• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Paweł Durkiewicz

  Kochający mąż, ojciec i redaktor. Nocami ogląda ligę NBA, a w dzień zwalcza wszelkie problemy siłą spokoju. Z wykształcenia badacz dusz, z zamiłowania amerykanista, z pasji dziennikarz. Powtarza często za Leninem, że film jest najważniejszą ze sztuk. Entuzjasta humoru Davida Lyncha, perfekcji Stanleya Kubricka i szaleństwa w oczach Jacka Nicholsona.

  Koleją po przygodę na Kaszubach!

  2017-09-09
  Wsiąść do pociągu… Czemu nie! Dzięki uruchomieniu przed dwoma laty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podróże koleją stają się na Pomorzu coraz bardziej popularne, zarówno wśród turystów, jak i wśród mieszkańców regionu, pragnących odkryć najciekawsze zakątki Kaszub.

  Atutów takiego pomysłu na podróż jest sporo. Jadąc komfortowym szynobusem, unikamy wszystkich typowych niedogodności związanych z przemieszczaniem się samochodem, takich jak częste nieuniknione korki czy kłopoty z parkowaniem. Do naszego celu dotrzemy sprawnie, wygodnie i za rozsądną cenę. A jest gdzie docierać! Cała trasa „PKM-ki” to pasmo różnorodnych atrakcji i miejsc, które warto poznać.

  Pomorska Kolej Metropolitalna kursuje na czterech liniach: Gdynia Główna – Gdańsk Osowa – Kościerzyna, Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz – Kościerzyna, Gdańsk Główny – Kartuzy oraz Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Port Lotniczy – Gdynia Główna. Przejazd ze stacji Gdańsk Wrzeszcz do Kościerzyny zajmuje (w zależności od kursu) ok. 75-90 minut, z Gdyni na miejsce dotrzemy (w zależności od kursu i trasy) w ciągu ok. 75-110 minut. Do Kartuz z Gdańska Głównego dojedziemy w czasie ok. godziny.

  kaszuby_1

  Wyjeżdżając z obszaru Trójmiasta, po krótkim czasie docieramy do Żukowa, gdzie czeka na nas pierwszy godny uwagi punkt - wzniesiony w XIV wieku gotycki kościół, najstarszy zabytek architektoniczny Kaszub. Miłośnicy przyrody mogą wysiąść na stacji Borkowo lub Babi Dół, w pobliżu których znajduje się rezerwat przyrody Jar Raduni. Rzeka wije się tu zakolami w głębokiej dolinie, między stokami wysokimi nawet na 40 metrów. W pobliżu napotkamy też zabytkową elektrownię wodną w Rutkach.

  Jeśli zdecydowaliśmy się na podróż do Kartuz, na końcowym przystanku czeka na nas zespół klasztorny zakonu Kartuzów, wzniesiony na przełomie XIV i XV w. Gotycko-barokowa świątynia uchodzi za symbol miasta, a w jej bogato wystrojonym wnętrzu znajdziemy bezcenne dzieła sztuki. W Kartuzach mamy też możliwość dogłębnego poznania tutejszego dziedzictwa kulturalnego – w miejscowym Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera udostępnione są bogate zbiory etnograficzne i archeologiczne, dokumentujące życie dawnych Kaszubów. Na własne oczy zobaczymy, jak powstają słynne kaszubskie hafty, a chętni mogą na własnym nosie wypróbować tutejszą tabakę.

  Jadąc trasą do Kościerzyny, dotrzemy do stacji Wieżyca. Tu rozciąga się Jezioro Ostrzyckie, pięknie położone u stóp Wieżycy (329 m n.p.m.), najwyższego wzniesienia na całym Pomorzu. Na wzgórzu umiejscowiona jest 30-metrowa wieża widokowa, na którą warto wejść, by zobaczyć panoramę Kaszub. Na usportowionych gości w tej okolicy czeka niezwykle ceniony przez kajakarzy szlak Ostrzyce-Kiełpino oraz długi na 32 km rowerowy Szlak Hutniczy Wieżyca-Trątkownica, kończący się przy legendarnych Kamiennych Kręgach. W pobliskim Szymbarku znajduje się zaś bodaj najpopularniejsza atrakcja Kaszub, czyli Centrum Edukacji i Promocji Regionu, z całą gamą ciekawostek takich jak słynny dom wywrócony do góry nogami, czy zanotowana w Księdze Rekordów Guinessa Najdłuższa Deska Świata.

  kaszuby_2

  Ostatnią stacją na linii PKM jest Kościerzyna, ponad 600-letnie miasto, otoczone przez malownicze jeziora. Znajdziemy tu m.in odrestaurowany Stary Browar i trzy niezwykle ciekawe obiekty muzealne. W utworzonym na terenie kościerskiej parowozowni Muzeum Kolejnictwa znajduje się prawie 50 świetnie utrzymanych zabytkowych parowozów, lokomotyw i wagonów. Co ważne, do każdego z nich można wsiąść i poczuć się jak w starym filmie! Miłośników muzyki zainteresuje z pewnością Muzeum Akordeonu, z wystawą liczącą ponad 120 instrumentów z różnych zakątków świata. Dzieje miasta możemy z kolei poznać w Muzeum Ziemi Kościerskiej. W tutejszych zbiorach znajdziemy drukowane Pismo Święte z 1662 r., z komentarzami samego Marcina Lutra.

  To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie odnaleźć można w okolicach stacji na naszej drodze. Dodajmy, że zachętę samą w sobie stanowi trasa PKM, w opinii miłośników kolei jednak z najbardziej malowniczych w kraju. Obserwując sielskie widoki za szybą, łatwo można się rozmarzyć. Nie zapomnijmy tylko wysiąść na właściwej stacji!

  Przed wyruszeniem w drogę powinniśmy zapoznać się ze szczegółowym rozkładem jazdy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który znajdziemy na stronie www.skm.pkp.pl.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere