• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Andrzej Saramonowicz

  Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). Jest jednym z najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach - jest dziś jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które z miejsca stały się rozchwytywanymi bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.


  Czytanie według Saramonowicza: O chirurgii plastycznej na serio

  2017-08-15
  Ta książka to ewenement. Popularną książkę o chirurgii plastycznej pisze nie popularna gwiazda telewizyjna czy internetowa celebrytka, ale wybitna chirurg, ordynator wydziału chirurgii plastycznej w szpitalu MSWiA w Warszawie Elżbieta Radzikowska.

  Już z tego powodu sięgnąć po nią powinni wszyscy, którzy interesują się tematem zmiany wyglądu. A interesujących się jest mnóstwo, wszak potrzeba poprawiania swojego wyglądu staje się w Polsce coraz bardziej powszechna. Ludzi, którzy poddali się zabiegom plastycznym jest już u nas setki tysięcy, a rozważają to miliony.

  saramonowicz

  Chętni zatem są, ale w lwiej części mają znikomą, by nie rzec, sfalsyfikowaną wiedzę na temat chirurgii plastycznej, zaczerpniętą z kolorowej prasy lub seriali telewizyjnych: że to „kaszka z mleczkiem”. Tymczasem doktor Radzikowska studzi iluzje tych, którym wydaje się, że operacjom zmieniającym wygląd można poddać się bezkosztowo. I nie mam tu na myśli pieniędzy, ale przede wszystkich ból, a zwłaszcza ryzyko niepowodzenia, które przecież zawsze wystąpić może.

  Książka Radzikowskiej jest niezwykle ciekawa, bo lekarka opisuje dziesiątki zabiegów w sposób niezwykle fachowy (tak jak nie-lekarze nie zdołają), ale jednocześnie zrozumiały dla laika. Z tej pozycji naprawdę można się wiele dowiedzieć, ja przynajmniej jestem bardzo usatysfakcjonowany. Ale najbardziej jestem wdzięczny pani doktor, że - nie negując istotnych powodów dla zabiegów chirurgii plastycznej, poprawiających (zwłaszcza w przypadku oszpeceń) wygląd i zdrowie psychiczne pacjentów – przestrzega przed iluzją, iż ten rodzaj inwazji medycznej zawsze i wszędzie zapewni ludziom szczęście. Bo szczęście – nie bójmy się banalnych konstatacji – w czymś całkowicie innym się skrywa.

  Elżbieta Radzikowska, „W służbie urody, czyli co naprawdę może poprawić chirurg plastyczny”, wyd. Edipresse, Warszawa 2017.

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere