• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Gdańska Jesień Pianistyczna. Muzyką jesień się zaczyna

  2017-11-04
  Jesień to czas, kiedy przyroda powoli „zasypia”. Inaczej jest w przypadku gdańskiej Filharmonii. Wtedy właśnie, tak jak natura wiosną, powraca ona odświeżona, otwierając nowy sezon artystyczny.

  Rokrocznie przez kilka listopadowych wieczorów w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance królują dźwięki fortepianu. Przez dwanaście lat Gdańska Jesień Pianistyczna stała się jednym z największych i najważniejszych tego typu festiwali w kraju, przyciągając nie tylko znakomitą publiczność, ale także wybitnych wykonawców z całego świata, łączących ze sobą różne nurty muzyczne.

  W tym roku inauguracja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej nastąpi w piątek, 10 listopada. O godzinie 19:00 na Ołowiance odbędzie się koncert symfoniczny, a orkiestrze PFB pod batutą dyrygenta Tadeusza Wojciechowskiego towarzyszyć będzie znakomity pianista Paweł Kowalski. Melomani usłyszą uwerturę do opery „Halka” oraz „Mazura” z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki oraz Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabraknie dzieł współczesnych twórców – wybrzmią dźwięki „Koncertu Warszawskiego” brytyjskiego kompozytora Richarda Addinsella oraz „Sinfonietty” Tadeusza Bairda.

  Kilka dni później na słuchaczy czekają recitale. We wtorek, 15 listopada w siedzibie Filharmonii odbędzie się koncert na cztery fortepiany, przy których zasiądą znakomici jazzmani: Marcin Wasilewski, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski i Leszek Możdżer. Kwartet ten, składający się z niekwestionowanych gwiazd polskiego jazzu, z pewnością zapewni niezapomniane emocje. Dzień później za fortepianem pojawi się zaprzyjaźniony z PFB pianista Bogdan Czapiewski.

  Od piątku, 17 listopada na melomanów czekają trzy dni przepełnione muzyką. Zacznie się od koncertu symfonicznego, podczas którego Orkiestrą PFB pokieruje nowy Dyrektor Artystyczny George Tchitchinadze. Gwiazdą wieczoru będzie hiszpański pianista klasyczny Luis Fernando Pérez. Salę koncertową Filharmonii wypełnią dźwięki dzieł Johannesa Brahmsa (I Koncert fortepianowy d-moll), Jana Sebastiana Bacha (Trzy preludia chorałowe op. 1, op. 6, op. 7 w opracowaniu Ottorino Respighiego) i Ludviga van Beethovena (VIII Symfonia F-dur op. 93). W sobotę, 18 listopada kompozycje Schuberta, Ravela czy Musorgskiego wykona na fortepianie Adam Piórkowski, natomiast w niedzielę na melomanów czeka recital Tobiasa Kocha „Ostatni koncert Chopina”. Ten ostatni koncert będzie wyjątkowy – pianista zasiądzie za fortepianem Broadwood z 1849 roku, na którym wykona rekonstrukcję ostatniego publicznego koncertu polskiego kompozytora, który miał miejsce w Edynburgu 4 października 1848 roku.

  Kolejny recital odbędzie się w czwartek, 23 listopada. W jego ramach wystąpi duet z czeskiej grupy Smetana Trio: na wiolonczeli zagra Jan Pálenícek, natomiast za fortepianem zasiądzie Jitka Cechowá. W programie koncertu znajdzie się cykl Drei Fantasiestücke op. 73 Roberta Schumanna z utworami „Zart und mit Austruck”, „Lebhaft leicht” oraz „Rasch und mit Feuer”. Melomani będą mieli też okazję usłyszeć Sonatę F-dur op. 99 Johannesa Brahmsa. Oprócz dzieł niemieckich kompozytorów Jitka Cechowá wykona na fortepianie wybór kompozycji z cyklów „Sny” i „Tańce czeskie” czeskiego twórcy Bedřicha Smetany.

  Gdańska Jesień Pianistyczna zakończy się koncertem symfonicznym w piątek, 24 listopada. Przy fortepianie usiądzie argentyński pianista Nelson Goerner, który w towarzystwie Orkiestry PFB zagra utwory francuskich kompozytorów. Na Ołowiance wybrzmią dźwięki Suity z „Peleasa i Melisandy” op. 80, Koncertu fortepianowego G-dur Maurice’a Ravela i Symfonii d-moll Césara Francka.

  Oczywiście to nie wszystko, co nad wodami Motławy usłyszą jesienią wielbiciele muzyki. Szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na te i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFB

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere