• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Poznajcie nas!

  2017-07-25
  Co Was czeka w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury?

   

  Peryferyjność regionu Warmii i Mazur przekłada się na utrudnienia komunikacyjne, z jakimi borykają się jego mieszkańcy. Jeszcze do niedawna ta część naszego kraju była „białą plamą” jeśli chodzi o transport lotniczy. Spółka zarządzająca lotniskiem w Szymanach w porozumieniu z władzami województwa postanowiła wyjść problemowi naprzeciw i ułatwić podróżnym dostęp do usług lotniczych tej części kraju oraz wyeliminować konieczność dojazdu do oddalonych nawet o kilkaset kilometrów portów w Gdańsku czy w Modlinie. Dziś Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jako jedyne lotnisko w północno-wschodniej Polsce pozwala lepiej skomunikować region zarówno z resztą kraju, jak i Europą, co z kolei przełoży się na zwiększenie atrakcyjności Warmii i Mazur pod względem inwestycyjnym oraz turystycznym.

  olsztyn_1

  Port Lotniczy Olsztyn-Mazury to połączone w sercu regionu nowoczesne, międzynarodowe lotnisko w pełną infrastrukturą przygotowaną do obsługi samolotów pasażerskich. Jego budowa zakończyła się jesienią 2015 roku, wtedy też przystąpiono do testowania infrastruktury lotniskowej oraz rozruchu wszystkich systemów niezbędnych do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania portu. 18 stycznia 2016 roku lotnisko w Szymanach otrzymało Certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a dwa dni później Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Brzezin dokonał uroczystego przecięcia wstęgi, oficjalnie otwierając Port Lotniczy Olsztyn-Mazury dla pasażerów. Tego samego dnia w powietrze wzbił się pierwszy samolot na regularnej trasie Olsztyn-Mazury – Berlin-Tegel.

  Lotnisko usytuowane jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w miejscowości Szymany, 8 km od Szczytna oraz około 55 km od Olsztyna. Jest portem kategorii 4D, otwartym w godzinach od 6:00 do 22:00. Przystosowane jest do obsługi rejsów stałych, czarterów i General Aviation. Terminal pasażerski posiada pełną separację funkcjonalną podróżnych przylatujących i odlatujących. Przewidziano podział odpraw w przylotach i odlotach na dwa kierunki: obsługa pasażerów w ramach strefy Schengen i spoza niej. Średniodobowa przepustowość terminala wynosi około 830 pasażerów, w dobie szczytowej do 1250 pasażerów, a w godzinie szczytowej do 500 pasażerów. Lotnisko zapewnia pełną infrastrukturę parkingową na około 400 miejsc dla samochodów osobowych, wydzielone stanowiska postoju autobusów linii regularnych oraz miejsca postojowe taksówek, a także przystanek kolejowy z dojściem pieszym do terminala.

  olsztyn

  W 2017 roku rozpoczęły się prace w zakresie rozbudowy i przebudowy parkingu przed budynkiem terminala pasażerskiego o kolejne 70 miejsc postojowych oraz rozbudowy płyty postojowej o dodatkowe miejsce postoju samolotów, które będzie mogło służyć również działalności cargo.

  W 2016 roku Port Lotniczy Olsztyn-Mazury obsłużył 45 848 pasażerów. W kolejnych latach liczba pasażerów będzie sukcesywnie wzrastać i w 2020 roku wyniesie około 300 tys. podróżnych, a po 2035 roku może przekroczyć 1 mln pasażerów.

   

  źródło: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere