• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Czy ładne biuro ma znaczenie?

  2017-09-20
  Liderzy już dawno zdali sobie sprawę, że samo wynagrodzenie czy pozycja firmy na rynku, nie wystarczą by przyciągnąć talenty do swojej firmy. Jednym z wabików w wyścigu o najlepszych pracowników stało się nowoczesne i dobrze zaaranżowane miejsce pracy.

  Według raportu State of the Global Workplace, przeprowadzonego w Polsce na 832 pracownikach, tylko 13 procent badanych jest zadowolona ze swojego miejsca pracy. Te wyniki pokazują, jak wielkie znaczenie ma komfort miejsca pracy, a jednocześnie demonstrują, jak wiele jest w tej kwestii do zrobienia.

  Badanie Antal Market Research wykazało z kolei, że aż 49 proc. pracodawców dotyka problem odpływu pracowników. Przy tak wysokim wskaźniku, konieczne jest wprowadzenie zmian na wielu płaszczyznach. Środowisko pracy jest jednym z czynników, które może poprawić zaangażowanie, a jednocześnie zmniejszyć odpływ pracowników z organizacji. Nowoczesne biuro to przede wszystkim wiele rodzajów przestrzeni, dopasowanych do potrzeb użytkowników.

  Zacznij od biurka.

  Przy biurku spędzamy w ciągu dnia pracy najwięcej czasu. Zadbanie o ergonomiczne i funkcjonalne stanowisko pracy jest kluczowe dla efektywnej pracy. Biurko to nasza osobista przestrzeń, która powinna być indywidualnie dopasowana do pracownika. Rozwiązaniem technicznym są biurka z elektrycznie regulowaną wysokością blatu. Taką właśnie funkcję posiada biurko Drive produkcji MDD. Umożliwia swobodną pracę nie tylko w pozycji siedzącej, ale i stojącej. Biurko zapewnia komfort, ale też idealnie dopasowuje się do każdego rodzaju wykonywanej pracy.

   

  drive-18

  Zadbaj o komfort pracy w open–space

  W ciągu dnia wykonujemy różne zadania i biurko nie zawsze jest miejscem, w którym będzie nam się pracowało najefektywniej. Atrakcyjna przestrzeń do pracy to możliwość wyboru tego, jak i gdzie będziemy pracować. Badania pokazują jak ogromne znaczenie ma to dla naszej kreatywności. Każde z zadań, jakie wykonujemy, wymaga uwagi, ale też różnego sposobu działania. Niektóre będą wymagać skupienia w ciszy, z kolei inne „burzy mózgów” pracowników z różnych działów. Model pracy w open-space jest popularny w Polsce od dawna, ale i tu zaszły pewne zmiany. Otwarta przestrzeń wspiera komunikację i pomysłowość pracowników – co do tego nie ma wątpliwości. Dlaczego więc ma tylu przeciwników? „Kiedy próbujemy pracować nad projektem czy zadaniem – jak informuje Gloria Marks - średnio co 11 minut jest nam ta praca przerywana. Z kolei potrzebujemy aż 23 minut by wrócić do pracy w koncentracji i zaangażowaniu”.

  Wielogodzinne przebywanie w przestrzeni tego typu może być powodem narastającej frustracji. Ciągły hałas i dobiegające zewsząd rozmowy to największa udręka. Według Petera Lunda z Duńskiego Centrum Badań nad Środowiskiem Pracy, stało się to jednym z głównych powodów zwiększonej rotacji wśród osób pracujących w otwartych biurach. Na szczęście projektanci i sami pracodawcy zauważyli ten problem. Nie bez powodu panele i ścianki wysokiej chłonności akustycznej stały się kluczowe podczas projektowania tego typu przestrzeni biurowych. Nie tylko pochłaniają hałas, ale też dają wiele indywidualnych możliwości aranżacji stanowiska pracy. Wiele takich rozwiązań znajdziemy w ofercie MDD.

  panele-2

   

  Strefa chillout, czyli Must have nowoczesnego biura

  W nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni, bardzo ważną rolę odgrywają strefy chillout. Ich podstawową rolą jest możliwość relaksu, odpoczynku i zebranie sił do dalszej pracy. Przestrzeń ta powinna dawać poczucie rzeczywistej zmiany otoczenia. Kolorystyka ścian, wybór odpowiednich mebli czy elementów dekoracyjnych ma tu ogromne znaczenie. Idealnie w tej przestrzeni sprawdzają się pufy z kolekcji Bazalto. Ich wyjątkowy design pobudza zmysły i pomaga oderwać się od typowo biurowej rzeczywistości. Całość ma wprowadzać w luźny klimat sprzyjający odprężeniu. Warto dodać, że strefy relaksu wcale nie muszą być duże. Wręcz przeciwnie - powinny być przytulne, ułatwiać wyciszenie, a nawet dawać możliwość odizolowania się od innych. Tutaj idealnym rozwiązaniem są meble z kolekcji MESH. Możliwość wyboru wysokości osłony daje duże pole do aranżacji wnętrza pomieszczeń. MESH z wysoką osłoną zapewni intymność i spokój w strefach relaksu lub miejscach do pracy koncepcyjnej.

  Wspólna misja

  Każda firma kieruje się swoimi wartościami i dąży do założonych celów. Coraz więcej pracowników szuka firm, które wyróżniają się na rynku pod względem kultury organizacyjnej. To, jakie dana firma wyznaje wartości, często widać już przy wejściu do biura. Kreatywne napisy na ścianach, kolorowa recepcja lub całość biura zachowana w jednej tonacji kolorystycznej. To, jak zaaranżowane jest biuro, powinno mieć ścisłe powiązanie z kulturą i tematyką prowadzonego biznesu. Często zaobserwować można nadawanie nazw pomieszczeniom według produktów czy wyznawanych wartości. Dla przykładu sale konferencyjne o nazwach Ergo lub Integra przykuwają uwagę i stają się częścią kultury organizacyjnej firmy (Ergo nawiązująca do kolekcji produktów, a Integra do integracji – jednej z wartości firmy). Coraz częściej to właśnie pracownicy biorą udział w „urządzaniu” miejsc wspólnych w biurze. To zawsze dobry pomysł - nie tylko świadczy o zaufaniu pracodawcy wobec zatrudnionych, ale również daje poczucie jedności i współtworzenia miejsca pracy. W końcu to pracownicy spędzają tu większą część dnia i powinni czuć się tu dobrze. To wszystko sprawia, że wartości firmy nabierają mocy i przestają być pustymi słowami.

   

   

  Źródło:

   

  1. Raport State of the Global Workplace, 2012, Employee Engagement Insights and Advice for Global Business Leaders, Gallup.
  2. Antal Market Research, 2016, Odpływ pracowników z organizacji, edycja I.

   

  tekst współtworzony z Fabryką Mebli Biurowych MDD 

  zdjęcia: http://www.mdd.pl/

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere