• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Follow me – podążaj za mną

  2017-07-21
  Piloci mówią na nich „pomarańczowi”, a pracownicy lotniska – „folołki” lub „marszałki” (z angielskiego „marshaller”, czyli sygnalista). W rzeczywistości są to koordynatorzy naziemnego ruchu lotniczego.

  Zastanawialiście się kiedyś, kim są ubrane na pomarańczowo osoby wymachujące rękoma przed samolotem? Rzecz jasna nie robią tego dla zabawy – na lotnisku każdy ma ściśle określone zadania. Koordynatorzy naziemnego ruchu lotniczego, zachowując się w ten sposób dają pilotom maszyn umówione sygnały, aby odpowiednio ustawić samolot – stąd nazwa „Follow me”.

  follow_me_1

  Mimo tego, że może wydawać się to zabawne, praca koordynatorów jest niezwykle odpowiedzialna. Do ich głównych zadań należy rzecz jasna ustawianie statków powietrznych na stanowiskach płyty postojowej według dyspozycji kontrolerów TWR i ułatwianie pilotom wykonywanie manewrów, a tym samym ubezpieczanie samolotów w czasie kołowania. Sprawują oni nadzór nad bezpieczeństwem ruchu kołowego w polu ruchu naziemnego i ściśle współpracują z kontrolerami TWR lotniska w zakresie wykorzystania stanowisk postojowych statków powietrznych.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere