• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Kultura nie śpi nawet zimą

  2017-11-23
  Wydawać by się mogło, że niedawno zaczęło się lato, a tu niespodzianka – za oknami jesień w pełni. Ale czy to powód do zmartwień? Przecież sezon jesienno-zimowy także obfituje w wydarzenia, na które warto czekać!

  Mówi się, że wiosną przyroda budzi się do życia. Tak samo jest z ludźmi – wychodzimy w końcu spod ciepłego koca i zaczynamy więcej wychodzić z domu, bo „więcej zaczyna się dziać”. Tak naprawdę wystarczy się tylko rozejrzeć, bo przecież kultura nigdy nie śpi! A już na pewno nie w murach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

  Pretekstem do spędzenia miłego wieczoru poza domem mogą być Andrzejki, które PFB będzie świętowała 1 grudnia. Wróżb w gmachu na Ołowiance nie będzie, nie zabraknie za to muzycznych doznań. Na scenie pojawi się sekstet Affabre Concinui, którego nazwa, a jednocześnie credo, z łaciny oznacza tyle, co „idealnie współbrzmiąc”. Wychowankowie słynnych poznańskich chórów w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej PFB pod batutą maestro Jana Walczyńskiego wykonają najznamienitsze utwory amerykańskiego jazzmana Nata King Cole’a. Melomani będą mieli okazję usłyszeć między innymi piękne ballady „When I Fall in Love” i „Unforgettable”, skomponowaną przez samego Charliego Chaplina optymistyczną melodię „Smile” czy oscarową „Mona Lisę” z filmu „Captain Carey, U.S.A.”.

  Jednak najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich wieczorem jest Sylwester. I tutaj Polska Filharmonia Bałtycka nie zawiedzie melomanów – tradycyjnie już 31 grudnia będą miały miejsce dwa Koncerty Sylwestrowe, które tym razem staną pod znakiem baletu. Za ich realizację i opracowanie choreograficzne odpowiada gruziński choreograf i ceniony artysta baletu Eduard Bablidze, natomiast za sferę muzyczną – Dyrektor Artystyczny PFB George Tchitchinadze, który pokieruje Orkiestrą Symfoniczną gdańskiej Filharmonii.

  Pierwszy z koncertów rozpocznie się o godzinie 17:00. Przybyli na miejsce melomani będą mieli okazję doświadczyć zarówno wrażeń wizualnych, jak i muzycznych. Na scenie Filharmonii pojawią się bowiem soliści polskich i gruzińskich baletów: Chinara Alizade, Ana Kipshidze, Maksim Woitiul oraz sam Eduard Bablidze, którzy wystąpią przy muzyce znamienitych artystów. Goście filharmonii usłyszą walca Wojciecha Kilara z filmu „Trędowata”, adagio z II aktu „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego, „Umierającego łabędzia” Camile’a Saint-Saënsa oraz adadio Frygii i Spartakusa z baletu „Spartakus” Arama Chaczaturiana. Orkiestra Symfoniczna PFB wystąpi także bez solistów baletu, wykonując „Fausta” Charlesa Gounoda oraz „Taniec z szablami” Arama Chaczaturiana.

  Druga część koncertu, która rozpocznie się o godzinie 20:30 będzie równie ekscytująca. Melomani usłyszą dwie części „Don Kichota” Ludwiga Minkusa, gruziński taniec „Qartuli” z operu „Zmierzch” gruzińskiego kompozytora Zakarii Paliaszwiliego, ponownie wybrzmią również dźwięki „Jeziora łabędziego”. Orkiestra PFB wykona fragment baletu „Opowieść dziadka piaskowego” Léo Delibesa oraz „Le Cid” Julesa Masseneta. Ukoronowaniem wieczoru będzie kilarowski „Polonez” z filmu „Pan Tadeusz”, przy którym na scenie wystąpią wszyscy zaproszeni soliści.

  Tradycyjnie już po zakończeniu drugiego z koncertów odbędzie się Bal Sylwestrowy. 

  Oczywiście to nie wszystko, co nad wodami Motławy usłyszą zimą wielbiciele muzyki. Szczegóły dotyczące koncertów znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na to i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere