• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Turcja? Wybór należy do Ciebie!

  2017-11-21
  Kojarzona chyba najbardziej z Riwierą – i słusznie. Właśnie tam można odnaleźć najpiękniejsze śródziemnomorskie plaże, urokliwe zatoczki, roślinność i krajobrazy, które idealnie komponują się ze śladami przeszłości.

  turcja_1

  Jednym z głównych punktów na turystycznej mapie Turcji jest nadmorska Antalya. To położone na Riwierze Tureckiej miasto to coraz bardziej popularny kurort i licząca ponad milion mieszkańców metropolia, a więc jedno jest pewne – atrakcji tu nie zabraknie, a każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie, że niektórzy przyznają Antalyi tytuł najpiękniejszego miejsca na Ziemi.

  Centrum miasta kryje w sobie urokliwą, zabytkową dzielnicę. To właśnie tam znajdziemy symbol miasta – XIII-wieczny Żłobiony Minaret, meczet Ulu Camii czy Mevlevihane – dom derwiszy z XV wieku, w którym dziś znajduje się Galeria Sztuk Pięknych. Warta uwagi jest także wieża zegarowa przy meczecie Tekeli Mehmet Pasa. Nieco dalej znajduje się ciekawa dzielnica, w której obejrzeć można odrestaurowane domy osmańskie. W porcie na turystów czeka zabytkowa latarnia morska, służąca niegdyś jako budowla obronna. Idąc w kierunku głównej ulicy miasta dojdziemy do Kesik Minare. Są to ruiny XII-wiecznej bazyliki bizantyjskiej, zmienionej z czasem w meczet. Zmiana ta nie trwała jednak długo – elementy religii islamskiej wybudowane zostały z drewna i spłonęły w pożarze, podczas gdy gmach starej bazyliki pozostał niemal nienaruszony. Niedaleko stąd znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Antalyi, łuk triumfalny z II wieku – Brama Hardiana.

  Najwięcej turystów z Polski przybywa jednak do Alanyi. Wszystko za sprawą jej bogatej infrastruktury turystycznej: licznym hotelom, restauracjom oraz miejscom rozrywki. Oczywiście to nie wszystko, co oferuje nam miasto. To, co przyciąga tu wzrok to oszałamiająca przyroda. Będąc w okolicach nie można ominąć jaskiń lądowych, w tym tej, której wejście prowadzi od popularnej plaży Kleopatry – jaskini Kapiącego Kamienia. Urzekające są jaskinie Piracka, Fosforyzująca czy jaskinia Zakochanych. Każda z nich położona jest na pokrytych drzewami zboczach, z których spływają liczne wodospady – widoki zapierające dech w piersiach! Można do nich dotrzeć jedynie od strony morza, korzystając z zorganizowanej wycieczki lokalnej lub wynajętej łodzi. Na uwagę zasługuje również kilka ciekawych meczetów i seldżucka stocznia – jedyny tego typu zabytek całej Turcji.

  turcja_2

  Zdecydowanie godna polecenia jest również górująca nad miastem wybudowana na cyplu twierdza, której historia sięga czasów hellenistycznych. W obrębie tego zabytkowego miejsca znajdziemy m.in. meczet, bizantyjską kaplicę oraz jeden z symboli miasta – Czerwoną Wieżę. Uwaga – na zwiedzanie tego muzeum na świeżym powietrzu należy poświęcić nawet cały dzień i mnóstwo energii, ale naprawdę warto!

  Niejeden z nas słyszał o Kapadocji, gdzie krajobraz jest iście księżycowy. Budynki zbudowane są w formach skalnych, w tufie – porowatej skale. Będąc w tym miejscu warto zwrócić swoje kroki do podziemnego miasta Saratli i zwiedzić muzeum w Konya.

  Kolejnym miejscem, które obowiązkowo trzeba zobaczyć przy okazji pobytu w Turcji jest Side – małe, bardzo stare miasteczko, powstałe ponad 2,6 tys. lat temu. Znane jest przede wszystkim z pozostałości starego miasta znajdującego się na malowniczym półwyspie. Side nadal może pochwalić się m.in. grecko-rzymskim amfiteatrem z II wieku. Spacerując wśród ruin podziwiać można pozostałości po zabudowaniach agory, w której centrum znajdowała się okrągła świątynia poświęcona Tyche – bogini fortuny i przypadku. Na krańcu półwyspu, nad samym morzem leży jeden z najważniejszych zabytków Side – świątynia Apolla z II wieku, a obok niej mniejsza świątynia Artemidy, po której pozostały już jedynie fundamenty. Nieco dalej znajdziemy pozostałości łaźni rzymskich oraz ruiny ozdobionych niegdyś marmurem, posągami i reliefami. We wschodniej części miasta zobaczyć można pozostałości bazyliki z V wieku.

  Zabytkowe Side to również idealne miejsce dla sympatyków błogiego plażowego lenistwa. Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki w Side to plenerowe koncerty, spektakle, pokazy rozmaitych tańców. A wszystko to właśnie w amfiteatrze.

  Koniecznie trzeba znaleźć trochę czasu, by poznać Turcję od jej przyrodniczturcja_3ej strony. Do największych atrakcji tego typu należy niewątpliwie wodospad Kursunlu, położony na terenie parku narodowego, około 13 kilometrów na północny-wschód od Antalyi. Woda dwoma stopniami spływa po pokrytych dziką roślinnością skałach, po drodze rozdzielając się na kilkanaście strumieni. Jest to miejsce dość licznie odwiedzane przez turystów i miejscowych, chcących uciec na chwilę od miejskiego zgiełku i letniego upału. Warto wybrać się także na wyspę Kekova oraz zwróćcie uwagę na leżącą naprzeciwko niej niewielką wysepkę Simena. Ze statku widać górujący nad nią średniowieczny zamek, który miał chronić jej mieszkańców przed częstymi atakami piratów.

  Obowiązkowa jest wizyta w łaźni tureckiej (tzw. Hammam) – to idealny sposób, by w ciągu 2-3 godzin prawdziwie się odprężyć. Najpierw czeka nas relaks w marmurowym pomieszczeniu z rozgrzaną parą wodną, następnie masaż i peeling całego ciała. Ostatni krok to masaż w mydlanej pianie. Cudowne, prawda?

  Turcja to raj dla miłośników zakupów. Szaleństwu można się oddać na przykład na Bazarze Sułtana w Bodrum czy stambulskim Krytym Bazarze. Tureckie targi to labirynty uliczek, w które warto się zaplątać nawet wtedy, kiedy nie ma zamiaru się nic kupować. Misz-masz proponowanych tam produktów może przyprawić o zawrót głowy. Od lokalnych ubiorów, przez podróbki znanych marek, po oryginalne towary. Znajdziemy tu zarówno targ owocowo-warzywny, jak i taki z produktami pochodzenia zwierzęcego. Należy pamiętać o tym, że jesteśmy w kraju arabskim – tu trzeba się targować!

  Wyloty ze Szczecina do Turcji z biurem podrózy Wezyr Holidays startują w czerwcu 2018 roku. Szczegóły na stronie www.wezyrholidays.pl.

  źródło: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere