• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Solidarność sztuk i artystów

  2017-08-04
  Od kilku lat w sierpniu, w okolicy rocznicy wielkiego strajku z Sierpnia ’80, Gdańsk świętuje poprzez sztukę. To w jej obrębie najmocniej objawia się wolność każdego rodzaju, o którą walczyli strajkujący.

  Solidarity of Arts to interdyscyplinarne święto sztuki, które mogło zostać stworzone wyłącznie w Gdańsku, kolebce Solidarności. Choć większość dotychczasowych bywalców może kojarzyć imprezę z wielkimi i efektownymi koncertami gwiazd muzyki jazzowej i nie tylko, to w definicji Solidarity of Arts mieści się znacznie więcej.

  26.08_James-Heather

  Tegoroczna, dziewiąta edycja, odbędzie się w dniach 13-30 sierpnia i będzie się nieco różnić od poprzednich. – Solidarity of Arts to interdyscyplinarny festiwal artystyczny szukający przez sztukę aktualnych odniesień do idei solidarności, która wybuchła w Gdańsku w sierpniu 1980 roku – tłumaczy Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które jest, obok miasta Gdańsk, organizatorem wydarzenia. – Nowością jest to, że co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności, w 2017 roku jest to pokój – dodaje.

  Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku prym na festiwalu wieść będą wydarzenia muzyczne. Organizatorzy zaplanowali łącznie 4 sceny, na których wystąpi 17 podmiotów, zarówno soliści, jak i zespoły, aż do orkiestr i chórów. Ważnym założeniem jest różnorodność gatunkowa – pośród wykonawców znajdą się twórcy dub techno, uznani jazzmani oraz filharmonicy. W ramach Solidarity of Arts wystąpią zatem zarówno cenieni w kraju i na świecie artyści, jak i tacy, którzy nie mieli jeszcze okazji występować w Polsce. Będą to między innymi Jóhan Jóhannsson, Echo Collective (którzy zaprezentują swoją reinterpretację albumu „Amnesiac” grupy Radiohead), Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelia Smith oraz projekt specjalny, powołany na okoliczność Solidarity of Arts: Jacaszek/Wesołowski.

  Festiwal otworzą i zamkną filharmonicy. Na sam początek orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego oraz w towarzystwie solisty skrzypka Janusza Wawrowskiego, tegorocznego laureata Fryderyka, wystąpi z koncertem, na którym zaprezentują utwory m.in. Dymitra Szostakowicza, Andrzeja Panufnika i Jana Sebastiana Bacha. Na finał Solidarity of Arts zaplanowane zostało niecodzienne, ważne wydarzenie. Na scenie znajdzie się 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów, chór dziecięcy i 7 solistów, którzy wykonają „Fidelio”, operę autorstwa Ludwiga van Beethovena. Pośród instrumentalistów znajdzie się zespół Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami – oraz polscy muzycy i wybitni soliści z całego świata. Dyrygować będzie Julien Salemkour.

  Koncerty odbywać się będą w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, ogrodzie zimowym oraz w strefie chillout przy fontannach i w Sali BHP.

  Muzyka to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania tegoroczna edycja Solidarity of Arts. W ramach festiwalu odbędą się także między innymi projekcje filmowe i spotkania z twórcami filmów i znawcami tematu. Hasłem, jakie będzie im przyświecać, będzie „(Nie)Pokój. Moralny”. Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną filmy z nurtu kina moralnego niepokoju, fabularne i dokumentalne. Ważną częścią przeglądu będzie odbywająca się w jego ramach ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN. Wyróżniani nią są twórcy, w działalności których przejawia się tradycja lub współczesność Gdańska, a ich dorobek staje się częścią dziedzictwa kulturalnego i artystycznego miasta.

  Swoje artystyczne koncepcje pokoju zaprezentują także artyści wizualni. W programie znalazły się prezentacje instalacji audio i wideo Lucyny Kolendo i Kamili Chomicz, wielkoformatowe projekcie autorstwa Roberta Sochackiego i instalacja artystyczna Paper Heroes, czyli Karoliny Pawłowskiej i Magdaleny Major. Zwiedzający będą mogli też obejrzeć wystawę „Papier”, złożoną z eksponatów będących w zbiorach ECS – pokazuje ona rolę papieru jako nośnika dla przemian demokratycznych w Polsce, gdy ulotki i książki funkcjonujące w drugim obiegu stawały się papierową amunicją.

  27.08_Echo-Collective

  Solidarity of Arts to także wspomnienie o historii. Organizatorzy przygotowali zatem spacery po stoczni i wystawie stałej ECS wraz z uczestnikami i świadkami wydarzeń z sierpnia 1980 roku. W tym roku gości oprowadzać będą Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Wojciech Milewski. W programie festiwalu znalazł się także wykład „Etyka Solidarności”, który w przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego wygłosi prof. Michael J. Sandel – ceniony na całym świecie amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor książek „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”.

  W ramach festiwalu odbędzie się także wiele pomniejszych wydarzeń, warsztatów i atrakcji. Organizatorami Solidarity of Arts są miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności. Wstęp na większość wydarzeń jest darmowy, zaś wejściówki na biletowane koncerty można zakupić przez internet w promocyjnych cenach.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere