• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Artystyczny jubileusz maestro Rajskiego

  2017-10-16
  Znakomity dyrygent, założyciel i Dyrektor Artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, maestro Wojciech Rajski obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia pracy artystycznej.

  Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Bogusława Madeya. Jako stypendysta dokształcał się na renomowanych zachodnich uczelniach, m.in. w Musikhochschule w niemieckiej Kolonii czy na kursach mistrzowskich w Wiedniu. Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1972 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, debiutując baletem „Giselle” Adolphe’a Adama. Równolegle ze swoją działalnością artystyczną w stolicy dyrygował także w Poznaniu. W latach 1974-1978 pełnił funkcje Dyrektora Artystycznego i Dyrektora Naczelnego Opery Poznańskiej. Począwszy od 1993 roku, przez trzynaście lat jako Dyrektor Artystyczny maestro Wojciech Rajski prowadził Polską Orkiestrę Radiową, wraz z którą – oprócz działalności koncertowej – zrealizował wiele nagrań dla Polskiego Radia. W tym samym roku rozpoczął działalność pedagogiczną, podejmując pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe, gdzie otrzymał tytuł profesora. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

  pfk_2

  W 2010 roku odebrał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP. Wojciecha Rajskiego uhonorowano także wieloma państwowymi odznaczeniami i wyróżnieniami. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002) czy Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005).

  Jednym z ważniejszych momentów w karierze dyrygenta było założenie w 1982 roku w Sopocie Polskiej Filharmonii Kameralnej – orkiestry, która ze swoim Dyrektorem Artystycznym obchodzi jubileusz – w tym przypadku 35-lecia istnienia. Filharmonicy pod batutą Wojciecha Rajskiego występują w największych i najwspanialszych salach koncertowych na świecie.

  Po pierwszym koncercie PFK Sopot (wówczas jeszcze pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego) redaktor Wanda Obniska proroczo zatytułowała swój artykuł w „Głosie Wybrzeża” słowami: „To może być wielka sprawa”, wychwalając w nim m.in. artyzm i rzetelność filharmoników i prowadzącego ich dyrygenta. Pod koniec lat 80. zespół dawał niemal sto koncertów rocznie, m.in. w Niemczech, Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu czy Anglii. W 1987 roku Orkiestra wyjechała na tournée po Stanach Zjednoczonych, podczas którego najważniejsze koncerty odbyły się w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i nowojorskim Metropolitan Museum. Zespół gościł również w dalekiej Azji. Orkiestra dwukrotnie, w 1990 i 2016 roku, odbyła tournée koncertowe w Chinach, zaś w 1997 roku, wraz ze znakomitym amerykańskim pianistą, laureatem Konkursu Chopinowskiego Kevinem Kennerem, koncertowała w Japonii. Spośród licznych wyjazdów koncertowych nie sposób pominąć także i tych bardziej egzotycznych, jak tournée po Meksyku czy koncerty na Wyspach Kanaryjskich.

  Warto wspomnieć, że oprócz stałej współpracy z wieloma polskimi orkiestrami Wojciech Rajski prowadził również gościnnie szereg orkiestr, m.in. w byłej Czechosłowacji, Meksyku, Anglii, Szwecji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech czy na Węgrzech. Jako gościnny dyrygent współpracował z tak znanymi orkiestrami jak Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk. Występował także z wieloma światowej sławy solistami, wśród których znaleźli się m.in.: Mścisław Roztropowicz, Henryk Szeryng, Ivo Pogorelić, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Konstanty Andrzej Kulka, Irene Grafenauer, Sabine i Wolfgang Meyer, Guy Touvron, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, David Geringas, Gary Karr, Aleksandra Kurzak czy Krystian Zimerman, z którym dwukrotnie odbył tournée po Niemczech (z Junge Deutsche Philharmonie oraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot).

  Maestro brał udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. w Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu i w Kopenhadze. Dyrygent jest także pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic, który – począwszy od pierwszej edycji z roku 2011 – rokrocznie gromadzi w ciekawych sopockich przestrzeniach koncertowych rzesze miłośników muzyki najwyższej próby.

  pfk_3

  Wojciech Rajski ma w swym fonograficznym dorobku ponad siedemdziesiąt płyt, nagranych w dużej części ze swoją orkiestrą. Krążki Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją maestro Rajskiego znajdują się w katalogach tak renomowanych firm fonograficznych jak SONY Classical, DUX, EMI, Universal Music, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon czy KOCH. Zrealizował także liczne nagrania dla radia i telewizji w kraju oraz zagranicznych SAT 1, 3sat i ARD.

   

  źródło: PFK

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere