• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Weekendowe podróże jesienią

  2017-11-09
  Jesienią wszystko wraca do rzeczywistości. Ci, którzy mają dzieci muszą znów posłać je do szkoły, a inni w wakacje wykorzystali większość urlopu. Z utęsknieniem czekamy więc na kolejny sezon i szukamy miejsca, do którego warto udać się za rok. A przecież koniec wakacji wcale nie oznacza końca podróży!

  W dzisiejszych czasach tanio i szybko wyjechać można również na weekend. Krótki co prawda urlop można wykorzystać na zwiedzanie bądź zakupy, w zależności od tego, jak kto lubi odpoczywać. Ze Szczecina można udać się bezpośrednio do kilku europejskich stolic, które poza okresem kuszą niższymi cenami, mniejszą ilością turystów i większą dostępnością hoteli.

  Ryanair proponuje na przykład codzienne wyloty do Londynu. Wejść na skromne (lub mniej) zakupy do słynnego domu handlowego Harrods, popłynąć w rejs po Tamizie, a może zobaczyć słynne woskowe figury w galerii Madame Tussauds? Odwiedzić Kensington Palace, oficjalną siedzibę rodziny królewskiej otoczoną kultem księżnej Diany, zwiedzić Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich, a może przejechać się wagonikiem London Eye? To nie problem – z Ryanairem do stolicy Wielkiej Brytanii dostaniemy się w zaledwie dwie godziny! A tam?

  londyn

  Obowiązkowo musimy zrobić sobie zdjęcie z nieodłącznymi elementami Londynu – czerwonymi autobusami i budkami telefonicznymi, których w turystycznym sercu Londynu nie brakuje. Tam też znajdziemy olśniewające Westminster Abbey i budynek parlamentu z najbardziej chyba znanym zegarem świata – Big Benem. Ta najsłynniejsza wieża Londynu, należąca do Pałacu Westminsterskiego, to obowiązkowa pamiątka ze stolicy. Stąd już niedaleko do Trafalgar Square ze słynną Kolumną Nelsona i przyległą do placu Galerią Narodową.

  Ale, ale, nie można przecież zapomnieć o Pałacu Buckingham, w końcu to królewskie miejsce. Potrafi olśnić niemal każdego, a zwiedzając go można poczuć, jak ogromne znaczenie dla Anglików ma monarchia. Rzut oka na Stajnie Królewskie z kolekcją powozów, Galerię Królowej i oto nadchodzi kolejny obowiązkowy punkt programu – zmiana warty.

  Trudno nie zajrzeć do jednego z najsłynniejszych muzeów Londynu – Natural History Museum. Warto zwiedzić je choćby po to, by na własne oczy, za pośrednictwem ultranowoczesnych i interaktywnych ekspozycji przekonać się jak funkcjonuje nasza planeta, spowodować wybuch wulkanu, trzęsienie ziemi lub obserwować wypiętrzanie się gór i ścieranie płyt kontynentalnych. Będąc w Muzeum Historii Naturalnej nie sposób również pominąć gigantyczną kolekcję dinozaurów. Gigantyczną, bo na jej czele stoi ruchomy model Tyranozaura w skali 1:1. Tuż obok mieści się Science Museum. Nawet jeśli nie masz czasu czy chęci na podziwianie historii nauki, warto choćby wpaść na krótki seans do jednego z największych trójwymiarowych kin IMAX.

  Na weekend możemy wylecieć również bliżej – do stolicy naszego kraju. Warszawa pełna jest niespodzianek, dobrych restauracji, ciekawych teatrów i innych miejsc kulturowych. Naprawdę da się lubić!

  palac_kultury

  Rynek Starego Miasta jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków miasta i był niegdyś głównym placem Warszawy – organizowano tutaj uroczystości, jarmarki, a także wykonywano wyroki. W obrębie Starówki trzeba zobaczyć otoczony kolorowymi kamienicami rynek z pomnikiem słynnej Syrenki, Barbakan i Katedrę św. Jana. Główną atrakcją Starówki jest oczywiście Zamek Królewski – dawna rezydencja królów Polski. Dziś w jego wnętrzach znajduje się muzeum. Nad Placem Zamkowym góruje znana wszystkim kolumna Zygmunta III Wazy – najstarszy i najwyższy pomnik w Warszawie. Na Starym Mieście poza obowiązkowym wypiciem kawy na jednym z dwóch historycznych placów targowych, warto tutaj jak najwięcej zbaczać z głównych ulic i próbować się zgubić. Można dzięki temu trafić na wąskie przejścia na podwórka kamienic, ukryte ogródki czy schody prowadzące donikąd.

  Warto przespacerować się Krakowskim Przedmieściem – najbardziej reprezentacyjną ulicą Warszawy, pełną kościołów, kamienic i pomników. Znajduje się tutaj wybudowany w XVII wieku dla hetmana Koniecpolskiego Pałac Namiestnikowski, dziś bardziej znany jako Pałac Prezydencki. Na jego dziedzińcu znajdziemy najsłynniejszy chyba pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Spacerując tak po Warszawie należy wstąpić na Plac Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Największą atrakcją turystyczną tego punktu są uroczyste zmiany warty, które mają miejsce w każdą niedzielę o godzinie 12:00. Warto jest przejść nieco dalej, do pierwszego publicznego parku Warszawy – założonego w XVIII wieku Ogrodu Saskiego.

  Łazienki są zdecydowanie jednym z najpiękniejszych kompleksów ogrodowo-pałacowych całej Polski, dawną letnią rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego. Poza spacerem w kierunku amfiteatru, karmieniem karpi na mostku przy Pałacu Na Wodzie, w sezonie można tu bezpłatnie posłuchać koncertów chopinowskich, poćwiczyć jogę na trawie, czy przespacerować się po niedawno odrestaurowanym Ogrodzie Chińskim. Do kultowych należą już też wystawy prezentowane na ogrodzeniu parku wzdłuż Alei Ujazdowskich. Najbardziej charakterystyczne budowle kompleksu to bez wątpienia Stara Pomarańczarnia – dziś największa galeria rzeźby w kraju, Biały Domek, w którym można podziwiać ciekawe wnętrza czy Pałac Na Wodzie – miejsce, gdzie król organizował swoje słynne obiady czwartkowe. Tutaj znajduje się również najsłynniejszy na całym świecie pomnik znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a niedaleko – Belweder.

  Obecnie jednym z najciekawszych punktów na mapie Warszawy jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest wielopokoleniowe i nowoczesne – ekspozycje, oprócz tradycyjnych zdjęć, przedmiotów, broni i pamiątek historycznych po mieszkańcach dawnej Warszawy, opatrzone są także w elementy interaktywne: świetlne, dźwiękowe czy filmowe. Obiekt otwarty został w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w zaadaptowanym specjalnie do tego celu XIX-wiecznym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich. Miejsce to jest pamiątką i hołdem oddanym wszystkim tym, którzy walczyli i oddali życie w obronie stolicy i całego kraju.

  Na Placu Defilad stoi dostojny symbol poprzedniej epoki. Pałac Kultury i Nauki jest darem Związku Radzieckiego dla Polskiej Republiki Ludowej, niektórzy są z niego dumni, niektórzy go podziwiają, a niektórzy wręcz nienawidzą. Wybudowany w 1955 roku do dziś jest najwyższą budowlą w całej Polsce, dlatego warto wybrać się na 30 piętro, gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego Warszawa prezentuje się wręcz niewiarygodnie.

  Zagospodarowanie wschodniego brzegu Wisły to w ostatnich latach jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji Warszawy. Na odnawiającym swoje oblicze Powiślu powstało fantastyczne Centrum Nauki Kopernik. Powstało w 2005 roku i jego celem jest promowanie wśród najmłodszych zwłaszcza nauki, poprzez zabawę, eksperymenty, uczestnictwo w doświadczeniach itp. Tutaj można wszystkiego dotknąć, poczuć, sprawdzić, przetestować. Odbywają się tu wystawy stałe, znajdują się tu laboratoria a także jedyne w swoim rodzaju Planetarium – Niebo Kopernika.

  Zabrakło weekendu? Wiele osób obiecuje sobie, że to nie koniec, a zaledwie początek prawdziwego odkrywania stolic!

   

  źródło: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere