• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Wojciech Zawioła

  Obserwuje, a potem opisuje i komentuje. Autor dwóch powieści: „Jest takie miejsce...” i „Szukaj mnie”, a także czterech biografii: Mariusza Czerkawskiego, Roberta Lewandowskiego, Karola Jabłońskiego i Agnieszki Rylik. Dziennikarz Canal Plus Sport i prezenter wiadomości w TVN i TVN24. Wielbiciel twórczości z duszą. Autor i prowadzący audycji „Lewitacja” w Radiu RPL.FM.

  Idzie zima

  2017-12-05
  Idzie zima. Wraz z nią mróz, osłonecznione i zaśnieżone zbocza gór, oblodzone rzeki i jeziora. Oszronione szyby samochodów, zimne akumulatory cierpiące jak my wstający z łóżka. Idą kurtki puchowe, czapki, szale, golfy itd. itp. Ale wraz z zimą nadchodzą owiane nutką romantyzmu zimowe dyscypliny sportu.

  Nie sposób odmówić romantyzmu letnim aktywnościom fizycznym, ale zimą człowiek jest zmuszony w większym stopniu korzystać z sił natury, co owego romantyzmu dodaje. Czeka nas kilka miesięcy upajania się herosami fruwającymi nad naszymi głowami, supermenami ześlizgującymi się na deskach po stromych zboczach gór i twardzielami gotowymi na wszystko, by wbić gumę do bramki przeciwnika. Czyż to nie ekscytujące?

  Magiczny jest moment, w którym możemy zamienić rower na narty, a trawę na lód. Więcej jest w tym jednak oglądania niż czynnego uprawiania. Dyscypliny zimowe są trudniejsze, bardziej wyczerpujące i wymagające specjalistycznego sprzętu. Skoki narciarskie uprawiają tylko zawodnicy, w hokeja grają nieliczni, biegających na nartach jest znacznie mniej niż biegających w tradycyjny sposób, zaś łyżwiarstwo figurowe jest wyłącznie dla wirtuozów. Ale może właśnie dla tej wirtuozerii lubimy to oglądać i podziwiać. Łatwiej docenić, kiedy się tego trudu posmakowało. Załóż wąskie narty i próbuj na nich biec; usiądź na belce, na której siada Kamil Stoch; zjedź z Kasprowego próbując pokonać trasę jak najszybciej; obróć się na łyżwach wokół własnej osi; wreszcie kontroluj na lodzie jednocześnie swoje nogi, kij i krążek.

  Rozpoczyna się sezon olimpijski. Trochę inaczej obserwuje się w takim czasie zawody w Pucharze Świata – bardziej jak okres przygotowawczy. Przyglądać się będziemy skoczkom, Justynie Kowalczyk i łyżwiarzom szybkim, którzy wreszcie mają swój obiekt w Polsce. Niedawno uruchomiony kryty tor w Tomaszowie Mazowieckim jest ładny, funkcjonalny i szybki. Wreszcie powstało w naszym kraju coś nie tylko piłkarskiego.

  Zaczynamy odliczanie do igrzysk w Pjongczangu. 102 konkurencje w 15 dyscyplinach, około 3000 sportowców. W pierwszych igrzyskach w Chamonix w 1924 roku rywalizowano w 16 konkurencjach w 7 dyscyplinach. Zawodników i zawodniczek było 314. Ale wtedy nie nazwano nawet tych zmagań igrzyskami. To był Tydzień Sportów Zimowych. Wiele się od tego czasu zmieniło.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Przeczytaj również
  Reklama
  reklama Anywhere