• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Nowy wymiar biura

  2017-09-17
  Praca. Od poniedziałku do piątku, z reguły po 8 godzin dziennie. Dla wielu z nas jest to czas spędzony w jednym miejscu, często – w biurze. Jak sprawić, by przestrzeń ta kojarzyła się nam pozytywnie?

  Doświadczeni rekruterzy często podkreślają, że atrakcyjnie urządzone i umeblowane biuro jest znakomitym wabikiem dla wartościowych kandydatów, szukających przyjaznego miejsca na rozwijanie swojej kariery. Pierwsze wrażenie, jakie przestrzeń biurowa wywiera na potencjalnym pracowniku podczas rozmowy kwalifikacyjnej, w dużej mierze kształtuje jego opinię o organizacji.

  W pracy jak w domu

  Jeszcze kilkanaście lat temu hasło „biuro” nie budziło zbyt pozytywnych skojarzeń. Było to raczej miejsce, w którym trzeba było „wytrzymać” do wyczekiwanego z zegarkiem w ręku końca pracy. Dziś realia wyglądają zupełnie inaczej. Biuro stało się ergonomiczną przestrzenią, w której już nie tylko pracujemy, lecz również bawimy się, zawieramy znajomości, rozwijamy swoje pasje, odprężamy się, zaspokajamy swoje potrzeby, a nawet dbamy o środowisko naturalne. Słowem – jest miejscem, do którego wracamy z przyjemnością.

  MDD_1

  Służy temu wprowadzanie do biur specjalnych serii mebli, zaprojektowanych zgodnie z ideą customizacji, nakazującą dostosowanie się poszczególnych obiektów do potrzeb miejsca i pracowników.

  Przykład? Relaks kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem w domowych warunkach, tymczasem podczas wykonywania służbowych zadań również warto wygospodarować sobie czas na przerwę. Wrócimy po niej do swoich czynności z większymi pokładami energii, zwłaszcza jeżeli w naszej firmie jest wygospodarowana strefa, w jakiej można się choć przez chwilę odprężyć.

  W takim miejscu doskonale odnajdują się meble o charakterze wypoczynkowym, które coraz częściej upodabniają się do wariantów przeznaczonych do użytku domowego. Świadczy to o postępującej tendencji do familiaryzacji środowiska pracy, sprzyjającej kreowaniu przyjaznej, przytulnej atmosfery. Specjaliści zauważają bowiem jej pozytywny wpływ na wyniki osiągane przez pracowników.

  Komfort = Efektywność

  Podczas badań przeprowadzonych przez British Council for Offices oraz Savills niemal 70 procent ankietowanych młodych ludzi wskazało przyjazny design i wygospodarowane pokoje do relaksu w miejscach pracy jako czynniki najbardziej przyczyniające się do wzrostu własnej efektywności. Liczy się każdy szczegół – kolorystyka, dobór mebli i roślinności oraz dodatków.

  Jedną z pierwszych, pionierskich firm, które zapewniły zatrudnionym osobom takie warunki, było Google. Pracownicy tego koncernu mają do dyspozycji m.in. stołówkę z darmowymi posiłkami, ściankę wspinaczkową, siłownię, salę do skateboardingu, czytelnię, a nawet specjalne miejsca do drzemek czy pracy w pozycji leżącej.

  Wyniki badań dowodzą, że praca w tak komfortowych warunkach może zwiększyć efektywność pracy o około 15 proc. Pracownicy dzięki temu również silniej identyfikują się ze swoim pracodawcą i są bardziej lojalni. Strefy relaksu mają również inną bardzo ważną rolę: przyczyniają się do integracji pracowników i wzmocnienia więzi w zespole.

  W zgodzie z naturą

  Innym ciekawym trendem jest tzw. biophilic design. Biofilia w dosłownym jej tłumaczeniu oznacza „umiłowanie życia i form życia”. Zawiera się w niej skłonność do przebywania w żywym otoczeniu. Wyniki raportu Global Research into Biophilic Design, wskazują, że ludzie najchętniej wybierają takie właśnie miejsca do pracy. Najbardziej chcemy pracować przy naturalnym świetle, wśród żywej roślinności i pogodnych barw oraz z widokiem na morze.

  Projektanci i architekci zaczęli szukać rozwiązań, by miejsca pracy choć w małym stopniu zaspokajały potrzebę kontaktu człowieka z przyrodą. Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszą się organiczne formy, które mają być kojarzone ze spontanicznością i autentycznością.

  Design powinien nie tylko nawiązywać do natury, ale też pobudzać zmysły i działać na wyobraźnię człowieka. Wyniki badania przeprowadzonego przez Human Spaces, pokazują, że aż 88 proc. badanych zauważyło pozytywny wpływ naturalnych elementów i wzorów w aranżacji pomieszczeń biurowych. Co więcej, 77 proc. tych samych badanych odczuło poprawę relacji pracowniczych. Sama obserwacja imitacji przyrody ozdabiających ściany, wpłynęła bezpośrednio na obniżenie stresu i bólu.

  MDD_2

   

  Aranżacja szyta „na miarę”

  Kierując się dostrzeżonymi przez specjalistów wnioskami, firmy mogą udostępnić swojej załodze ekskluzywne i ergonomiczne rozwiązania. Najpierw jednak osoby odpowiedzialne za aranżację przestrzeni biurowej muszą zdecydować, które warianty będą najlepiej pasowały do indywidualnych potrzeb urządzanej strefy.

  Możliwości jest wiele. Uznani producenci zapewniają możliwość spersonalizowania wysokości oparcia, kolorów ramy oraz tkanin, co daje duże pole do kreacji. Wybierając poszczególne elementy, zmienia się nie tylko wygląd mebla, ale też jego funkcja. Świetnym przykładem jest kolekcja MESH produkcji Fabryki Mebli Biurowych MDD. Wysokie oparcie z rozległymi bokami tworzy przytulne miejsce do odpoczynku, w odizolowaniu od otoczenia. Niskie oparcie sprawdzi się natomiast w mniejszych pomieszczeniach, w których niewielka szerokość sofki idealnie spełnia wymagania funkcjonalne. Nie bez znaczenia dla wygody, ale i wizerunku firmy jest zastosowanie siedzisk wykonanych z najwyższą dbałością o szczegóły.

  Meble te powstały dzięki połączeniu rzemiosła krawiectwa z precyzją technologii wielkoseryjnych. Sofom i fotelom często towarzyszą uzupełniające całość stoliki kawowe oraz pomocnicze. Dzięki kilku średnicom blatu, a także zróżnicowanym wysokościom, mogą być zestawiane w parach lub występować pojedynczo, co ułatwia funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni biura.

   

  tekst współtworzony z Fabryką Mebli Biurowych MDD 

  zdjęcia: http://www.mdd.pl/

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere