• Oferta
 • O nas
 • Partnerzy
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Wojciech Zawioła

  Obserwuje, a potem opisuje i komentuje. Autor dwóch powieści: "Jest takie miejsce..." i "Szukaj mnie" a także czterech biografii: Mariusza Czerkawskiego, Roberta Lewandowskiego, Karola Jabłońskiego i Agnieszki Rylik. Dziennikarz Canal Plus Sport i prezenter wiadomości w TVN i TVN24. Zbzikowany na punkcie sportu, oszalały na punkcie muzyki. Wielbiciel twórczości z duszą.


  Idzie zima

  2017-12-05
  Idzie zima. Wraz z nią mróz, osłonecznione i zaśnieżone zbocza gór, oblodzone rzeki i jeziora. Oszronione szyby samochodów, zimne akumulatory cierpiące jak my wstający z łóżka. Idą kurtki puchowe, czapki, szale, golfy itd. itp. Ale wraz z zimą nadchodzą owiane nutką romantyzmu zimowe dyscypliny sportu.

  Nie sposób odmówić romantyzmu letnim aktywnościom fizycznym, ale zimą człowiek jest zmuszony w większym stopniu korzystać z sił natury, co owego romantyzmu dodaje. Czeka nas kilka miesięcy upajania się herosami fruwającymi nad naszymi głowami, supermenami ześlizgującymi się na deskach po stromych zboczach gór i twardzielami gotowymi na wszystko, by wbić gumę do bramki przeciwnika. Czyż to nie ekscytujące?

  Magiczny jest moment, w którym możemy zamienić rower na narty, a trawę na lód. Więcej jest w tym jednak oglądania niż czynnego uprawiania. Dyscypliny zimowe są trudniejsze, bardziej wyczerpujące i wymagające specjalistycznego sprzętu. Skoki narciarskie uprawiają tylko zawodnicy, w hokeja grają nieliczni, biegających na nartach jest znacznie mniej niż biegających w tradycyjny sposób, zaś łyżwiarstwo figurowe jest wyłącznie dla wirtuozów. Ale może właśnie dla tej wirtuozerii lubimy to oglądać i podziwiać. Łatwiej docenić, kiedy się tego trudu posmakowało. Załóż wąskie narty i próbuj na nich biec; usiądź na belce, na której siada Kamil Stoch; zjedź z Kasprowego próbując pokonać trasę jak najszybciej; obróć się na łyżwach wokół własnej osi; wreszcie kontroluj na lodzie jednocześnie swoje nogi, kij i krążek.

  Rozpoczyna się sezon olimpijski. Trochę inaczej obserwuje się w takim czasie zawody w Pucharze Świata – bardziej jak okres przygotowawczy. Przyglądać się będziemy skoczkom, Justynie Kowalczyk i łyżwiarzom szybkim, którzy wreszcie mają swój obiekt w Polsce. Niedawno uruchomiony kryty tor w Tomaszowie Mazowieckim jest ładny, funkcjonalny i szybki. Wreszcie powstało w naszym kraju coś nie tylko piłkarskiego.

  Zaczynamy odliczanie do igrzysk w Pjongczangu. 102 konkurencje w 15 dyscyplinach, około 3000 sportowców. W pierwszych igrzyskach w Chamonix w 1924 roku rywalizowano w 16 konkurencjach w 7 dyscyplinach. Zawodników i zawodniczek było 314. Ale wtedy nie nazwano nawet tych zmagań igrzyskami. To był Tydzień Sportów Zimowych. Wiele się od tego czasu zmieniło.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere