• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Festiwal NDI Sopot Classic za nami!

  2017-09-06
  W ramach siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic, publiczność miała okazję wysłuchać pięciu zróżnicowanych programowo koncertów.

  30 lipca w sopockiej Operze Leśnej festiwal zainaugurowała Gala Hiszpańska, która zabrała melomanów w muzyczną podróż na Półwysep Iberyjski. Koncert odkrył przed słuchaczami wielkie bogactwo dźwięków, jakie niesie ze sobą kultura Hiszpanii. W tytułową Carmen z opery Bizeta wcieliła się światowej klasy mezzosopranistka Nancy Fabiola Herrera. Oczy kilkutysięcznej widowni zgromadzonej tego wieczoru w sopockiej Operze Leśnej, skierowane były także na czarującą dźwiękami hembra i macho Maribel Gallardo – mistrzynię castañuelas. Na scenie pojawił się znakomity gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski, którego pełna melancholii interpretacja „Concierto de Aranjuez” urzekła publiczność niezwykłą wrażliwością i kunsztem wykonania. W barwny krajobraz hiszpańskich ogrodów przeniósł słuchaczy pianista Rodrigo Tomillo w utworze „Noches en los jardines de España” Manuela de Falli. Artystycznym dopełnieniem Gali Hiszpańskiej była widowiskowa formacja Compañía Danza Mediterraneo, która uzupełniła muzykę jej naturalnym kontekstem – tańcem.

  NDI

  Emocje melomanów nie zdążyły jeszcze dobrze okrzepnąć, gdy już 31 lipca w sopockim kościele św. Jerzego wystąpił jeden z najwybitniejszych zespołów dętych na świecie – German Brass, który uwiódł publiczność swobodą w sięganiu do różnorodnych stylistyk. Na koncercie zaprezentował się w bogatym i zróżnicowanym repertuarze, w którym, obok dzieł klasyków, znalazły się kompozycje współczesne, w tym niesamowita aranżacja „Błękitnej rapsodii” George’a Gershwina.

  Szczególnym punktem festiwalowego programu była Gala Finałowa IV Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, która odbyła się 2 sierpnia w Sali Koncertowej PFK Sopot. Konkurs miał na celu popularyzację dzieł młodych twórców. Podczas Koncertu Muzyki Polskiej zaprezentowane zostały zwycięskie utwory, w tym awangardowa kompozycja „Equilibrum” Piotra Peszata oraz inspirowana kulturą orientu „Orsi na orkiestrę smyczkową” Martyny Koseckiej. Muzykom Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Dawida Runtza, towarzyszyli znakomici soliści – Agata Kielar-Długosz oraz Łukasz Długosza (flet) oraz Andrzej Wojciechowski (klarnet). Ukoronowaniem wieczoru był „Koncert na klarnet, smyczki, perkusję i celestę” Krzysztofa Pendereckiego. Kompozytor był gościem honorowym festiwalu.

  4 sierpnia w kościele św. Jerzego melomani wyruszyli w nostalgiczną podróż do świata muzyki baroku. Świątynię wypełniły arie Vivaldiego i Händela w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego, jednego z największych talentów kontratenorowych ostatnich lat, oraz Cappelli dell’Ospedale della Pietà – grupy specjalizującej się w wykonawstwie muzyki dawnej. Zespołem kierował Stefan Plewniak, którego wykonania solowe na skrzypcach barokowych wprawiały w zachwyt.

  NDI_2

  Festiwal zakończył się uroczyście 6 sierpnia w Oprze Leśnej. Podczas Koncertu Muzyki Filmowej Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod kierownictwem maestro Wojciecha Rajskiego zaprezentowała najpopularniejsze utwory znane słuchaczom ze srebrnego ekranu. Solistką wieczoru była Aleksandra Kubas-Kruk, której kryształową czystością głosu i doskonały warsztatem wokalnym zachwycała się kilkutysięczna publiczność. Goście usłyszeli m.in. przepełnione emocjami kompozycje Michała Lorenca: "Taniec Eleny" z filmu "Bandyta" i pełną wyrazu "Ave Maria" z "Prowokatora". Nie zabrakło też dzieł Andrzeja Korzyńskiego czy Wojciecha Kilara, a z zagranicznych produkcji – Ennio Morricone czy Nino Roty. Finał należał do kapitalnej muzyki Johna Williamsa z „Gwiezdnych wojen”, która okazała się doskonałym zakończeniem festiwalowej przygody.

  Od początku istnienia festiwal jest wspierany przez Miasto Sopot i objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Jacka Karnowskiego. Sponsorem Tytularnym siódmej edycji festiwalu jest Grupa NDI.

  tekst: Ewelina Gołuńska

  fot.: Bogna Kociumbas

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere