiracjami na wybitnego dramaturga – to tylko niektóre postaci, których historię przedstawia nowy film Woody’ego Allena. „Na karuzeli życia” to rozgrywająca się w malowniczych plenerach, iskrząca emocjami opowieść o pasji, namiętności i zdradzie. Jak na Allena przystało.

  Woody_allen_2

  To opowieść o czwórce bohaterów, których losy krzyżują się pełnym zgiełku parku rozrywki na Coney Island w latach 50. XX wieku. Ginny (Kate Winslet), melancholijna i emocjonalnie rozchwiana była aktorka pracuje tutaj jako kelnerka, a jej mąż Humpty (Jim Belushi) obsługuje karuzelę. Mickey (Justin Timberlake) to przystojny ratownik śniący po nocach o karierze dramaturga, a Caroline (Juno Temple) jest córką Humpty’ego z poprzedniego małżeństwa i po 5 latach wraca na łono rodziny, aby ukryć się przed gangsterami.

  Woody_allen

  „Na karuzeli życia” to drugi po „Śmietance towarzyskiej” tytuł nakręcony wspólnie przez Woody’ego Allena i Vittorio Storaro. Włoski autor zdjęć wykorzystał tu swoje ulubione elementy filmowego obrazu: światło i kolor, także po to, aby opisać osobowość bohaterek. „Uważam, że należy używać światła i koloru w takim sam sposób, w jaki kompozytor używa nut, a scenarzysta słów” - mówi Storaro. „Kolor ma wpływ także na nasze ciała – ciepłe barwy podnoszą ciśnienie i przyspieszają metabolizm, a chłodne wręcz przeciwnie. Dlatego odcienie żółtego, czerwonego i pomarańczowego są przypisane do Ginny, a do Caroliny – niebieskości” – dodaje autor zdjęć. Widać ten zabieg przede wszystkim w temperaturze światła użytego w konkretnych scenach – Ginny często widzimy skąpaną w ciepłym świetle zachodzącego słońca, zaś Carolinę w błękitnym, który pojawia się między zachodem słońca a wschodem księżyca.

  Woody_allen_1

  Woody Allen zawsze darzył szczególnym uczuciem nowojorski półwysep Coney Island – to stamtąd pochodził Alvy Singer, pamiętny bohater „Annie Hall”. Tytuł filmu „Na karuzeli życia” odnosi się nie tylko do miejsca akcji, czyli parku rozrywki na Coney Island, widocznego z okien mieszkania bohaterów, ale także do ich sytuacji życiowej. „Uznanie parku rozrywki za metaforę ludzkiego życia wydaje mi się w dużym stopniu uzasadnione i sensowne. Albo kręcisz się jak na karuzeli - w kółko i na dobrą sprawę bez sensu, albo jeździsz kolejką tak szybko, że przegapiasz to, co jest istotne, albo twoje życie przypomina diabelski młyn. Widok ze szczytu karuzeli Wonder Wheel jest cudowny, zapierający dech w piersiach, ale nie daje nic ponadto. Jak każda iluzja jest piękny, romantyczny, pociągający, ale koniec końców – jałowy” – tłumaczy reżyser.

  Dystrybuowany przez Kino Świat film „Na karuzeli życia” w kinach od 1 grudnia.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere