• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Hub lotniczy w Warszawie

  2017-08-04
  W tradycyjnym systemie lotniczym normą są przesiadki. Dzięki portom węzłowym pasażerowie lotnisk regionalnych mogą udać się w dalszą podróż z innego lotniska, unikając przy okazji wielu formalności.

   

  Polskim portem węzłowym jest lotnisko „Okęcie” w Warszawie, do którego ze Szczecina można dostać się trzy razy dziennie. Stamtąd z Liniami Lotniczymi LOT można się dostać na trzy kontynenty.

  Jak? To proste! Kupując bilety z Goleniowa przez Warszawę, wszystkie niezbędne dokumenty otrzymujemy już w Szczecinie, gdzie nadajemy bagaż na całą podróż. W stolicy mamy czas na spokojną przesiadkę, podczas której możemy rozprostować nogi, napić się kawy czy zjeść coś dobrego.

  Z LOT-em po Starym Kontynencie

  Lublana

  Słowenia – piękna, a jeszcze niezbyt popularna. Znajdziemy tu i ośnieżone szczyty Alp, i wybrzeże Adriatyku, a prawdziwe perełki kryją się w jej sercu, stolicy państwa.

  Lublana jak na centrum kraju jest niewielka – liczy „zaledwie” 250 tys. mieszkańców. Może właśnie dlatego sprawia wrażenie spokojnego, otwartego i przyjaznego dla turysty miasta. Mimo że w rzeczywistości miejscowość jest spora, można tu się poczuć kameralnie, choć z drugiej strony Lublana tętni życiem i zaskakuje na każdym kroku.

  W mieście, które ma za sobą ponad 5 tys. lat historii nie może zabraknąć atrakcji – napotkamy tu ślady starożytności, średniowiecza czy baroku. Tak jak inne miasta, Lublana ma swój znak rozpoznawczy, którym są wszechobecne mosty przecinające przepływającą przez miasto Ljubljanicę. Najsłynniejszy z nich, Most Smoków, wybudowany został przy rynku miejskim w 1901 roku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta.

  Najważniejszym punktem Lublany jest Wzgórze Zamkowe. Pierwszą fortyfikację wybudowali na nim Celtowie, a początki „współczesnego” zamku sięgają już IX wieku. Rozbudowany po trzęsieniu ziemi w 1511 roku ostateczny kształt osiągnął dopiero w wieku XVII. Dziś zamek otwarty jest dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć kaplicę św. Jerzego czy wejść na wieżę widokową, z której rozciąga się fantastyczny widok na zabytkową część Lublany.

  Wokół Wzgórza Zamkowego rozciąga się Stare Miasto: Rynek Miejski, Stary Rynek i Górny Rynek. To właśnie tutaj historia zostawiła po sobie najwięcej śladów, tutaj też w dużej mierze toczy się życie kulturalne miasta.

  Tuż przy lublańskim rynku znajduje się XVIII-wieczna barokowa katedra św. Mikołaja. Powstała ona w miejscu kościoła gotyckiego, którego pozostałości – kamień z wyrzeźbioną głową Chrystusa oraz posąg Piety – wciąż możemy odnaleźć w pobliżu katedry. Wrażenie robią przepiękne freski Matevža Langusa, a także... drzwi. Z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w Lublanie słoweński rzeźbiarz Mirsad Begić wyrył na drzwiach bocznych historię diecezji, z kolei na drzwiach głównych Tone Demšar ukazał 1250 lat chrześcijaństwa.

  ljubjana

  Luksemburg

  Małe jest piękne? Oczywiście! Luksemburg to miejsce dla każdego, ze szczególnym uwzględnieniem romantyków, których nie pociąga splendor Paryża.

  Na początek warto udać się do położonej na styku rzek Alzette i Petrusse stolicy Luksemburga o tej samej nazwie. Jest to główny ośrodek turystyczny, i nie ma w tym nic dziwnego – samo księstwo jest przecież niewielkie. Wydawać by się mogło, że niewiele można w nim w związku z tym zobaczyć, ale nic bardziej mylnego, bo tylko w stolicy atrakcji jest co niemiara.

  Miasto Luksemburg to przede wszystkim malownicze i romantyczne uliczki, mosty i akwedukty, kwieciste place i mnóstwo zabytków. Do tego należy dodać otaczające je doliny i lasy i... żyć, nie umierać!

  Zacząć należy od wpisanego na listę UNESCO Starego Miasta. Do najbardziej imponujących obiektów należy z pewnością XVII-wieczna katedra Notre Dame, zachwycająca renesansowymi zdobieniami i potężnymi rozmiarami. Punktem obowiązkowym są też pozostałości Twierdzy Luksemburg – forty, bramy, wieże i koszary. Nie można zapomnieć o kościele św. Michała, którego historia sięga X wieku. Warto udać się na Plac d’Armes, uznawany za wielu za najpiękniejszy w Luksemburgu. Poza tym na turystów czeka mnóstwo ciekawych muzeów, w tym Narodowe Muzeum Sztuki i Historii.

  Wielbiciele historii powinni udać się do tzw. „Doliny Siedmiu Zamków”. Ci bardziej uparci są w stanie zobaczyć wszystkie budowle specjalnie stworzoną trasą pieszą, liczącą sobie 37 kilometrów. Zamki w Koerich, Septfontaines, Ansembourg, Hollenfels, Schoenfels, Mersch i Pettingen to jednak nie wszystko, co jest warte zobaczenia w „Dolinie” i tylko niewielki ułamek wszystkich zamków, jakie znajdziemy w Luksemburgu – w tym niewielkim księstwie jest ich bowiem ponad 130.

  Warto wiedzieć, że południowa część Luksemburga, poza stolicą, słynie z produkcji wina. W Bech-Kleinmacher udostępniana jest licząca 350 lat winnica, w której pokazane są metody pracy przy produkcji trunku. Muzeum w Ehnen prezentuje stare narzędzia, a w Grevenmacher swoje piwnice otwiera dla zwiedzających czołowy producent win musujących.

  cypr

  Cypr

  Na Wyspie Afrodyty sezon trwa cały rok, a walorów, które wabią całe rzesze turystów nigdy nie brakuje.

  A skoro Wyspa Afrodyty, pierwszy punkt, jaki należy zaznaczyć na swojej mapie, to miejsce narodzin bogini niedaleko miejscowości Pafos. Petra tou Romiou, znana szerzej jako skała Afrodyty, to niezwykle popularna atrakcja turystyczna Cypru. Według jednego z mitów greckiej mitologii tytan Kronos, syn Uranosa i Gai, pragnąc zemsty na swym ojcu odciął mu przyrodzenie i wrzucił je do morza. W miejscu, w którym upadło woda nagle spieniła się, a z piany wyłoniła się najpiękniejsza z bogiń – właśnie Afrodyta, patronka miłości. Podobno każdy, kto opłynie skałę Petra tou Romiou będzie cieszył się wiecznym pięknem i młodością oraz szczęściem w miłości.

  Samo Pafos stanowi ważny ośrodek turystyczny Cypru. To miasto, którego historia sięga IV wieku p.n.e. to zbiór zabytków archeologicznych wymieszany z typowym dla kurortu „krajobrazem hotelowym”. Największą dumą mieszkańców Pafos są niepowtarzalne mozaiki rzymskie, zdobiące podłogi na terytorium parku archeologicznego. Każda z nich jest inna – w Domu Dionizosa mozaika przedstawia rzecz jasna ucztę syto zakrapiane winem, z kolei w Domu Orfeusza – grającego na lirze śpiewaka otoczonego publicznością. Chyba najbardziej znana jest mozaika z Domu Ajona, przedstawiająca konkurs piękności morskich nimf, który rozstrzygnąć ma boski sędzia. Nad Pafos, u wejścia do miejskiego portu, góruje XIII-wieczny fort rodziny Lusignanów, wpisany dziś na listę UNESCO. Warto udać się też kawałek za miasto, do Grobowców Królewskich, składających się z około stu podziemnych grobowców. Większość z nich pochodzi z IV wieku p.n.e., w niektórych można znaleźć pozostałości kolumn i fresków. Mimo nazwy starożytnej nekropolii nigdy nie spoczął tam żaden król, a jedynie arystokraci i inni dostojnicy.

  Jak już zobaczymy Pafos, warto zajrzeć także do Kurionu – kompleksu archeologicznego położonego na południu Cypru, niedaleko Episkopi. Odkryto tu pozostałości starożytnego miasta, a do dziś zachowały się między innymi ruiny teatru, stadionu i łaźni rzymskich. Odnaleziono także rzymski Dom Gladiatorów i mnóstwo charakterystycznych dla Cypru mozaik, w tym przedstawiające walki gladiatorów czy sceny z greckiej mitologii. Dwa kilometry od starożytnego miasta znajdują się ruiny sanktuarium Apollina, a także nieco młodsze pozostałości stadionu i bazyliki.

  most_1

  Tbilisi

  Przepiękna, przepyszna, przegościnna. Jeżeli szukamy miejsca, w którym chcemy się poczuć jak u siebie, Gruzja jest odpowiednim kierunkiem.

  Główną atrakcją stolicy Gruzji – Tbilisi, jest z pewnością jej starówka. Kręte i klimatyczne uliczki przeniosą nas na chwilę w przeszłość, a pomiędzy murami świątyń i domów odnajdziemy fantastyczne stragany, restauracyjki i knajpki. Warto do nich zajrzeć, bowiem gruzińska kuchnia i alkohole to wspomnienie, które warto stamtąd przywieźć.

  Najbardziej charakterystyczną cechą Tbilisi są... balkony. Mieszkańcy stolicy prześcigają się w ręcznym zdobieniu swoich drewnianych galerii, tworząc coraz bardziej kreatywne galerie. Nic na darmo – turyści z całej Gruzji, jak i z zagranicy przyjeżdżają do Tbilisi także po to, by fotografować te unikalne dzieła sztuki użytkowej, które Gruzinów napawają prawdziwą dumą.

  Plac Wolności to najbardziej popularne miejsce spotkań w Tbilisi. Góruje nad nim kolumna z pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji, która zastąpiła stojący tam do 1991 roku posąg Lenina. Od placu ciągnie się główna ulica miasta – Aleja Szosty Rustawelego, przy której znajduje się budynek Parlamentu, Gruzińskie Muzeum Narodowe, Galeria Malarstwa czy Filharmonia. Prowadzi ona do Placu Rewolucji Róż.

  Na górującym nad Tbilisi wzgórzu, pomiędzy łaźniami siarkowymi a ogrodami botanicznymi, znajduje się powstała w IV wieku twierdza Narikala, a tuż pod nią, na niższym dziedzińcu – kościół św. Mikołaja. Budowla robi wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy oświetloną można podziwiać z dołu. Do samej twierdzy można dostać się pieszo bądź kolejką linową, której stacja początkowa znajduje się w Parku Europejskim.

  Kolejnym znakiem rozpoznawczym Tbilisi są cerkwie. Największa i najmłodsza z nich, Sobór Trójcy Świętej, powstała zaledwie dziesięć lat temu i jest największą budowlą sakralną w całej Gruzji. Koniecznie trzeba zajrzeć do XIII-wiecznej świątyni Metechi oraz do katedry Sioni, w którym znajduje się krzyż św. Nino – najcenniejsza gruzińska relikwia. Wart naszej uwagi jest także kościół Kaszweti przy alei Rusztawelego.

  Będąc w stolicy Gruzji grzechem jest nie zajrzeć do starej dzielnicy łaźni, znajdującej się na starówce. Jest to jedna z najładniejszych części miasta, niektóre z odrestaurowanych budynków robią niesamowite wrażenie. Kolorowe fasady, rozświetlone kopuły bani carskich, a wokół – restauracje, bary i nieśmiertelne tbiliskie balkony spowite unoszącą się parą z pewnością zapadną w pamięć na długo.

  tibilisi

  Mediolan

  Jakie są Włochy – każdy wie. Wiele można zobaczyć, a wiele zobaczyć trzeba. Jednym z takich miejsc jest Mediolan, ale żeby zwiedzić całe miasto, potrzeba mnóstwo czasu.

  Z jednej strony piękna zabytkowa architektura, z drugiej – luksusowe, głośne ulice pełne drogich butików. Jedno jest pewne: Mediolan to włoska stolica mody i wzornictwa oraz miasto, gdzie na pewno nie można się nudzić.

  Na Piazza del Duomo, najbardziej zatłoczonym placu Europy, znajduje się gotycka Katedra Narodzin św. Marii – jedna z najbardziej znanych budowli sakralnych we Włoszech i na kontynencie. Już z daleka robi niesamowite wrażenie, które tylko pogłębia się, gdy podejdziemy bliżej, by móc podziwiać przepiękne, bogate zdobienia, nad którymi przez wieki pracowali najznamienitsi rzeźbiarze i architekci. Będąc tu, warto wejść do środka i na dach – znakomicie widać stąd panoramę miasta, a przy dobrej widoczności nawet Alpy.

  Przy placu znajduje się bardzo ciekawe miejsce – XIX-wieczna galeria handlowa Vittorio Emanuele II – największe i najbardziej ekskluzywne centrum w mieście, stanowiące jednocześnie niemałą atrakcję turystyczną. Spacerując pod ogromną szklaną kopułą znajdujemy się jednocześnie między neorenesansowymi kamieniczkami, w których mieszczą się obecnie butiki, restauracje, kawiarnie i sklepy.

  Punktem obowiązkowym dla wielbicieli muzyki klasycznej i opery jest oczywiście Teatr La Scala – jedna z najsłynniejszych scen na świecie. Wart uwagi jest również znajdujący się w centrum miasta XV-wieczny zamek Sforzów. Na tutejszym dziedzińcu mieszkańcy szukają ochłody w gorące dni, turystów z kolei przyciągają liczne muzea. Znajdziemy tu Muzeum Sztuki Antycznej, Galerię Obrazów (wśród zbiorów znajdziemy ostatnie, nieukończone dzieło Michała Anioła – Pieta Rondanini), Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Egipskie oraz Muzeum Prehistoryczne.

  Mediolan to miasto zabytkowych budowli sakralnych. Obok mnóstwa kościołów znajdziemy bazylikę Santa Maria delle Grazie, której budowę rozpoczęto w XV wieku. Tu podziwiać można jedno z najsłynniejszych dzieł świata – malowidło ścienne „Ostatnia wieczerza” Leonardo da Vinci.

  Loty Szczecin-Goleniów – Warszawa-Okęcie z PLL LOT:

  Dzień

  Godzina

  poniedziałek, środa, czwartek, piątek, sobota

  08:45; 14:55; 21:05

  wtorek

  9:40; 14:55; 21:05

  niedziela

  14:55; 21:05

  Szczegóły: www.lot.com oraz www.airport.com.pl.

  źródło: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

  fot.: pixabay.com

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere